Jak zrychlit svůj počítač?

Pociťuješ, že se tvůj počítač dostal do fáze, kdy jeho rychlost není taková, jaká bývala? Nemusíš hned myslet na nejhorší. Existuje několik triků, které pomohou, aby byl tvůj počítač rychlejší. Dostaň počítač znovu do kondičky pomocí níže vypsaných tipů. Jdeme na to.

1. Restart počítače

Pravděpodobně jsi tuto možnost již zkusil/a, ale pokud ne, určitě to udělej jako první. Občas tvůj počítač potřebuje pořádně vypnout od otevřených programů a „nadechnout se čistého vzduchu“ tím, že je zavře. Neboj se proto povypínat všechny otevřené programy a zkus počítač restartovat.

2. Aktualizace

Další možností je aktualizace softwaru a ovladačů, které pomohou ke zlepšení výkonu počítače. Ujisti se, že máš nejnovější verzi operačního systému a ovladačů pro svůj hardware.

3. Odstranění zbytečných programů a aplikací

Tvůj počítač může dostávat zabrat kvůli škodlivým programům, které sis do počítače omylem či cíleně nainstaloval/a. Můžeš použít antivirový software k prohledání počítače, který ti ukáže přebytečné a nežádoucí programy, které tvůj počítač zpomalují.

4. Zakázání automatického spuštění aplikací

Některé programy se automaticky spouštějí už při startu počítače a přesně to může zpomalovat jeho výkon. V nastavení počítače můžeš toto spouštění zakázat. Zvaž proto, zda všechny automaticky spuštěné programy hned po spuštění potřebuješ.

5. Uvolnění prostoru na disku

I pročištění disku může napomoct k lepšímu výkonu tvého počítače a následně i k jeho zrychlení. Nemusíš hned mazat všechny fotografie, ale podívej se například po souborech, které už nepoužíváš. Nebo můžeš zvážit koupi externího disku a uložit potřebná data na něj a z počítače je vymazat. Pokud máš navíc starší počítač, můžeš do něj přidat i operační paměť RAM, která výkon počítače podpoří.

6. Tovární nastavení jako poslední možnost

Když už nic jiného nepomáhá, můžeš se pokusit o obnovení počítače. Než se však do tohoto kroku pustíš, zálohuj si všechna data a soubory, abys o ně nepřišel/nepřišla. Zálohu můžeš provést přes cloudové úložiště či externí disk.