Jak zachránit utopený telefon?
Každému se to už minimálně jednou za život stalo, a komu ne, tomu to hrozí. Utopený telefon. Každý z nás svůj telefon nosí všude s sebou a pád do dřezu nebo umyvadla je tak reálnou možností. Některé telefony jsou proti vodě a prachu chráněny zvýšenou odolností, o ty, které to štěstí nemají, se musíme postarat my sami. Pojďme se podívat na to, jak zachránit telefon, kterému jsme nedopatřením dopřáli koupel.
První kroky
Můžeme si otevřeně říci, že když už se vám povede váš telefon namočit, tak ačkoli podstoupíte všechny potřebné kroky, nikdy mu nevrátíte elán, který měl předtím. Jakmile se do telefonu dostane voda, postupnou korozi už nezastavíte. Většina mobilních telefonů, tedy těch, co nejsou vodotěsné, zkrátka nemá vodu příliš v lásce. Svého miláčka však můžete i tak zkusit vzkřísit alespoň tak, aby se vrátil do přijatelného stavu, než si pořídíte nový telefon.
Přístroj po vytažení z vody oklepejte a zvenku co nejlépe osušte. Nyní musíte zamezit přísunu jakékoli elektrické energie. U starších telefonů sundejte zadní kryt a vyndejte baterii. Bohužel, nové smartphony nemají vyjímatelný akumulátor, musíte se tedy spokojit s tím, že telefon co nejrychleji vypnete. U obou typů vyjměte i další komponenty, jako jsou SIM karta a SD karta. Voda lépe odteče a usnadní se proces sušení.
Zapomeňte na fén a topení
Přístroj v žádném případě nevystavujte zvýšené teplotě. Vyšší teploty mobilním telefonům neprospívají stejně jako voda. Musíte být trpěliví a nechat telefon vyschnout jen tak na vzduchu. Pokud máte telefon v krytu, samozřejmě jej vyjměte, aby mohl schnout ze všech stran. Záchranou může být malý ruční vysavač, se kterým na nejnižší stupeň výkonu zkuste vysát přebytečné kapičky vody ze všech zdířek telefonu.
Ti nápaditější mohou k usušení utopeného telefonu použít speciální gel, tzv. silikagel. Jde o granulovanou formu oxidu křemičitého, která dokáže díky svému poréznímu povrchu snadno absorbovat vodu. Určitě jste se s ním už setkali, jsou to ty malé papírové sáčky plné kuliček, které najdete například v krabici od nových bot.
Trik pro usušení
Protože však předpokládáme, že si granulky oxidu křemičitého neschováváte (ačkoli do budoucna určitě budete), použijte obyčejnou rýži. Samozřejmě nevařenou. Rýže totiž dokáže vytáhnout z telefonu přebytečnou vlhkost. Jednoduše jej umístěte do nádoby naplněné rýží tak, aby nebyl vůbec vidět, a nechte takto několik hodin. Nádobu zavřete, aby rýže zbytečně nesála vlhkost ze vzduchu. Než jej však vložíte do rýže, obalte telefon papírovým ubrouskem. Pokud totiž rýže vytáhne z telefonu vodu, zamezíte tak nalepení rýžových zrnek na telefon.
Po vyndání z rýžové lázně zkuste telefon znovu zapnout. Pokud se nezapne, proces zopakujte. Pokud se vám však povede přístroj zprovoznit, co nejrychleji z něj zálohujte důležitá data. Nejrychlejším způsobem je záloha na Cloud. Poté už záleží na tom, jakou měrou voda telefon poškodila. Pokud bude fungovat i po několika měsících, voda se nejspíš nedostala k důležitým součástem a vy máte vyhráno.
Pokud se vám nepodařilo telefon zachránit, nezbývá vám, než si vybrat nový. Podívejte se do naší nabídky a uvidíte, že ten pravý najdete.