Jak správně nabíjet telefon a šetřit baterii?

Výdrž baterie je jedním z hlavních parametrů, na něž dávají uživatelé při výběru chytrého telefonu největší zřetel. Baterie a její výdrž na jedno nabití ovlivňuje vše, co s telefonem můžeme dělat a jak se při jeho ovládání musíme chovat. Uživatelé, kteří se již smířili s nižší výdrží, nosí u sebe neustále powerbanku, ti ostatní už dávno používají množství triků, jak baterii svého telefonu udržet naživu alespoň jeden den.

Které aplikace spotřebovávají baterii?

V každém chytrém telefonu najdete sekci, ve které je možné sledovat, co vše spotřebovává baterii. U Androidu i iOSu tuto část najdete v nastavení, přesněji pod nabídkou Baterie či Správa napájení. Z tohoto seznamu snadno zjistíte, jaké aplikace zatěžují telefon nejvíce. Na prvním místě většinou najdete samotný displej telefonu, jehož podsvícení je pro baterii nemalou zátěží.

Každý uživatel rád zkouší nejrůznější aplikace. Znáte to. Nainstalujeme si hru se skvělými recenzemi nebo hudební aplikaci s lepším ekvalizérem, ale nakonec nám vůbec nevyhovují a stejně dál používáme předinstalované aplikace. Většina z nás poté tyto nepoužívané aplikace nechá v telefonu a na jejich odinstalaci dočista zapomene. Pokud tedy v tomto seznamu najdete jakékoli aplikace, které používáte zřídka nebo vůbec, odinstalujte je.

Některé aplikace navíc posílají na notifikační lištu vašeho telefonu množství oznámení. Ty se hodí u aplikace e-mailu, zpráv nebo sociálních sítí. Notifikace ale můžete dostávat i z her a jiných méně důležitých aplikací. Tyto notifikace jednoduše vypnete v nastavení aplikací.

Kromě samotných aplikací spotřebovávají baterii i jejich widgety, které si pro větší přehlednost vytahujete na hlavní obrazovku. Počasí, zpravodajské servery, oznámení ze sociálních sítí. Ruku na srdce, opravdu je používáte, nebo jen tak visí na domovské obrazovce a zabírají místo? Widgety se totiž aktualizují průběžně pomocí připojení k internetu, a tím značně spotřebovávají baterii. Úspornějším řešením je jednou za čas otevřít samotnou aplikaci a tu poté řádně ukončit.

Automatická synchronizace, žrout baterie

Další možností, jak šetřit baterii, je omezit nebo úplně zakázat automatickou synchronizaci aplikací. Není nezbytně nutné, aby se například informace o počasí aktualizovala každou hodinu. Pozor však na zákaz zálohování, i to totiž patří mezi synchronizované položky. Tak byste mohli ztratit důležitá data. Možnosti synchronizace zpravidla najdeme přímo v nastavení jednotlivých aplikací v nastavení.

Synchronizace slouží též k tomu, aby byl obsah jednoho vašeho zařízení přístupný z jiného. Tak si například můžete pročítat emaily na mobilu stejně jako na počítači, mít svou hudební knihovnu iTunes k dispozici téměř všude a z událostí kalendáře vám neunikne ani jediná.

Vypněte nepoužívané moduly

Stále aktivní moduly, které propojují vaše zařízení se světem, spotřebovávají hned po displeji nejvíce energie. Všichni jistě známe nepříjemnost, kterou přináší například zapomenuté zapnuté Bluetooth připojení. Vyndáme mobil z kapsy a najednou je úroveň baterie o polovinu nižší. Stejně působí na baterii i GPS, WiFi nebo mobilní data. Proto je pro výdrž baterie lepší, zapínáme-li tato nastavení jen tehdy, když je skutečně potřebujeme. Svůj telefon také můžete zautomatizovat tak, aby tyto moduly zapínal jen v předem nastavených časech nebo pokud jsou splněny určité podmínky. K tomu můžete využít některou z aplikací pro automatizaci, například Profile Scheduler pro Android a IFTTT pro iOS.

K vybíjení baterie napomáhá i hledání signálu, které telefon provádí v případě, že je signál slabý nebo vypadává. Pokud jste v místě se špatným signálem a možnost, že by se vám někdo dovolal, je stejně omezena, můžete telefon přepnout do režimu Letadlo.

