Sportuj s mazlíčky

Pořídil sis nového domácího mazlíčka a marně přemýšlíš, jak nadále provozovat své sportovní aktivity, aniž bys svého miláčka pravidelně opouštěl? Svůj běžný denní režim nemusíš měnit. Se svým psem nebo kočkou totiž můžeš podnikat mnoho aktivit, které protáhnou svaly nejen tvým čtyřnohým společníkům, ale i tobě.

Zapoj svého mazlíčka

Nejběžnějšími zvířecími sportovci jsou psi a tím nejpřirozenějším sportem jsou samozřejmě procházky, které jsou spojené s venčením. Venčení by však nemělo být jen prostředkem k rychlému vykonání potřeby, nýbrž také k budování fyzičky tvého zvířete. Proto svého psa ber do přírody co nejčastěji, aby měl šanci pořádně se proběhnout a zvládl s tebou i jiný druh tréninku. Tím může být například společný běh nebo jízda na kole se psem po boku. Aby se tvůj pes neztratil, když sportuješ v nepřehledném terénu nebo v lese, můžeš mu koupit obojek Tractive GPS Tracker.

Kynologické disciplíny

Všechny sporty, které podniká pán se svým psem, spadají do kategorie tzv. kynologických disciplín. Milovníky pochodů a túr potěší disciplína zvaná dog trekking, orientační závod se psem ve volném terénu. Pokud miluješ hory a zimní sporty, můžeš zkusit mushing (též mushérství) neboli jízdu se psím spřežením. Tato disciplína je však vhodná pouze pro severská sáňová plemena, která musí mít patřičný výcvik. Chceš si ze zasněžené scenérie odnést památku? Akční kamera GoPro se dá snadno přidělat na sáně nebo na hrudník a díky voděodolnému zpracování ji sníh nevyvede z míry.

Od psí školky po sportovního šampiona

Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Když si pořídíš štěně, tvé první kroky by tedy měly směřovat do psí školky. V té se tvůj pes naučí disciplíně, základním povelům, a pokud je učenlivý, můžeš s ním později provozovat i tzv. agility. Jde o sport, který trochu připomíná koňský parkur. Cílem je co nejrychleji překonat dráhu s různými typy překážek. Podmínkou pro dokonalé zvládnutí tohoto běhu je však také kondice psovoda. Ten by měl mít patřičnou fyzičku, aby se svým psem zvládl celou trať.

Pokud si chceš krom vítězné stuhy odnést ze závodu i památku ve formě videa, spolehni se na již zmíněné akční kamery GoPro. Outdoorovou kameru využiješ i při disciplíně zvané flyball. V tomto sportu připomínajícím štafetu má družstvo složené ze čtyř psovodů a čtyř psů za úkol překonat v co nejkratším čase překážky, a ještě donést do cíle míčky. Tento sport je pro psovoda velmi nenáročný, mohou jej tak provozovat i rekreační sportovci.

Smím prosit?

Vůbec nejnáročnější disciplínou provozovanou se psem je dogdancing. Tento sport spočívá v provádění různých cviků na povel psovoda do rytmu hudby. U této aktivity jsou velmi důležité také pohybové schopnosti psovoda, který musí být stejně mrštný jako jeho psí parťák. U tohoto sportu je povolena celá řada pohybů od chůze či slalomu u nohy přes otočky a panáčkování až po válení sudů a chůzi po zadních nohách. Dogdancing se dělí na čtyři divize podle náročnosti a provedení cviků. Vystoupení často mívá nějaký příběh, proto se při něm používají kostýmy, nejrůznější rekvizity a tematická hudba.

Pokud s touto aktivitou začínáš, trénink dogdancingu by nikdy neměl trvat déle než dvakrát deset minut denně. I ten nejhravější pes ztratí při dlouhém tréninku zájem. Pokud však budeš trpělivý, brzy budeš mít doma zkušeného tanečníka. Vyrazíš-li se svým čtyřnohým přítelem na závody do zahraničí, určitě nezapomeň GPS lokátor, který se jednoduše připevňuje na obojek, a díky němuž budeš mít dokonalý přehled o každém kroku svého mazlíčka.

Na koni

Kůň není typickým domácím mazlíčkem a kdo nemá za domem stáj, pravděpodobně svému běloušovi v obýváku pelíšek neudělá. Pokud ale odmalička sníš o spanilých vyjížďkách na koni, nikdy není pozdě se tuto aktivitu naučit. Jezdectví obsahuje celou řadu disciplín, ale provozovat jej můžeš i rekreačně v nejbližší stáji, kde ti koně půjčí. Jízda na koni se zdá být snadná, ale každý, kdo někdy seděl v sedle, potvrdí, že patří k fyzicky nejnáročnějším sportům. Aby ses totiž na koňském hřbetu udržel, zatínáš i ty svaly, o jejichž existenci jsi neměl tušení. Jízda na koni také pomáhá s poruchami hybnosti, protože příznivě působí na celý pohybový aparát. Trpíš-li tedy například bolestí zad ze sedavého zaměstnání, měl bys tuto aktivitu rozhodně vyzkoušet. Čas strávený s tímto ušlechtilým zvířetem na čerstvém vzduchu navíc působí jako balzám na psychiku a pocuchané nervy. Vaši společnou cestu si můžeš natočit z nebeské výšky s pomocí dronu, který tě bude celou cestu následovat.

Sportují králíci, kohouti i želvy

Psi a koně však nejsou jedinými sportovci. V poslední době se setkáváme také s kočičími atlety, a to především v zahraničí. Kromě psů a koček se však setkáváme i se sportovci z říše hlodavců, ptáků či plazů. U aktivit těchto mazlíčků člověk figuruje pouze jako divák nebo trenér. Provozují se kohoutí zápasy, velbloudí wrestling, závody pavouků, hlemýžďů či v USA čím dál populárnější závody želv. Obdobou koňského parkuru je tzv. králičí hop, při němž mrštnější rasy králíků překonávají nejrůznější překážky. Pokud máš doma nějakého toho netypického sportovce, zkus mu dát šanci, třeba tě překvapí.