Jak platit telefonem?

O placení z telefonu jsi už nejspíš slyšel a možná už ho sám používáš. Bezkontaktní placení zjednodušuje nákup v mnoha ohledech. Nemusíš s sebou nosit peněženku nebo ji lovit v tašce. Je to jednoduchý a bezpečný způsob platby, který podporuje většina českých bank. Jak bezkontaktní placení telefonem funguje?

Bezkontaktní placení telefonem

Bezkontaktní platby s kartou v telefonu nahrazují fyzické karty i hotovost a jsou jednodušším, bezpečnějším a zabezpečenějším způsobem pro placení na prodejnách, webech či aplikacích. Bezkontaktní platby podporuje bezdrátová NFC (Near Field Communication) technologie, která umožňuje rychlou a zabezpečenou výměnu dat na vzdálenost do 4 cm.

Bezkontaktní platby jsou za bezpečné považovány díky šifrovanému přenosu a autorizaci pomocí otisku prstu, obličeje nebo unikátního PIN kódu. V dnešní době má většina populace svůj telefon doslova "přilepený" k ruce, a tak je menší pravděpodobnost, že ti jej někdo odcizí.

Další výhodou je, že platba kartou nezávisí na internetovém připojení. K provedení platby stačí přiložit odemčený telefon s NFC k terminálu a počkat na potvrzení.

Placení s Peněženkou Google

Platba mobilem pomocí aplikace Peněženka Google (dříve Google Pay) je opravdu jednoduchá. Pokud chceš platit přes telefon, stáhni si aplikaci, přidej platební kartu a zapni NFC a zámek obrazovky. Při placení stačí odemknout telefon a přiložit ho k terminálu.

Placení s Apple Pay

Platba mobilem pomocí aplikace Apple Pay je také snadná. Stačí přidat platební kartu do aplikace a následně přiložit telefon k bezkontaktnímu terminálu. Pro telefony s Touch ID je potřeba dvakrát stisknout tlačítko pod displejem a následně naskenovat otisk prstu, u telefonů s Face ID stačí stisknout postranní tlačítko a naskenovat obličej nebo zadat PIN. Apple Pay lze využít i pro online platby v různých aplikacích.