Nastavte vlastnosti obrazovky

Jak již bylo řečeno, obrazovka patří mezi největší žrouty energie. Spotřeba energie přitom závisí na úrovní podsvícení, které vydávají zářivky v případě LCD displeje nebo přímo jednotlivé body v případě AMOLED displeje. Většina chytrých telefonů umožňuje nastavit průběžnou změnu jasu obrazovky na základě okolního světla. Pokud však chcete ušetřit baterii, zakažte tuto možnost a snížení úrovně podsvícení proveďte ručně.

Stejně tak můžete snížit spotřebu energie zkrácením doby, po které má obrazovka zhasnout. ideální dobou je například 15 nebo 30 vteřin, není nutné nechat odložený telefon svítit ještě několik minut. Tuto možnost většinou najdete v nastavení systému v sekci Displej.

Zajímavým trikem, pokud vlastníte chytrý telefon s AMOLED displejem, je použití tmavého grafického tématu a nastavení tmavého pozadí. Displeje tohoto typu nepotřebují podsvícení, pro zobrazování totiž využívají malé LED diody. Ty, které se jeví jako černé, jsou ve skutečnosti zhasnuté a šetří tak energii telefonu.

Úsporný režim

Většina chytrých telefonů nabízí pro úsporu baterie i možnost nastavení speciálního režimu úspory. Ten je většinou přítomný ve dvou stupních, úsporném a ultra úsporném. Úsporný režim omezuje některé funkce telefonu, například GPS, WiFi či Bluetooth připojení, a zároveň sníží jas displeje. Tento mód zpravidla najdete v nastavení správy napájení vašeho zařízení.

Se zapnutým režimem spotřeby vydrží zařízení na jedno nabití o poznání déle. Pokud potřebujete telefon udržet naživu za každou cenu, například abyste byli stále na příjmu, můžete zapnout i režim ultra úspory. Ten vypne veškeré funkce a zjednoduší vlastnosti vašeho telefonu na úplný základ. Zůstane vám možnost telefonovat a posílat zprávy, někdy také fotit.

Jak telefon efektivně nabíjet

U starších tlačítkových telefonů bývalo vždy třeba baterii nejprve kompletně vybít a poté plně nabít, aby se tak předešlo vzniku tzv. paměťového efektu, který má na svědomí postupné zmenšování kapacity baterie. Modernější lithiové a lithium-polymerové baterie už netrpí efektem samovybíjení a jejich životnost je tak mnohem delší. Chytré baterie jsou totiž často vybaveny senzory, které hlídají proces nabíjení.

Jak ale správně nabíjet svůj telefon? Místo toho, abyste jej nechali úplně vybít, snažte se připojovat telefon ke zdroji napájení vždy, když hodnota baterie klesne pod 30 %. Neustálé přechody ze zcela vybitého na zcela nabitý telefon totiž dlouhodobě snižují celkovou kapacitu akumulátoru. Novým akumulátorům navíc ani nesvědčí nabíjení do sta procent. Ideální hranicí, na níž by se kapacita baterie měla držet, je mezi 30 a 80 procenty nabití. Při nabíjení přitom vždy používejte originální příslušenství, originální kabel i zdroj. U chytrých telefonů se přitom ani nemusíte bát použít nabíječku s vyšším výchozím proudem.

Také je nutné vyvrátit fámu, že telefonu neprospívá nabíjení přes noc, chytré baterie se totiž přestanou nabíjet ve chvíli, kdy dosáhnou sta procent. Jak již bylo řečeno, nabíjení do sta procent ale telefonu příliš neprospívá, proto se i tak nabíjení přes noc snažte vyvarovat.

Pro zachování kapacity a prodloužení životnosti baterie je také důležité nevystavovat telefon příliš vysokým či nízkým teplotám. Proto není příliš vhodné dávat mobil na noc pod polštář nebo jej během léta pokládat na palubní desku telefonu. Při nabíjení je také vhodné vyndat zařízení z obalu, který limituje odvod tepla ze zařízení.

Aktualizujte systém a aplikace

Obecně platí, že aktualizace aplikací a celého systému opravují chyby, vylepšují výkon celého zařízení a optimalizují výdrž baterie a zefektivňují její využití. Každá další aktualizace systému totiž opravuje chyby reportované přímo uživateli chytrých zařízení. Je tedy vysoce pravděpodobné, že případný problém s nabíjením vývojáři v nové verzi opravili.