Sluchátka jsou pro mnohé z nás jednou z důležitých věcí, bez kterých jen těžko opustíme svůj domov. Od doby, kdy byla první sluchátka poprvé představena (rok 1910), se toho změnilo spousta. V dnešní době jich existuje nepřeberné množství a vyrábí je několik značek. Jak se ale v takovém počtu vyznat a vybrat ty správné přímo pro tebe? Stačí pípnout. Poradíme ti, jak na to.
Sluchátka podle provedení
Ze všeho nejdůležitější je uvědomit si, který typ provedení je pro tebe nejvhodnější a nejpohodlnější. Na cesty se například hodí sluchátka do uší, na dlouhou práci sluchátka přes hlavu a na sport sluchátka na lícní kosti. Každému z nás však vyhovuje něco jiného, a proto vybírej podle svých preferencí.
Sluchátka do uší najdeme ve dvou provedeních: špuntová a pecková. Tento typ sluchátek se vkládá přímo do zvukovodu. Sluchátka do uší volí především lidé, kteří na uších nesnesou těžká sluchátka a chtějí, aby jim sluchátka lépe izolovala okolní hluk.
Sluchátka přes hlavu jsou oblíbená především díky kvalitnímu zvuku. Dříve se ovládala spíše na kabelu, dnes už jsou však moderní sluchátka, která se ovládají podobně jako sluchátka do uší (např. poklepáním). Tento typ volí především hráči nebo lidé, kteří si práci bez hudby nedokáží představit.
Tato sluchátka se nevkládají do ucha, ani na ucho, ale jak již název napovídá na lícní kosti. Zvuk je do vnitřního ucha přenášen skrze lícní kost pomocí vibrací. Jsou ideální na běh a další druhy sportu.
Typy sluchátek aneb sluchátka pro každého
Sluchátka jsou opravdovým parťákem každého z nás. Využíváme je na cestách, při práci, sportu, k relaxaci i na zábavu. Podle toho, kterou aktivitu s nimi chceme zažít, volíme z různých typů.
Bezdrátová sluchátka umožňují snadné spárování se zařízením a nabízej vysoký komfort v podobě flexibility. Jsou populární především pro svou volnost pohybu, skvělou kvalitu zvuku a absenci kabelů. Kabel ti už při žádné aktivitě tedy nebude překážet. Často jsou využívána především na sport, procházky, nebo dlouhé i kratší cesty např. do práce. Proto je většina bezdrátových sluchátek skladná, odolná a tlumí ruchy z okolí. Při výběru se zaměř nejen na design a kvalitu zvuku, ale také na výdrž baterie.
Sluchátka True Wireless nabízejí kompletní absenci kabelů. Jsou vhodná pro sport i telefonování pouze s jedním sluchátkem. Tato sluchátka jsou často vybavena moderními funkcemi, jako je dotykové ovládání, odolnost vůči vodě a nabíjecí pouzdro, které zároveň slouží jako jejich dobíjecí stanice. Jsou ideální pro aktivní životní styl a nabízejí vysokou kvalitu zvuku.
Drátová sluchátka představují tradiční cestu k poslechu hudby. Jejich výhodou je, že nepotřebují baterii, a tak je jen připojíš k zařízení a můžeš poslouchat. Jsou tak ideální volbou pro všechny, kteří preferují jednoduchý a spolehlivý způsob poslechu hudby, a zároveň cenově dostupným řešením pro milovníky hudby.
U sportovních sluchátek je důležité, aby dobře seděla v uších, nebránila nijak pohybu a byla odolná vůči potu. Každý sport si však vyžaduje jiný typ. Cyklisté budou potřebovat sluchátka, která zamezí hučení proudícího vzduchu, plavci ocení voděodolná sluchátka a fitness sportovci či běžci budou hledat taková sluchátka, která jim jen tak nevypadnou.
Chceš mít perfektní přehled o tom, co se ve tvé hře šustne? Potom potřebuješ herní sluchátka! Abys mohl/a slyšet i ten nejjemnější zvuk a prostorovost zvuku, kterými herní sluchátka vyčnívají, sluchátka by ti měla perfektně sedět. Hráči, kteří hrají online s přáteli, ocení také mikrofon, který je většinou tohoto typu sluchátek součástí. Ergonomický design a pohodlné polstrovaní jsou dalšími klíčovými prvky, které umožňují dlouhodobé nošení během maratonských herních sezení.
Také děti si rádi poslechnou svou oblíbenou hudbu. Sluchátka pro děti by měla být pohodlná, měkká a pamatovat především na citlivý dětský sluch. Proto doporučujeme používat lehká sluchátka přes uši s hlasitostí omezenou na maximálně 85 decibelů. Většina výrobců se zaměřuje na sluchátka přímo pro děti, která jsou zároveň barevně provedena.
Sluchátka podle konstrukce
- Otevřená sluchátka nabízí věrnější reprodukci zvuku. Díky tomu budeš slyšet každý tón čistě s nižší mírou zkreslení. Jejich nevýhodou je propustnost, takže je možné, že když budeš mít hudbu puštěnou v tramvaji naplno, ostatní cestující uslyší, co posloucháš.
- Uzavřená konstrukce sluchátek izoluje okolní hluk. Pokud se tedy často pohybuješ v rušném prostředí, tato sluchátka pro tebe budou záchranou. Oproti otevřeným sluchátkům nepropouští zvuk ze sluchátek ven.
- Polouzavřená sluchátka představují kompromis výše zmíněných. Sice brání okolnímu hluku, ale zvuk může přesto unikat ven.
Základní parametry při výběru sluchátek
Frekvenční rozsah zdravého lidského ucha je přibližně 16 Hz –20 000 Hz. U sluchátek je důležitým parametrem schopnost reprodukovat frekvenci a toleranci, která by u kvalitních sluchátek neměla překračovat ±3 dB.
Impedance je fyzikální veličina, která se udává v ohmech (Ω). Popisuje odpor součástky a fázový posun napětí proti proudu při průchodu střídavého proudu dané frekvence. To ovlivňuje zvuk sluchátek, tedy nižší impedance znamená hlasitější zvuk s větším zkreslením, zatímco vyšší impedance znamená nižší hlasitost, ale menší zkreslení. Sluchátka na běžné použití mívají hodnotu impedance do 100 Ω.
Citlivost sluchátek se vyjadřuje v decibelech (dB) a sděluje hodnotu akustického tlaku vytvořeného v uchu. Dětská sluchátka by například neměla mít citlivost vyšší než 90 dB.
- Odolnost krytí a voděodolnost
Údaj IPx udává míru ochrany sluchátek, kde první číslice určuje ochranu před vniknutím a mechanickým poškozením a druhá číslice naopak ochranu před kapalinou. Odolnost je rozdělena podle stupňů krytí. Nejvyšší stupeň obou typů krytí je IP69.
Každá sluchátka jsou vyrobena tak, aby vydržela určitý počet hodin přehrávání hudby. Maximální výdrž baterie na jedno nabití se pohybuje okolo 20 hodin. Dnes však existují i sluchátka, která se dají nabíjet solárně pomocí slunečních paprsků i domácího světla.
- Aktivní potlačení okolního hluku
Sluchátka s aktivním potlačením hluku dokáží eliminovat okolní ruchy i bez poslechu hudby. Tato funkce funguje na principu negace amplitudy zvukových vln. Nižší frekvence jsou likvidovány účinně, ale náhlé zvuky jako klakson auta nebo siréna mohou být slyšitelné, protože sluchátka pracují s vlastním mikrofonem, který snímá okolí a vyhodnocuje, jakou amplitudu vyslat naproti.