Aktuální rychlost doručení
objednávek u zboží skladem
Prodejny Smarty.cz a výdejní
místa po ČR: 0-2 dny
Express Praha
Do 24 hodin
Doručení domů
2-3 dny
Produkty označené stromečkem
vám doručíme do Vánoc.

Jak nastavit telefon s Androidem

Začínáme

Dostal se vám do ruky nový Android telefon a nevíte si s ním rady? Android je vůbec nejpoužívanější operační systém, mnoho uživatelů však neumí využít více než základní funkce svého telefonu. Abychom to změnili, provedeme vás jednoduchým postupem, abyste svůj smartphone mohli využívat naplno.

Nejprve telefon plně nabijte, abyste měli na nastavování základních parametrů plnou baterii. V každém balení je přiložena kompatibilní síťová nabíječka. Do svého telefonu vložte kartu SIM. Většina mobilních zařízení má zdířku s krytem umístěnou na některé boční straně. Podle předkresleného vzoru kartu vložte správnou stranou nahoru a zavřete krytku.

Zapnutí telefonu je jednoduché, většinou stačí chvíli podržet tlačítko zapínání, které bývá umístěno na pravé hraně telefonu. Po krátkém zobrazení loga výrobce a operačního systému se zobrazí dialogové okno nastavení jazyka. Najděte jazyk čeština a svou volbu potvrďte. Pokud český jazyk nenajdete, váš přístroj pravděpodobně pochází ze zahraniční distribuce a budete muset pracovat s cizím jazykem.

Následně se telefon otáže na kód PIN, pokud jej máte nastavený. Po vyplnění vám vaše zařízení nabídne okolní WiFi sítě. Pokud jste u sebe doma a máte možnost rovnou se připojit ke své domácí síti, udělejte to, a uložte si klíč sítě pro příští zadávání. Můžete si také nastavit automatické připojování, to znamená, že jakmile se vrátíte domů, váš telefon se automaticky připojí k síti.

Vytvořte si Google účet

V dalším kroku budete vyzváni, abyste zadali svůj Google účet. Pokud jej máte, určitě se přihlaste. Pokud jej ještě nevlastníte, založte si jej jednoduchým vytvořením jména a hesla. Vás účet bude sloužit jako email, k přihlašování do všech aplikací od Googlu a synchronizaci vašeho telefonu.

Až budete mít účet vytvořený, otáže se vás telefon, zda chcete svá data zálohovat na Google Drive. Doporučujeme tuto možnost využít, nikdy tak nepřijdete o svá důležitá data a fotografie. Zálohování dat na úložiště Drive navíc poslouží při výměně starého telefonu za nový. Zkopírování kontaktů, kalendáře a fotografií bude díky němu otázkou několika vteřin.

Pokud jde o určování polohy, nechte zaškrtnuté obě předvolby. Mnoho aplikací včetně map totiž využívá data o vaší poloze, aby vám zjednodušilo například vyhledávání jízdních řádů.

Přizpůsobte si telefon na míru

Aby byl váš telefon skutečně nepostradatelným společníkem, musí vám vyhovovat i po vzhledové stránce. První, co uvidíte o odemknutí telefonu, je hlavní obrazovka, která může být složena z více karet. Dlouhým podržením prstu na displeji se většinou otevře nabídka, ve které můžete své karty spravovat. Jednoduše mezi nimi listujte a přidávejte nebo ubírejte je podle vašeho přání.

Aplikace stažené na oficiálním obchodu pro Android Google Play se zobrazují v hlavním menu. Do něj se dostanete stiskem tlačítka, které je většinou uprostřed. Ty nejpoužívanější aplikace si navíc můžete přidat na kteroukoli z karet hlavní obrazovky. Stačí na ni položit prst a chvíli přidržet, přesouvaná aplikace navíc ztransparentní a vy ji jednoduše přetáhnete na hlavní obrazovku.

