Jak nastavit nový iPhone
Jsi nováčkem ve světě nakousnutého jablka a bázlivě otevíráš krabičku s novým iPhonem v nepříjemné předtuše, že jej sám nedokážeš nastavit? V tomto jednoduchém návodu tě provedeme základním nastavením tvého nového Apple zařízení krok po kroku tak, abys jej mohl plnohodnotně využívat.
Nejdříve vlož do vypnutého zařízení SIM kartu. Poté zkontroluj, jestli je zařízení nabité. Pokud se pokoušíš zapnout telefon hlavním tlačítkem a nic se neděje, baterie bude pravděpodobně vybitá. Stačí jej dobít pomocí vložené síťové nabíječky a poté zapnutí zopakovat. Poté, co tě telefon pozdraví, budeš vyzván k výběru jazyka. Následně nastavíš zemi a oblast. To se ti bude hodit při automatickém nastavování data a času podle časových pásem.
Pokud vlastníš i jiné zařízení s operačním systémem iOS 11, můžeš využít funkci Rychlý start. Ta díky připojení obou zařízení k jedné WiFi síti přenese data z jednoho zařízení do druhého. Přístroje přitom stačí jen položit vedle sebe. Abys své zařízení mohl kompletně nastavit a používat, musíš se připojit k WiFi síti. Klikni na síť, kterou chceš používat a přihlas se. Pokud nastavení provádíš doma, můžeš si svou domácí síť uložit pro příští připojování.
Vytvoř si Apple ID
Apple ID je obdobou Androidovského Google účtu. Jde o účet, který můžeš využívat pro všechny Apple služby, například stahování aplikací, nakupování v iTunes Store, přihlášení k iCloudu a další.
Apple ID poslouží i v případě, že přecházíš ze starého zařízení na nové. Díky přihlášení do Apple ID se informace uložené na tvém iCloudu automaticky synchronizují s tvým novým telefonem.
Apple ID vytvoříš jednoduše. Jde o přihlašovací jméno v podobě tvého e-mailu a heslo, které by mělo být co nejbezpečnější. Na stránce Apple ID účtu nakonec můžeš měnit svá nastavení nebo například zadat platební údaje.
Zabezpečení telefonu pomocí Touch ID a Face ID
Na svém telefonu také můžeš nastavit funkci chytrého zámku obrazovky, a to buď Touch ID nebo Face ID. Oba typy slouží k odemykání displeje telefonu a nakupování na iTunes, App Store nebo iBooks Store.
Před nastavením Touch ID si musíš vytvořit přístupový kód, který bude sloužit jako záložní způsob odemčení. Poté tě telefon vyzve, abys položil prst na vyznačené místo. Zkontroluj si, zda máš prsty i telefon čisté a suché. Poté přirozeně, jako když zařízení běžně držíš, přilož prst na displej, ale netlač na něj. Podle pokynů na obrazovce přikládej prst opakovaně ke čtečce, pokaždé trochu jinak natočený. Když si Touch ID přečte tvůj otisk, dostaneš pokyn zvednout prst. V dalším kroku nastav držení. Tlačítka plochy se dotýkej vnějšími okraji prstu, tedy bokem. Dokončení nastavení jednoduše potvrď.
Když nastavuješ Face ID, přesvědč se, že nic nezakrývá kameru nebo tvůj obličej. Face ID je navíc navrženo tak, aby fungovalo, i když máš nasazené brýle nebo kontaktní čočky. Při nastavování pak telefon drž zhruba na vzdálenost 25 až 50 cm a podívej se na displej telefonu tak, aby rámeček ohraničil celý tvůj obličej. Pomalým pohybem hlavy vytvoř kruh, telefon tě bude navádět. Po prvním nastavení Face ID klikni na Pokračovat a proces opakuj. Své Face ID nakonec jednoduše ulož.
Nastavení iCloud a zálohování
Úložiště iCloud slouží k uchovávání a zálohování tvých dat. Díky tomuto úložišti nikdy nepřijdeš o své kontakty, poznámky a schůzky v kalendáři ani o své fotografie. Jeho nastavení je přitom velmi jednoduché. Ve svém iPhonu běž do Nastavení, kde najdeš položku iCloud. Zde musíš zadat své Apple ID, tedy jméno a heslo do účtu Apple. Takto se k iCloudu můžeš přihlásit i z jiných zařízení, například ze svého počítače Apple Mac.iCloud je velmi užitečným pomocníkem například při změně zařízení. Je konec kopírování kontaktů a zmatenému stahování fotografií. Na novém zařízení se jednoduše přihlas pomocí Apple ID do iCloudu a měj vše potřebné okamžitě po ruce.
Nastavení dalších služeb
V dalším kroku budeš vyzván k nastavení dalších funkcí a služeb, například osobní asistentky Siri. Ta tě požádá o pronesení několika frází, aby se tak naučila tvůj hlas a správně reagovala na tvé požadavky.Mimo toho lze nastavit i platební bránu Apple Pay nebo Klíčenku na iCloud. Poté je tvé nastavení skoro u konce a můžeš své zařízení začít používat.
Aplikace z App Store
Pro usnadnění práce s tvým zařízením jsou tu nejrůznější aplikace. Některé jsou k dispozici zdarma, jiné si musíš zaplatit. Výhodou těchto aplikací je, že je díky iCloudu můžeš využívat na všech svých Apple zařízeních. App Store ti poskytne přehled o nejnovějších aplikacích, ukáže doporučení odborníků, sestaví užitečné návody a nové způsoby zábavy.
I k nakupování a stahování aplikací budeš potřebovat Apple ID. Po přihlášení již můžeš objevovat, co je v App Store nového. V sekci Dnes uvidíš doporučované aplikace, v oddělení Hry a Aplikace zobrazíš nové či nejlépe hodnocené aplikace, a pokud poklepeš na dialogové okno Hledat, můžeš si najít, co chceš, pouze podle názvu. Po výběru aplikace jednoduše stiskni tlačítko Získat a počkej, až se aplikace objeví v seznamu tvých aplikací. Ty ji pak jednoduchým přetažením můžeš umístit na jiné místo plochy.
V této fázi je tvé zařízení připraveno k použití. Získej ještě více aplikací, stahuj hudbu na iTunes a bav se se svým Apple iPhonem.