Má už tvůj počítač pár let za sebou? Dopřej mu pořádnou očistu a dej ho do pucu. Pravidelné čištění a údržba jsou klíčové pro optimální výkon a životnost tvého počítače. Pokud budeš svůj počítač pravidelně čistit, sám ti poděkuje dlouhou životností a výkonem.

1. Odstranění prachu

Povrch počítače můžeš vyčistit suchým hadříkem nebo speciálními čisticími ubrousky pro elektroniku. Vyvaruj se používání tekutin, které by mohly poškodit elektroniku, která je v počítači obsažena.

Proč je důležité pravidelně čistit počítač od prachu?

Zanesený prach v počítači je velkou překážkou pro to, aby mohl perfektně fungovat. Za následek má prach například snížení účinnosti chlazení, poškození chladícího média u vodního chlazení zvýšení teploty procesoru a grafické karty nebo způsobení zvýšení otáček ventilátorů. Ojediněle se může stát, že usazeniny prachu na základové desce způsobí zkrat.

Výhody čištění od prachu?

  • Zlepší se efektivita chlazení.
  • Počítač si udrží svůj výkon.
  • Prevence poškození počítače.
  • Ventilátory budou déle aktivní.
  • Snížení hluku.

2. Čištění monitoru

Pro čištění monitoru využij čisticí roztoky určené speciálně pro LCD nebo LED obrazovky. Nikdy nepoužívej skleněné čisticí prostředky, které by mohly displej poškrábat.

3. Čištění klávesnice a myši

Otoč klávesnici a jemně s ní zaklepej, abys vytřásl drobné částice, které se v ní za tu dobu uchytily. Myš a klávesnici lze čistit vatovými tampony. Existují i speciální čistící materiály, které ti pomohou vyčistit vše pod tlačítky.

4. Pravidelné čištění pracovního prostoru

Pro celkovou čistotu je důležité udržovat uklizený pracovní prostor kolem počítače. Minimalizuj prach a nečistoty, které by mohly vstoupit do počítačové skříně. Jak toho docílit? Například pomocí čističky vzduchu, která pomáhá odbourat nečistoty ve vzduchu.

5. Záloha dat

Před jakýmikoli většími úpravami nebo čištěním je vždy dobré provést zálohu důležitých dat. Vždy se může při čištění něco stát a určitě nechceš o svá data přijít.

Na co si dát při čištění pozor?

Při čištění počítače je důležité dávat pozor nejen na samotné součástky, aby nebyly poničené, ale především dát pozor na sebe. Manipulaci s počítačem prováděj bez připojení k elektrické síti, vyhni se dotýkání základní desky a používej vhodné nářadí. Zlacených kontaktních ploch u RAM, GPU nebo procesoru se raději vůbec nedotýkej.

Chceš si svůj počítač vyčistit od zbytečných souborů i zevnitř a tím ho zrychlit? Přehledně jsme ti to sepsali v článku: Jak zrychlit svůj počítač. Stále si nevíš rady? Dones nám svůj počítač na prodejnu a my ti ho vyčistíme.

iMessage
WhatsApp
Chat