Na hlavní obrazovce si můžete nastavit tapetu. Může jí být některý z obrázků, které najdete v galerii, nebo vámi vytvořená fotografie. Změnu můžete provést dlouhým podržením prstu na obrazovce nebo v aplikaci Nastavení, kterou naleznete v hlavním menu.

Dalším zjednodušením jsou tzv. Widgety. Jsou to informační panely aplikací s nejrůznějšími funkcemi. Tak si na hlavní obrazovku můžete umístit například panel Počasí, Zprávy nebo Hudba. Jejich přidávání je také velmi snadné. I zde vám postačí přidržet prst na obrazovce a menu s názvem Widgety se objeví na dolní části displeje.

Poslední částí personalizace vašeho telefonu je vyzvánění. I zde si můžete nastavit buď zvuky, které jsou již v telefonu od výroby, nebo si jako vyzvánění nastavte svou oblíbenou píseň. V menu Nastavení najdete i nastavení Zvuku. Zde si jednoduše prolistujete seznam hudby a potvrdíte svou volbu.

Synchronizujte svůj přístroj, nebudete litovat

Hlavní výhodou nastavení Google účtu je ukládání vašich dat na internetové úložiště. Jako byste měli ve virtuálním prostoru sejf, do kterého uložíte vše, co je pro vás důležité. Vaše zařízení pravidelně ukládá data z kalendáře, fotografie, kontakty a další. Pokud navíc pracujete s více zařízeními s operačním systémem Android, všechna data budete mít k dispozici na každém z nich. Stačí se pouze přihlásit ke svému Google účtu.

Jak už je zmíněno výše, dalším pozitivem synchronizace je zjednodušený přechod ze starého telefonu na nový. V takovém případě opět stačí pouze přesunout svou SIM kartu a postupovat podle návodu až k přihlášení vašeho účtu.

V nastavení Synchronizace si navíc můžete zvolit, která data se budou ukládat, a která ne. Synchronizace samozřejmě probíhá online. Při synchronizaci je možné využít Wi-Fi nebo mobilní internet.

Aplikace, duše telefonu

V katalogu aplikací nazvaném Google Play najdeme množství aplikací, které jsou k dispozici zdarma. Jsou to nejrůznější hry, organizační aplikace, dopravní aplikace a jiné. Aplikace, které zde najdete, patří mezi tzv. oficiální, jsou tedy vhodné přímo pro váš telefon a je bezpečné je stáhnout a nainstalovat. Pro zvýšenou bezpečnost telefonu se totiž nedoporučuje instalovat aplikace z jiných neznámých zdrojů.

Ve chvíli, kdy si zvolíte aplikaci, snadno ji klepnutím otevřete a prohlédnete si detaily a recenze dalších uživatelů. Pokud se na základě informací rozhodnete aplikaci stáhnout, klepněte na tlačítko vedle názvu aplikace. Nyní se vám objeví seznam oprávnění, které program vyžaduje. Stiskněte přijmout a aplikace se ihned začne stahovat a poté se nainstaluje na váš telefon. Pokud vlastníte antivir, zkontroluje každou aplikaci ještě před instalací. Nainstalované aplikace najdete v hlavním menu na nejbližší volné pozici hned vedle těch předinstalovaných. Stejně jako widgety si ji můžete přetáhnout na hlavní obrazovku, byste ji měli po ruce.

Nyní je váš telefon připraven k používání. Vybavte jej svými oblíbenými aplikacemi. Hrajte hry a přes Google Play sledujte, jak si v nich vedete. Poslouchejte hudbu a svou oblíbenou píseň nastavte jako vyzvánění. Vytvářejte památeční fotografie, které se bezpečně uloží do vašeho Google Drive úložiště. Své oblíbence si přesunujte na hlavní obrazovku a mějte je tak vždy při ruce. Zkrátka využívejte svůj smartphone naplno.

Do nabídky Android telefonů