Když nemáš foťák aneb jak fotit mobilem
Fotografování mobilem se stalo fenoménem dneška. Není se čemu divit, mobilní telefony jsou malé, stále je máme u sebe a poskytují i možnost ihned snímek upravit a sdílet na sociální sítě. Díky pokročilé technologii se prémiové smartphony pyšní i některými vlastnostmi skutečných fotoaparátů. Velkou výhodou telefonů oproti fotoaparátům je automatické zálohování snímků na Cloud. U foťáku musíš počkat domů, abys jej mohl připojit k počítači a stáhnout snímky, přitom hrozí možnost ztráty důležitých dat.
V dobrém světle dobré snímky
Při focení mobilem je důležité si uvědomit, že přestože je telefon schopen vyfotit celkem ucházející snímky, skutečně kvalitní fotoaparát dokáže nahradit jen v ideálních podmínkách. Nejdůležitější je světlo. Pokud jsou světelné podmínky dobré a fotíš prostředí, které je plné barev, snímek se povede. Horší snímky naopak vyjdou tehdy, fotíš-li v podvečer, v noci nebo za mlhavého dne.
Většina telefonů disponuje širokoúhlým objektivem, je tedy důležité stát dost blízko fotografovaného objektu. Někteří uživatelé tento problém řeší dodatečným ořezáváním snímků, což ale není ideální, protože každým oříznutím ztrácí snímek na kvalitě. Stejně tak se vyhni používání zoomu, pokud ovšem není optický. Raději vždy jdi blíž k objektu, který fotíš.
Při focení se také vyhni blesku, fotografie většinou vypadají nepřirozeně a světlo na nich je příliš bledé. Blesk raději nechávej stále vypnutý a při focení v horších světelných podmínkách se raději spolehni na pokročilá nastavení.
Čekej na pravou chvíli
Velkou výhodou mobilního telefonu je to, že jej máš stále u sebe. Vytáhni ho z kapsy vždy, když máš pocit, že jsi narazil na něco zajímavého. Snímky budou o to zajímavější, když je podtrhne trocha improvizace.
Kromě toho se vyplatí používat i funkci sekvence několika snímků. Telefon zkrátka po stisknutí závěrky vytvoří určitý počet snímků v těsném sledu za sebou. Rychlost sekvence přitom můžeš libovolně nastavit. Pokud fotíš pohybující se objekt, tato funkce se bude více než hodit, z mnoha téměř totožných snímků snadno vybereš ten pravý zachycující přesně to, co jsi zamýšlel.
Nespornou podmínkou pro dosáhnutí dokonalých fotografií je i trpělivost. Nespěchej. Čekej na světlo, zkoušej různé záběry a úhly pohledu. Zkuste například zajímavě vyhlížející podhled, kdy se skloníš až k zemi a natočíš telefon čočkou směrem nahoru.
Vyzkoušej pokročilá nastavení
Ačkoli jsou některé telefony, co se fotografické výbavy týče, na celkem pokročilé úrovni, u většiny z nich nestačí používat automatický režim. Většinou musíš upravit nastavení fotoaparátu ručně, abys dosáhl kýžených výsledků.
Při focení zrcadlovkou je celkem běžnou praxí kouzlení s HDR, u focení mobilem se pak HDR může stát užitečnou pomůckou pro vylepšení mobilních fotografií. High Dynamic Range, neboli vysoký dynamický rozsah, je technika, která pomůže vytvořit kvalitní snímek i navzdory nevhodným světelným podmínkám. Při obyčejném focení mají totiž světlá místa tendenci “přezářit” vše ostatní a tmavá místa tak působí ještě černěji. Nastavení vyššího dynamického kontrastu vyváží chybějící či přebývající světlo na fotografii a vylepšuje detaily.
HDR využívá ke svému fungování hodnotu expozice. Zjednodušeně řečeno, expozice je doba, na jakou vystavíme čočku fotoaparátu světlu. Pořízení HDR snímku probíhá tak, že čočka fotoaparátu vyfotí několik snímků po sobě, každý s různým nastavením expozice, a poté z nich poskládá výsledný obraz.
Kromě HDR a expozice můžeš na svém telefonu nastavit i ISO, neboli citlivost fotoaparátu na světlo. Čím vyšší je ISO, tím světlejší je fotografie.
Světlo má svou charakteristickou barvu. Proto říkáme, že je buď teplé nebo studené. Lidské oko je schopno dokonale zpracovat informaci o okolním osvětlení, takže i papír osvětlený žlutým světlem nadále vnímá jako bílý. Fotoaparáty to však neumí. Proto jim často musíme pomoci funkcí, která je známá jako vyvážení bílé barvy. Pomocí tohoto nastavení můžeme co nejvíce zachovat původní barevnost fotografovaného objektu.
Neboj se efektů
Když fotíš mobilem, nemusíš brát v potaz objemné tělo přístroje a můžeš se tak jednoduše věnovat tomu, aby byla fotografie co nejzajímavější. Natoč telefon na bok, zachycuj detaily, ostři na předměty, které nejsou v centru snímku a používej filtry. Během fotografování s mobilním telefonem zkrátka můžeš popustit uzdu fantazii a udělat z focení zábavu.
Některé telefony navíc nabízí nastavení několika scénických režimů. Při focení portrétů využiješ jiný mód než například při snímku západu slunce. Pro dosažení co nejlepšího výsledku zkoušej fotku pořídit z různých úhlů, aby sis poté mohl vybrat ten nejlepší. Pokud se ti i tak fotografie nepovede, můžeš ji opravit použitím vhodného efektu nebo upravit v jednoduché mobilní aplikaci. Takové bývají v mobilech často předinstalované, pokud ale ne, Obchod Play a App Store jsou jich plné.