Jak udělat screenshot na iPhonu?

Potřebuješ rychle zachytit obsah svého telefonu? Chceš poslat fotografii, událost v kalendáři nebo vyfotit zprávu? Pro tuto příležitost je tu screenshot, snímek obrazovky, který ti usnadní sdílení veškerého obsahu tvého displeje za pomoci jednoduchých klávesových zkratek.

Jak na to?

U iPhone 8 a staršího modelu stiskni a přidrž zapínací/vypínací tlačítko, které najdeš buď na boku nebo na horní hraně smartphonu. Ihned poté stiskni tlačítko plochy a vypínací tlačítko uvolni.

V tu chvíli se v levém dolním rohu obrazovky objeví miniatura právě pořízeného snímku obrazovky. Když na ni klepneš, můžeš si ji prohlédnout a doplnit komentářem nebo kresbou v aplikaci Anotace. Pokud na ní přidržíš prst, objeví se možnosti sdílení. Snímek můžeš také ignorovat a zobrazit až později v galerii. Jednoduše jej posuň prstem doleva a snímek se skryje. Ve fotkách jej poté najdeš v albu s názvem Snímky obrazovky.

Jak udělat screenshot na novějších iPhone?

U novějších iPhonů se snímek obrazovky provádí trochu jinak. Pro pořízení screenshotu použij boční tlačítko zapínání/vypínání a spolu s ním stiskni tlačítko zesílení hlasitosti na levé straně. Následně obě tlačítka uvolni.

Ostatní postupy jsou však stejné. Přejetím doleva snímek skryješ, podržením jej můžeš sdílet na sociální sítě dle tvého výběru a krátký klepnutím otevřeš možnost úpravy v Anotacích.

Použití Anotací

Pokud chceš k právě pořízenému snímku přidat vtipný komentář nebo trefnou kresbu, použij Anotace. Možnosti Anotací otevři jednoduchým klepnutím na miniaturu snímku v levém dolním rohu obrazovky.

Anotace slouží například ke zvětšení části webové stránky, zakroužkování místa na mapě nebo zvýraznění důležité věty. Na snímek obrazovky můžeš také kreslit a přesouvat vytvořené kresby pomocí Lasa, vpisovat text anebo zvětšovat vybrané části pomocí Lupy.

Jakoukoli akci v Anotacích navíc můžeš vrátit pomocí jednoduchých šipek. Těsně před uložením ještě můžeš snímek obrazovky oříznout. Jednoduše nastavíš rozsah pomocí modrých vodících čar u okrajů a uložit.

Pokud chceš upravený snímek ihned sdílet, klepni na symbol Sdílení a vyber si příslušnou sociální síť, email nebo zprávy. Vytvořený a upravený screenshot poté můžeš uložit do Fotek.

Jak nahrát obrazovku iPhonu?

Od iOS 11 lze kromě snímku obrazovky pořídit i její nahrávku, a to se zvukem. Záznam obrazovky je možné spustit jednoduše přímo z Ovládacího centra. To si pouze musíš přizpůsobit v Nastavení a funkci Nahrávka displeje do něj přidat. Poté už ti nic nebrání ve vytváření nahrávek tvého displeje.

V Ovládacím centru jednoduše zvol možnost Nahrávka displeje. Ikona má tvar bílého kruhu umístěného v bílé kružnici. Po stisknutí se objeví možnost zahájit nahrávání a zapnout nebo vypnout mikrofon. Když nahrávání zahájíš, objeví se v horní části displeje notifikace o probíhajícím nahrávání. Po klepnutí se objeví možnost ukončit záznam. Ve chvíli, kdy nahrávání ukončíš, uloží se přímo do Galerie, odkud jej již můžeš sdílet jako klasické video.