Pípal někdo jarní výprodej? | Užij si až 70% slevy na mobily, chytré hodinky, audio, smart, merch i příslušenství.

Jak zálohovat Android?

Má ji armáda i každý fotbalový tým. Proč ji nepořídit i svému Androidu? Záloha vašeho zařízení je nedílnou součástí světa chytrých telefonů, a čím dříve začnete, tím menší nebezpečí ztráty dat vám hrozí.

Proč zálohovat váš telefon?

Vyndali jste SD kartu bez předchozího bezpečného odebrání? Zasekl se vám telefon a museli jste jej restartovat? Označili jste omylem všechny fotografie ke smazání? Toto vše se může stát, a vy tak velmi snadno přijdete nejen o vzpomínky, ale i o důležitá data. Jejich obnovení bývá navíc takřka nemožné.

Fotografie, SMS, kontakty, poznámky a další aplikace. Používáme je denně i několikrát, proto si mnohdy ani neuvědomujeme, jak moc by byla jejich ztráta nepříjemná.

Záloha na disk

Poměrně oblíbeným způsobem zálohování je uložení dat na pevný disk, flash paměť či paměťovou kartu. Na pevný disk nebo flash si většinou kopírujeme svá data přes počítač. Stačí připojit mobilní telefon pomocí kompatibilního kabelu a poté následovat pokyny na displeji. Pokud chceme kopírovat data do počítače, zvolíme možnost MTP (Media Transfer Protocol). Na většině počítačů se ihned otevře obsah připojeného mobilního telefonu. Pokud se tak nestane, musíte si najít své zařízení v nabídce Tento počítač.

U paměťové karty je to jednodušší. Většina chytrých telefonů vás po čase upozorní, že je vnitřní paměť telefonu více zaplněna a doporučí přesunout nebo zkopírovat položky na paměťovou kartu. Pokud by se vaše zařízení nějak poškodilo a data z vnitřní paměti byla ztracena, na SD kartě najdete kopii každé fotografie či jiného souboru.

Pokud příliš nedůvěřujete cloudovým úložištím (viz dále), můžete si na paměťovou kartu překopírovat své kontakty. Přímo v aplikaci Kontakty často najdete volbu Import/Export. Při přenosu kontaktů ze zařízení na kartu zvolte Export. Při přenosu kontaktů z karty například do nového zařízení zvolte Import. Kontakty se zkopírují a v novém zařízení je opět najdete ve složce Kontakty.

Záloha na paměťovou kartu však není příliš výhodná například při odcizení telefonu. Další nevýhodou je omezená životnost těchto médií.

Záloha na internetový server

Mnohem snazším a dnes masově rozšířeným způsobem zálohování dat je ukládání na cloud. Jde o internetový server, který je stále a odkudkoli přístupný. Jedinou podmínkou tohoto zálohování je připojení zařízení k internetu. Vaše zařízení se většinou ke cloudu přihlásí pomocí přihlašovacích údajů účtu Google. Vaše data se poté budou zálohovat pravidelně v předem určených časových intervalech. Pokud chcete šetřit svá mobilní data, můžete si také nastavit, aby zálohování probíhalo pouze tehdy, jste-li připojeni k síti WiFi.

Někteří uživatelé zálohují i SMS zprávy. Ať už z pracovních důvodů nebo z nostalgie. Přestože většina chytrých telefonů nenabízí možnost zálohovat zprávy, můžete si zálohu obstarat v podobě speciálních aplikací, např. SMS Backup +.

Stejné to je i se zálohou nastavení aplikací. Tu nabízí teprve nejnovější verze Androidu, ostatní si zřejmě budou muset ještě počkat. Některé aplikace nabízí zálohování svého obsahu samy, všechna jejich nastavení se jednoduše uloží do cloudu. Pro ty, které tuto možnost nenabízí, můžeme využít zálohovací aplikace Titanium Backup nebo Helium.

Google Disk

Pokud jste si na svém telefonu vytvořili Google účet, máte přístup k mnoha aplikacím ve vašem Android telefonu. Jsou to kromě Google Play, kde stahujete aplikace, také Mapy Google, e-mailová schránka Gmail, Fotky Google, kde své fotografie můžete prohlížet a upravovat, a Google Disk.

Google Disk je internetové úložiště od společnosti Google určené pro telefony s operačním systémem Android. Sem si můžete uložit jakýkoli dokument nebo si vytvořit nový za pomoci textových editorů Dokumenty Google (obdoba Microsoft Word), Tabulky Google (Microsoft Excell) nebo Prezentace Google (Microsoft Power Point).

Hodit se vám může i funkce Skenování, kterou využijete, pokud potřebujete nutně uložit dokument, který máte u sebe v papírové formě.

Všechna data na disku Google můžete navíc sdílet s kterýmkoli jiným uživatelem Androidu. Data může buď prohlížet, nebo mu můžete udělit povolení upravovat dokumenty.

Dropbox

Aplikace Dropbox funguje obdobně. Je to webové úložiště, které uživateli umožňuje ukládat a sdílet soubory a složky s ostatními uživateli pomocí tzv. synchronizace souborů. Můžete využívat neplacenou nebo prémiovou verzi, která je zpoplatněna. Základní verze nabízí úložiště 2 GB, placená pak 1 TB.

Velkou výhodou Dropboxu je jeho kompatibilita s větším množstvím platforem. Využívat jej můžete na mobilním telefonu, tabletu i počítači. Využívat jej můžete ve formě PC klienta nebo webového rozhraní.