Jak zálohovat Android?
Má ji armáda i každý fotbalový tým. Proč ji nepořídit i svému Androidu? Záloha tvého zařízení je nedílnou součástí světa chytrých telefonů, a čím dříve začneš, tím menší nebezpečí ztráty dat ti hrozí.
Proč zálohovat svůj telefon?
Vyndal jsi SD kartu bez předchozího bezpečného odebrání? Zasekl se ti telefon a musel jsi jej restartovat? Označil jsi omylem všechny fotografie ke smazání? Toto vše se může stát a ty tak velmi snadno přijdeš nejen o vzpomínky, ale i o důležitá data. Jejich obnovení bývá navíc takřka nemožné.
Fotografie, SMS, kontakty, poznámky a další aplikace. Používáme je denně i několikrát, proto si mnohdy ani neuvědomujeme, jak moc by byla jejich ztráta nepříjemná.
Záloha na disk
Poměrně oblíbeným způsobem zálohování je uložení dat na pevný disk, flash paměť či paměťovou kartu. Na pevný disk nebo flash si většinou kopírujeme svá data přes počítač. Stačí připojit mobilní telefon pomocí kompatibilního kabelu a poté následovat pokyny na displeji. Pokud chceme kopírovat data do počítače, zvolíme možnost MTP (Media Transfer Protocol). Na většině počítačů se ihned otevře obsah připojeného mobilního telefonu. Pokud se tak nestane, musíš si najít své zařízení v nabídce Tento počítač.
U paměťové karty je to jednodušší. Většina chytrých telefonů tě po čase upozorní, že je vnitřní paměť telefonu více zaplněna a doporučí přesunout nebo zkopírovat položky na paměťovou kartu. Pokud by se tvé zařízení nějak poškodilo a data z vnitřní paměti byla ztracena, na SD kartě najdeš kopii každé fotografie či jiného souboru.
Pokud příliš nedůvěřuješ cloudovým úložištím (viz dále), můžeš si na paměťovou kartu překopírovat své kontakty. Přímo v aplikaci Kontakty často najdeš volbu Import/Export. Při přenosu kontaktů ze zařízení na kartu zvol Export. Při přenosu kontaktů z karty například do nového zařízení zvol Import. Kontakty se zkopírují a v novém zařízení je opět najdeš ve složce Kontakty.
Záloha na paměťovou kartu však není příliš výhodná například při odcizení telefonu. Další nevýhodou je omezená životnost těchto médií.
Záloha na internetový server
Mnohem snazším a dnes masově rozšířeným způsobem zálohování dat je ukládání na cloud. Jde o internetový server, který je stále a odkudkoli přístupný. Jedinou podmínkou tohoto zálohování je připojení zařízení k internetu. Tvé zařízení se většinou ke cloudu přihlásí pomocí přihlašovacích údajů účtu Google. Tvá data se poté budou zálohovat pravidelně v předem určených časových intervalech. Pokud chceš šetřit svá mobilní data, můžeš si také nastavit, aby zálohování probíhalo pouze tehdy, jsi-li připojen k síti Wi-Fi.
Někteří uživatelé zálohují i SMS zprávy, ať už z pracovních důvodů nebo z nostalgie. Přestože většina chytrých telefonů nenabízí možnost zálohovat zprávy, můžeš si zálohu obstarat v podobě speciálních aplikací, např. SMS Backup +.
Stejné to je i se zálohou nastavení aplikací. Tu nabízí nejnovější verze Androidu. Některé aplikace nabízí zálohování svého obsahu samy, všechna jejich nastavení se jednoduše uloží do cloudu. Pro ty, které tuto možnost nenabízí, můžeme využít zálohovací aplikace Titanium Backup nebo Helium.
Google Disk
Pokud sis na svém telefonu vytvořil Google účet, máš přístup k mnoha aplikacím ve svém Android telefonu. Jsou to kromě Google Play, kde stahuješ aplikace, také Mapy Google, e-mailová schránka Gmail, Fotky Google, kde své fotografie můžeš prohlížet a upravovat, a Google Disk.
Google Disk je internetové úložiště od společnosti Google určené pro telefony s operačním systémem Android. Sem si můžeš uložit jakýkoli dokument nebo si vytvořit nový za pomoci textových editorů Dokumenty Google (obdoba Microsoft Word), Tabulky Google (Microsoft Excell) nebo Prezentace Google (Microsoft Power Point).
Hodit se ti může i funkce Skenování, kterou využiješ, pokud potřebuješ nutně uložit dokument, který máš u sebe v papírové formě.
Všechna data na disku Google můžeš navíc sdílet s kterýmkoli jiným uživatelem Androidu. Data může buď prohlížet, nebo mu můžeš udělit povolení upravovat dokumenty.
Dropbox
Aplikace Dropbox funguje obdobně. Je to webové úložiště, které uživateli umožňuje ukládat a sdílet soubory a složky s ostatními uživateli pomocí tzv. synchronizace souborů. Můžeš využívat neplacenou nebo prémiovou verzi, která je zpoplatněna. Základní verze nabízí úložiště 2 GB, placená pak 1 TB.
Velkou výhodou Dropboxu je jeho kompatibilita s větším množstvím platforem. Využívat jej můžeš na mobilním telefonu, tabletu i počítači. Využívat jej můžeš ve formě PC klienta nebo webového rozhraní.