Plánuješ si pořídit nové chytré hodinky, ale nevyznáš se v tom množství značek a typů? Zachráníme tě. Ať už chceš hodinky využívat ke sportu, na běžné procházky nebo do práce, poradíme ti, které se k tobě hodí nejvíce.

Chytré hodinky jsou v dnešní době již běžnou součástí našich každodenních životů. Nabízejí širokou škálu funkcí, které zlepšují naši efektivitu, sledují zdraví, poskytují motivaci a zábavu. Díky jejich rozšířenosti je dnes vyrábí spousta značek, a tak nemusí být vždy jednoduché se v takovém počtu produktů vyznat. Existuje však několik klíčových faktorů, které by ti s výběrem měly pomoct. Pojďme se podívat na ty nejzákladnější.

Základní faktory při výběru chytrých hodinek

 •  Účel použití
Snad nejdůležitějším krokem, jak vybrat sluchátka, je zaměřit se na to, k čemu je budeš využívat. Zajímá tě především sledování intenzity tvého spánku? Nebo si potrpíš na elegantním vzhledu pro každodenní nošení? Sám nejlíp víš, k čemu budeš hodinky využívat.

 •  Kompatibilita a synchronizace
Zkontroluj si, jestli jsou hodinky kompatibilní s tvými zařízeními, resp. s těmi, se kterými je chceš spárovat (telefon, tablet, notebook). Důležitá je i synchronizace s operačním systémem zařízení (Android, iOS). Hodinky, které bezproblémově komunikují s tvým zařízením, zajistí plynulý chod a efektivní provoz.

 •  Design a pohodlí
Chytré hodinky nejsou pouze skvělým pomocníkem, ale také módním doplňkem, který na sobě nosíš skoro každý den. Je proto důležité, aby se ti u hodinek líbily funkce i jejich design. Zvaž proto velikost, barvu a celkový vzhled hodinek. V neposlední řadě nezapomeň ani na pohodlí. Nejjednodušší je vyzkoušet si hodinky naživo na jedné z prodejen.

 •  Funkce a senzory
Každé chytré hodinky nabízí své funkce a senzory. Většinou se jedná o sledování srdečního tepu, počet kroků, monitorování spánku, GPS a další funkce. Vyber si hodinky, které nabízejí funkce odpovídající tvým potřebám a životnímu stylu.

 •  Výdrž baterie
Důležitým hlediskem při výběru chytrých hodinek je také výdrž baterie. Vždy je lepší volit tu nejdelší výdrž baterie, která ti vydrží několik hodin bez nabíjení, speciálně pokud se chystáš například na dlouhé túry.

 •  Materiál a odolnost
Materiál, ze kterého jsou hodinky vyrobeny, souvisí s odolností, ale také částečně se vzhledem. Dražší modely často kombinují sklo s kovem či keramikou, díky čemuž nejenže ustojí pády a otlučení, ale působí také velmi noblesně. Cenově méně náročné hodinky bývají většinou z plastu nebo silikonu, jsou tak vhodné na sport a výhodou je také nízká váha. Pokud se máš v plánu s hodinkami potápět, nezapomeň si předem zjistit, jakou mají odolnost. Hloubka, do které se s nimi může ponořit, se liší podle typu.

 •  Ovládání
Většina modelů chytrých hodinek se ovládá pomocí dotykového displeje, který je součástí. Některé z nich jsou také vybaveny různými postranními tlačítky. Například Apple Watch jsou charakteristické ikonickým kolečkem, které funguje jako tlačítko i jako zoom. Obdobně je na tom i Samsung, který má otočný kroužek okolo ciferníku, se kterým si vybereš, co potřebuješ.

 •  Displej
Mezi nejčastější typy displejů patří AMOLED, LCD nebo transflektivní displej. Každý displej má své pro i proti, a proto je třeba zvážit, který z displejů se ti hodí nejvíce. Dalším důležitým parametrem je rozlišení displeje: čím vyšší hodnota, tím jemnější obraz.

 1. AMOLED displej: AMOLED displeje nabízejí živé barvy, věrnou černou a vysoký kontrast. Jsou typicky vypnuté a spotřebovávají méně energie díky funkci Always-on. Nevýhodou je čitelnost na slunci ovlivněná maximální svítivostí displeje.
 2. LCD displej: LCD displeje jsou preferovány kvůli nízké ceně a vyšší životnosti. Mají také dobrou čitelnost na slunci.
 3. Transflektivní displej: Transflektivní displeje využívají okolní světlo ke zvýšení čitelnosti, což je ideální pro venkovní aktivity a sportovce. Tyto displeje jsou dobře čitelné na slunci, ale ve tmě potřebují podsvícení. Tyto displeje jsou běžné u chytrých hodinek značky Garmin.

Chytré hodinky pro každého

Dámské hodinky jsou přímo stvořené na dámské zápěstí, a proto jsou většinou drobnější a světlejší barvy. Existuje však spousta hodinek, které jsou univerzální a jsou tak vhodné jak pro ženy, tak muže. Ženy většinou volí mezi Apple Watch, Samsung Galaxy Watch, Garmin, Amazfit či Xiaomi Watch.

Pánské hodinky jsou oproti dámským mohutnější a průměr ciferníku je větší. Mezi nejoblíbenější značky chytrých pánských hodinek patří Apple Watch, Samsung Galaxy Watch, Garmin a Niceboy.

Hodinky pro děti bývají často ve veselých barvách, s různými motivy a jsou opatřeny speciálními funkcemi jako sledování polohy nebo možnost volání.

Pokud si vybíráš sportovní hodinky, zaměř se nejprve na to, na který sport je hodláš využít. Na plavání se ti budou hodit vodotěsné, na kolo odolné a vhodné to terénu a na běh lehké, které ti nebudou překážet v aktivitě.

Hybridní hodinky kombinují tradiční mechanické vlastnosti se základními chytrými funkcemi. Jsou vhodné pro uživatele, kteří mají rádi klasický design hodinek s ručičkami, ale zároveň v nich hledají chytré funkce. Jedná se o nový typ hodinek, a proto je zatím menší výběr. Funkčně však nejsou tak technologicky vyspělé jako klasické chytré hodinky.

Příslušenství k hodinkám

Hodinky nabízí spoustu příslušenství, které si k nim můžeš pořídit. Pro lepší ochranu nezapomeň také na ochranné sklo, které zabrání drobným oděrkám a škrábancům. A protože se pro každý outfit hodí jiné doplňky, můžeš si měnit řemínky podle nálady. Z naší nabídky si můžeš vybrat ze sportovních, elegantních i univerzálních řemínků.