Aktuální rychlost doručení
objednávek u zboží skladem
Prodejny Smarty.cz a výdejní
místa po ČR: 0-2 dny
Express Praha
Do 24 hodin
Doručení domů
2-3 dny
Produkty označené stromečkem
vám doručíme do Vánoc.

Jak zálohovat iOS?

Přišli jste o všechna důležitá data a teď si lámete hlavu, jak je dostanete zpět? Zklameme vás, nedostanete. Obnovení dat po smazání nebo ztrátě je většinou nemožné. Přitom existuje jednoduchý způsob, jak se této katastrofě vyhnout.

K čemu je zálohování?

Díky zálohování svého Apple zařízení se vyhnete mnoha nepříjemným situacím. Svůj iPhone můžete rozbít, utopit, ztratit, nebo vám může být odcizen. Zřídka se navíc stává, že se data ztratí naprosto bez vašeho přičinění, jen kvůli vrtochům techniky. Díky záloze lze posléze obnovit veškeré fotografie, videa, údaje o zdraví a aktivitě, nastavení aplikací a kontakty.

U přístrojů značky Apple je naštěstí zálohování opravdu jednoduché. Provádí se dvěma způsoby, přes váš počítač pomocí iTunes nebo přímo z iPhonu do internetového úložiště iCloud.

Záloha na iTunes

Poměrně oblíbeným způsobem zálohování je uložení dat na pevný disk počítače nebo externí flash paměť. Pokud chcete mít svou zálohu bezpečně uloženou na svém Macu, stačí nainstalovat iTunes software do počítače, poté k němu připojit iPhone pomocí kompatibilního kabelu a dále následovat pokyny na obrazovce.

Svou zálohu v iTunes můžete i zašifrovat, to se hodí, pokud ukládáte citlivé údaje, například o svém zdravotním stavu. Až proces zálohování dokončíte, o své záloze se můžete přesvědčit v jednoduchém přehledu, kam se ukládají všechny zálohy i s přesným datem a časem. Velkou výhodou iTunes je, že vás nelimituje velikostí možného úložiště.

Záloha na iCloud

Zálohování na internetový server je dalším oblíbeným způsobem zachování dat. Přitom je velmi jednoduché a probíhá zcela automaticky. Jeho velkou výhodou je, že k jeho provedení nepotřebujete počítač ani žádný dodatečný software.

Ve svém zařízení otevřete Nastavení a zapněte Zálohu. Nyní můžete provést první zálohování a poté nastavit časy dalších pravidelných záloh. Je to jen na vás. I zde pak můžete najít datum, kdy došlo k poslední záloze.

U všech zařízení Apple máte navíc jistotu, že se vám krom fotografií, dokumentů, SMS, kontaktů a zdravotních dat uchová i kompletní nastavení vašeho zařízení jako jsou uživatelské účty, nastavení domácnosti nebo rozmístění ikon.

Oproti iTunes má iCloud jednu velkou nevýhodu. Pokud si nezaplatíte prémiovou verzi, získáte pouze 5 GB úložiště. Při zálohování většího množství dat tak můžete narazit na problém s nedostatkem prostoru.

Obnova zařízení ze zálohy

Největší výhodou všech iOS zařízení je možnost obnovení nejen všech dat, ale i nastavení systému. Pokud si tedy pořídíte nové Apple zařízení a použijete obnovení ze zálohy, pravděpodobně ani nepoznáte, že máte nový telefon.

Při obnovení nastavení ze zálohy nezapomeňte zvolit tu nejnovější. V takovém případě se zařízení dostane do takového stavu, v jakém byl váš původní přístroj ve chvíli, kdy jste jej odložili. Najdete v něm všechny fotografie, hudební knihovnu, zprávy a kontakty, ale k tomu všemu i nastavenou tapetu, vyzvánění nebo dokonce rozmístění ikon na domácí obrazovce.

Obnovení ze zálohy můžete provést z iTunes i iCloudu. V případě iCloudu se po zapnutí zařízení řiďte pokyny na obrazovce. V sekci Aplikace a data zvolte Obnovit z iCloudu a poté se přihlaste svým Apple ID. Obnovení dat poté může probíhat na pozadí i několik hodin, zatímco vy už své zařízení pohodlně používáte.

Při obnovování z iTunes připojte zařízení k počítači a otevřete iTunes. Váš telefon by se měl automaticky objevit v nabídce. Poté jednoduše vyberete Obnovení ze zálohy iTunes a najdete nejnovější zálohu. I v tomto případě se může stát, že bude obnova trvat déle.