Jak udělat screenshot na Androidu?

Funkcí screenshot nebo také printscreen, která svým způsobem nahrazuje uživateli posílání odkazů, je vybavena většina chytrých telefonů. Jde o "vyfocení" obsahu tvého displeje v konkrétním okamžiku.

Jak na to?

Udělat screenshot není nic těžkého. Většina telefonů používá velmi podobný postup. Je jím stisk hardwarového tlačítka pro vypnutí a zapnutí současně s tlačítkem pro snížení hlasitosti. U některých telefonů, které mají ve spodní části displeje hardwarové tlačítko Domů, se screenshot tvoří stiskem tohoto tlačítka současně s tlačítkem vypnutí/zapnutí.

Ve většině případů se ti povede provést screenshot hned na první pokus, obrazovka zpravidla problikne, u některých telefonů je provázen zvukem závěrky či jiným efektem, abys měl jistotu, že screenshot proběhl.

V notifikační liště poté najdeš oznámení o pořízení obrázku displeje. Ten bys pak měl najít v Galerii mezi ostatními obrázky.

Různé značky, různé provedení

Některé značky mobilních telefonů nabízí alternativní způsoby pořizování snímku obrazovky. Některé jsou velmi pohodlné a intuitivní, jiné trochu krkolomné.

Telefony značky Sony například nabízí možnost pořídit screenshot přidržením tlačítka vypínání. V menu, které se objeví na displeji, můžeš zvolit mezi vypnutím, restartem a pořízením snímku obrazovky. Většina telefonů nabízí i videozáznam obrazovky.

Majitelé některých Samsung telefonů mají zase možnost zaktivovat si alternativu v podobě horizontálního přejetí hranou dlaně po displeji. Zpočátku se zdá tento způsob nepřirozený, po čase se dá na něj ale zvyknout. V kombinaci se stylusem lze screenshot vytvořit v aplikaci Air Command.

Další možností pro vytvoření snímku obrazovky je použít gesto. V nastavení v sekci Gesta si jednoduše nastavíte možnost pořídit snímek obrazovky například přejetím tří prstů po displeji. Další postup je potom stejný.

Snímek pomocí aplikace

Poslední možností, jak vytvořit screen obrazovky, je pomocí aplikací třetích stran. Na Google Play jich najdeš opravdu mnoho, dávej si však pozor, které aplikaci svěříš důvěru. Většina z nich totiž vyžaduje oprávnění k přístupu na tvou obrazovku, což s sebou může nést různá rizika.

Na druhou stranu mnohé z nich nabízí pokročilé možnosti nastavení screenshotů. Můžeš si nastavit, kam se budou snímky ukládat nebo ti umožní upravovat snímky ihned po pořízení.