Jak zálohovat iOS?

Přišel jsi o všechna důležitá data a teď si lámeš hlavu, jak je dostaneš zpět? Zklameme tě, nedostaneš. Obnovení dat po smazání nebo ztrátě je většinou nemožné. Přitom existuje jednoduchý způsob, jak se této katastrofě vyhnout.

K čemu je zálohování?

Díky zálohování svého Apple zařízení se vyhneš mnoha nepříjemným situacím. Svůj iPhone můžeš rozbít, utopit, ztratit, nebo ti může být odcizen. Zřídka se navíc stává, že se data ztratí naprosto bez tvého přičinění, jen kvůli vrtochům techniky. Díky záloze lze posléze obnovit veškeré fotografie, videa, údaje o zdraví a aktivitě, nastavení aplikací a kontakty.

U přístrojů značky Apple je naštěstí zálohování opravdu jednoduché. Provádí se dvěma způsoby, přes tvůj počítač pomocí iTunes nebo přímo z iPhonu do internetového úložiště iCloud.

Záloha na iTunes

Poměrně oblíbeným způsobem zálohování je uložení dat na pevný disk počítače nebo externí flash paměť. Pokud chceš mít svou zálohu bezpečně uloženou na svém Macu, stačí nainstalovat iTunes software do počítače, poté k němu připojit iPhone pomocí kompatibilního kabelu a dále následovat pokyny na obrazovce.

Svou zálohu v iTunes můžeš i zašifrovat, to se hodí, pokud ukládáš citlivé údaje, například o svém zdravotním stavu. Až proces zálohování dokončíš, o své záloze se můžeš přesvědčit v jednoduchém přehledu, kam se ukládají všechny zálohy i s přesným datem a časem. Velkou výhodou iTunes je, že tě nelimituje velikostí možného úložiště.

Záloha na iCloud

Zálohování na internetový server je dalším oblíbeným způsobem zachování dat. Přitom je velmi jednoduché a probíhá zcela automaticky. Jeho velkou výhodou je, že k jeho provedení nepotřebuješ počítač ani žádný dodatečný software.

Ve svém zařízení otevři Nastavení a zapni Zálohu. Nyní můžeš provést první zálohování a poté nastavit časy dalších pravidelných záloh. Je to jen na tobě. I zde pak můžeš najít datum, kdy došlo k poslední záloze.

U všech zařízení Apple máš navíc jistotu, že se ti krom fotografií, dokumentů, SMS, kontaktů a zdravotních dat uchová i kompletní nastavení tvého zařízení jako jsou uživatelské účty, nastavení domácnosti nebo rozmístění ikon.

Oproti iTunes má iCloud jednu velkou nevýhodu. Pokud si nezaplatíš prémiovou verzi, získáš pouze 5 GB úložiště. Při zálohování většího množství dat tak můžeš narazit na problém s nedostatkem prostoru.

Obnova zařízení ze zálohy

Největší výhodou všech iOS zařízení je možnost obnovení nejen všech dat, ale i nastavení systému. Pokud si tedy pořídíš nové Apple zařízení a použijete obnovení ze zálohy, pravděpodobně ani nepoznáš, že máš nový telefon.

Při obnovení nastavení ze zálohy nezapomeň zvolit tu nejnovější. V takovém případě se zařízení dostane do takového stavu, v jakém byl tvůj původní přístroj ve chvíli, kdy jsi jej odložil. Najdeš v něm všechny fotografie, hudební knihovnu, zprávy a kontakty, ale k tomu všemu i nastavenou tapetu, vyzvánění nebo dokonce rozmístění ikon na domácí obrazovce.

Obnovení ze zálohy můžeš provést z iTunes i iCloudu. V případě iCloudu se po zapnutí zařízení řiď pokyny na obrazovce. V sekci Aplikace a data zvol Obnovit z iCloudu a poté se přihlas svým Apple ID. Obnovení dat poté může probíhat na pozadí i několik hodin, zatímco ty už své zařízení pohodlně používáš.

Při obnovování z iTunes připoj zařízení k počítači a otevři iTunes. Tvůj telefon by se měl automaticky objevit v nabídce. Poté jednoduše vyber Obnovení ze zálohy iTunes a najdi nejnovější zálohu. I v tomto případě se může stát, že bude obnova trvat déle.

iMessage
WhatsApp
Chat