Extrémní sporty
„Neděláme tyto sporty, abychom unikli životu, ale aby život neunikl nám.” Tato věta, kterou pronesl paraglider Bob Drury, přesně vystihuje filozofii extrémních sportů. Extrémní sport je v původním významu takový sport, jehož provozování údajně provází zvýšená hladina adrenalinu v krvi a jeho milovníci si zahrávají se životem. Tento dojem je však nepřesný, při extrémních sportech dochází především k uvolňování hormonů endorfinu, dopaminu a serotoninu, tedy spíše hormonů štěstí než strachu. Bojíme se zkrátka rádi, a ne nutně je extrémní sport vždy na hraně života a smrti.
Skáču dobře, skáču rád
Bungee jumping, base jumping, cliff diving, paragliding a další. Co mají tyto sporty společného? Skok. Skok do prostoru, do propasti, do vody. Skoky na pružícím laně z vysokých mostů anebo budov náleží bungee jumpingu. První skok v západním světě provedl reportér National Geographic, Kal Müller, který jej popsal jako skok, při kterém se na okamžik zastaví srdce. Od té doby si bungee jumping našel své příznivce a další stále přibývají. Pokud se tomuto extrémnímu sportu chceš začít věnovat i ty, 3-osý kompas, gyroskop, barometrický výškoměr a akcelerometr hodinek dokáží zaznamenat všechny důležité aspekty tohoto zážitku a ukázat ti tak bungee jumping v novém světle. Jedinečné extrémní záběry ti pak poskytne akční kamera GoPro.
Na vlastní nebezpečí
Mnohem nebezpečnějším kouskem je base jumping. Ten spočívá ve skoku do prostoru z nějakého pevného objektu či základny (base). Jumper totiž musí být opravdu zkušeným parašutistou a musí mít dokonalý odhad výšky, ve které má otevřít padák, aby se nezranil o okolní objekty. Pokud tedy neoplýváš některou z těchto schopností, raději base jumping nezkoušej.
Skákání z útesů a převisů do vody z co největší výšky se nazývá cliff diving. Cliff diving se provozuje na profesionální i amatérské úrovni. Tento sport pochází z ostrova Hawai, kde se místní muži vrhali do moře, aby ženám dokázali svou mužnost. Od této tradice prošel cliff diving jen malými obměnami a dodnes nemá pevná pravidla ani věková omezení. Skákat mohou ženy, děti i starší lidé, které spojuje jediné – odvaha skočit. I tento zážitek můžeš zaznamenat akční kamerou GoPro.
Na kole
Závody na horských kolech vznikly asi v 70. letech 20 století a v roce 1996 byly zařazeny do programu olympijských her. Základními disciplínami jsou cross country, downhill, fourcross a trial. Biker musí být na sjezd tohoto typu patřičně připraven. Nelze jej například vykonávat s jakýmkoli kolem. Velmi důležitý je výběr plášťů a odpružení, stejně jako přesná jízda a zkušenosti bikera. Pro horské sjezdy se vybav výkonnou GPS navigací. Pokud si při svých “vyjížďkách” vystačíš s mobilem, pořiď si alespoň ten odolný s chytrými funkcemi smartphonu a dlouhou výdrží.
Divoká řeka a nepředvídatelný podmořský svět
Ne nadarmo se říká, že voda je zrádná. Není se tedy čemu divit, že se množství extrémních sportů provozuje na vodě nebo pod vodou. Asi nejznámějším je rafting, sjíždění divoké vody na nafukovacím raftu pro čtyři až osm účastníků, kteří pádlují dle pokynů zkušeného zadáka. Úspěch takového sjezdu závisí na zkušenostech zadáka a fyzičce posádky. Na raftu jistě oceníš voděodolná pouzdra, která ochrání telefon, hodinky či sluchátka. Všechny cennosti pak uschovej do voděodolného vaku. Potápění s kyslíkovou bombou a instruktorem může zkusit i úplný začátečník. Co však nezkušeným potápkám nedoporučujeme, je sport zvaný freediving. Jde o volné potápění na jeden nádech, které je vhodné především pro trénované jedince. Výhodou je, že k takovému tréninku nepotřebuješ žádné zvláštní vybavení a se zadržováním dechu můžeš začít třeba na zahradě v bazénu. Nejdůležitějším, co se ale musíš naučit, není pouze zadržení dechu, ale především překonání panického strachu ve chvíli, kdy ti vzduch dochází. K měření svých výkonů můžeš použít chytré hodinky, které kontinuálně měří tep a upozorní tě, pokud něco není v pořádku.
Šílenci na prknech
Mezi extrémní sporty původně patřila i jízda na snowboardu, která mezi lyžaři vzbuzovala dojem nebezpečí a nezodpovědnosti. Tento dojem snowboarďáci ještě přikrmovali jízdou mimo vyznačené sjezdovky a svými nebezpečnými kousky. Dnes už je však snowboard srovnatelný se sjezdovým lyžováním. Exotičtější verzí oblíbeného prknaření je surfing. Surfing se podle typu surfu a stylu jízdy dělí na dvě hlavní odvětví, longboarding a shortboarding. Pokud jsi zvědav, co s tvým tělem dělá čekání na správnou vlnu, pořiď si vodotěsné hodinky. Na prkno si nezapomeň pořídit akční kameru. Pokud však toužíš po jiném úhlu pohledu, zkus se spolehnout na výkonného drona, který tě bude sledovat po celou dobu jízdy.
Skejťáci všech zemí, spojte se
Prkno je dalším nástrojem extrémních sportů. Ať už s kolečky, bez nich, krátké, dlouhé, na vodu, na sníh, na beton, prkno se stalo synonymem moderního životního stylu. Asi nejznámějším sportem tohoto druhu je skateboarding. Skate, jak jej známe dnes, se zrodil ve 40. letech 20. století v Kalifornii, kde si netrpěliví surfaři při čekání na tu největší vlnu přimontovali na surf kolečka. Dnes se se skatem setkáme téměř na všech rozích, pod paží jej nosí holky i kluci a speciálních skateparků stále přibývá. Ve výbavě každého skejťáka by přitom neměla chybět akční kamera, která se dá přimontovat na tělo nebo na skate a pořídí ty nejkvalitnější záběry každé jízdy.
Až na Everest
Pokud lze něco považovat za extrémní, jsou to výšky. Dnešní horolezectví zahrnuje širokou škálu odvětví, která mají společný snad jen pohyb ve vertikálním směru. Horolezectví se dá přibližně rozdělit dle terénu, na kterém se leze. Známe tedy lezení na umělých stěnách, v horách, na ledovcích a pískovcových skalách. Nejoblíbenějším typem lezení je tzv. bouldering, protože je nenáročný na vybavení a po krátkém tréninku jej zvládnou i začátečníci. Bouldering je druh lezení provozovaný bez lana na malých skalách jen pár metrů nad zemí. Na takové lezení ti stačí vhodná obuv a oblečení, sáček s magnéziem, které omezuje pocení rukou při úchytu, a dostatek tekutin. Ten ti může pomoci ohlídat například chytrá láhev s upozorněním na pitný režim a indikací teploty tekutiny.
Pokud vyrazíš na horolezeckou výpravu, do základního tábora nezapomeň též chytrou svítilnu, s jejíž pomocí se ti bude lépe stavět stan. Do drsné přírody doporučujeme odolný telefon, který nerozbiješ ani na skalním převisu.

