Jak zachránit utopený telefon?

Každému se to už minimálně jednou za život stalo, a komu ne, doufáme, že to tak zůstane. Pro případ nouze je však dobré znát postup, jak se s utopeným telefonem vypořádat. Všichni nosíme svůj telefon s sebou a pád do dřezu nebo umyvadla je tak reálnou možností. Některé telefony jsou proti vodě a prachu chráněny zvýšenou odolností, ale o ty, které to štěstí nemají, se musíme postarat sami. Pojďme se podívat na to, jak zachránit telefon, kterému jsme nedopatřením dopřáli koupel.

První kroky

Můžeme si otevřeně říct, že když už se ti povede tvůj telefon namočit, tak ačkoli podstoupíš všechny potřebné kroky, nikdy mu nevrátíš elán, který měl předtím. Jakmile se do telefonu dostane voda, postupnou korozi už nezastavíš. Většina mobilních telefonů, tedy těch, co nejsou vodotěsné, zkrátka nemá vodu příliš v lásce. Svého miláčka však můžeš i tak zkusit vzkřísit alespoň tak, aby se vrátil do přijatelného stavu, než si pořídíš nový telefon.

Přístroj po vytažení z vody oklepej a zvenku co nejlépe osuš. Nyní musíš zamezit přísunu jakékoli elektrické energie. U starších telefonů sundej zadní kryt a vyndej baterii. Bohužel, nové smartphony nemají vyjímatelný akumulátor, musíš se tedy spokojit s tím, že telefon co nejrychleji vypneš. U obou typů vyjmi i další komponenty, jako jsou SIM karta a SD karta. Voda lépe odteče a usnadní se proces sušení.

Zapomeň na fén a topení

Přístroj v žádném případě nevystavuj zvýšené teplotě. Vyšší teploty mobilním telefonům neprospívají stejně jako voda. Musíš být trpělivý a nechat telefon vyschnout jen tak na vzduchu. Pokud máš telefon v krytu, samozřejmě jej vyjmi, aby mohl schnout ze všech stran. Záchranou může být malý ruční vysavač, se kterým zkus na nejnižší stupeň výkonu vysát přebytečné kapičky vody ze všech zdířek telefonu.

Ti nápaditější mohou k usušení utopeného telefonu použít speciální gel, tzv. silikagel. Jde o granulovanou formu oxidu křemičitého, která dokáže díky svému poréznímu povrchu snadno absorbovat vodu. Určitě ses s ním už setkal, jsou to ty malé papírové sáčky plné kuliček, které najdeš například v krabici od nových bot.

Trik pro usušení

Protože však předpokládáme, že si granulky oxidu křemičitého neschováváš (ačkoli do budoucna určitě budeš), použij obyčejnou rýži. Samozřejmě nevařenou. Rýže totiž dokáže vytáhnout z telefonu přebytečnou vlhkost. Jednoduše jej umísti do nádoby naplněné rýží tak, aby nebyl vůbec vidět, a nech takto několik hodin. Nádobu zavři, aby rýže zbytečně nesála vlhkost ze vzduchu. Než jej však vložíš do rýže, obal telefon papírovým ubrouskem. Pokud totiž rýže vytáhne z telefonu vodu, zamezíš tak nalepení rýžových zrnek na telefon.

Po vyndání z rýžové lázně zkus telefon znovu zapnout. Pokud se nezapne, proces zopakuj. Pokud se ti však povede přístroj zprovoznit, co nejrychleji z něj zálohuj důležitá data. Nejrychlejším způsobem je záloha na Cloud. Poté už záleží na tom, jakou měrou voda telefon poškodila. Pokud bude fungovat i po několika měsících, voda se nejspíš nedostala k důležitým součástem a máš vyhráno.

Pokud se ti nepodařilo telefon zachránit, nezbývá ti nic jiného, než si vybrat nový. Podívej se do naší nabídky a uvidíš, že ten pravý určitě najdeš.