Jak nastavit telefon s Androidem

Dostal se ti do ruky nový Android telefon a nevíš si s ním rady? Android je vůbec nejpoužívanější operační systém, mnoho uživatelů však neumí využít více než základní funkce svého telefonu. Abychom to změnili, provedeme tě jednoduchým postupem, abys svůj smartphone mohl využívat naplno.

Jak začít?

Nejprve telefon plně nabij, abys měl na nastavování základních parametrů plnou baterii. V každém balení je přiložena kompatibilní síťová nabíječka.

Do svého telefonu vlož kartu SIM. Většina mobilních zařízení má zdířku s krytem umístěnou na některé boční straně. Podle předkresleného vzoru kartu vlož správnou stranou nahoru a zavři krytku.

Zapnutí telefonu je jednoduché, většinou stačí chvíli podržet tlačítko zapínání, které bývá umístěno na pravé hraně telefonu. Po krátkém zobrazení loga výrobce a operačního systému se zobrazí dialogové okno nastavení jazyka. Najdi jazyk čeština a svou volbu potvrď. Pokud český jazyk nenajdeš, tvůj přístroj pravděpodobně pochází ze zahraniční distribuce a budeš muset pracovat s cizím jazykem.

Následně se telefon otáže na kód PIN, pokud jej máš nastavený. Po vyplnění ti tvé zařízení nabídne okolní WiFi sítě. Pokud jsi u sebe doma a máš možnost rovnou se připojit ke své domácí síti, udělej to, a rovnou si ulož klíč sítě pro příští zadávání. Můžeš si také nastavit automatické připojování, to znamená, že jakmile se vrátíš domů, tvůj telefon se automaticky připojí k síti.

Vytvoř si Google účet

V dalším kroku budeš vyzván, abys zadal svůj Google účet. Pokud jej máš, určitě se přihlas. Pokud jej ještě nevlastníš, založ si jej jednoduchým vytvořením jména a hesla. Tvůj účet bude sloužit jako email, k přihlašování do všech aplikací od Googlu a synchronizaci vašeho telefonu.

Až budeš mít účet vytvořený, otáže se tě telefon, zda chceš svá data zálohovat na Google Drive. Doporučujeme tuto možnost využít, nikdy tak nepřijdeš o svá důležitá data a fotografie. Zálohování dat na úložiště Drive navíc poslouží při výměně starého telefonu za nový. Zkopírování kontaktů, kalendáře a fotografií bude díky němu otázkou několika vteřin.

Pokud jde o určování polohy, nech zaškrtnuté obě předvolby. Mnoho aplikací včetně map totiž využívá data o tvé poloze, aby ti zjednodušilo například vyhledávání jízdních řádů.

Přizpůsob si telefon na míru

Aby byl tvůj telefon skutečně nepostradatelným společníkem, musí ti vyhovovat i po vzhledové stránce. První, co uvidíš o odemknutí telefonu, je hlavní obrazovka, která může být složena z více karet. Dlouhým podržením prstu na displeji se většinou otevře nabídka, ve které můžeš své karty spravovat. Jednoduše mezi nimi listuj a přidávej nebo ubírej je podle tvého přání.

Aplikace stažené na oficiálním obchodu pro Android Google Play se zobrazují v hlavním menu. Do něj se dostaneš stiskem tlačítka, které je většinou uprostřed. Ty nejpoužívanější aplikace si navíc můžeš přidat na kteroukoli z karet hlavní obrazovky. Stačí na ni položit prst a chvíli přidržet, přesouvaná aplikace navíc ztransparentní a ty ji jednoduše přetáhneš na hlavní obrazovku.

Na hlavní obrazovce si můžeš nastavit tapetu. Může jí být některý z obrázků, které najdeš v galerii, nebo tebou vytvořená fotografie. Změnu můžeš provést dlouhým podržením prstu na obrazovce nebo v aplikaci Nastavení, kterou nalezneš v hlavním menu.

Dalším zjednodušením jsou tzv. Widgety. Jsou to informační panely aplikací s nejrůznějšími funkcemi. Tak si na hlavní obrazovku můžeš umístit například panel Počasí, Zprávy nebo Hudba. Jejich přidávání je také velmi snadné. I zde ti postačí přidržet prst na obrazovce a menu s názvem Widgety se objeví na dolní části displeje.

Poslední částí personalizace tvého telefonu je vyzvánění. I zde si můžeš nastavit buď zvuky, které jsou již v telefonu od výroby, nebo si jako vyzvánění nastavit svou oblíbenou píseň. V menu Nastavení najdeš i nastavení Zvuku. Zde si jednoduše prolistuj seznam hudby a potvrď svou volbu.

Synchronizuj svůj přístroj, nebudeš litovat

Hlavní výhodou nastavení Google účtu je ukládání tvých dat na internetové úložiště. Jako bys měl ve virtuálním prostoru sejf, do kterého uložíš vše, co je pro vás důležité. Tvé zařízení pravidelně ukládá data z kalendáře, fotografie, kontakty a další. Pokud navíc pracuješ s více zařízeními s operačním systémem Android, všechna data budeš mít k dispozici na každém z nich. Stačí se pouze přihlásit ke svému Google účtu.

Jak už je zmíněno výše, dalším pozitivem synchronizace je zjednodušený přechod ze starého telefonu na nový. V takovém případě opět stačí pouze přesunout svou SIM kartu a postupovat podle návodu až k přihlášení vašeho účtu.

V nastavení Synchronizace si navíc můžeš zvolit, která data se budou ukládat a která ne. Synchronizace samozřejmě probíhá online. Při synchronizaci je možné využít Wi-Fi nebo mobilní internet.

Aplikace, duše telefonu

V katalogu aplikací nazvaném Google Play najdeme množství aplikací, které jsou k dispozici zdarma. Jsou to nejrůznější hry, organizační aplikace, dopravní aplikace a jiné. Aplikace, které zde najdeš, patří mezi tzv. oficiální, jsou tedy vhodné přímo pro tvůj telefon a je bezpečné je stáhnout a nainstalovat. Pro zvýšenou bezpečnost telefonu se totiž nedoporučuje instalovat aplikace z jiných neznámých zdrojů.

Ve chvíli, kdy si zvolíš aplikaci, snadno ji klepnutím otevřeš a prohlédneš si detaily a recenze dalších uživatelů. Pokud se na základě informací rozhodneš aplikaci stáhnout, klikni na tlačítko vedle názvu aplikace. Nyní se ti objeví seznam oprávnění, které program vyžaduje. Stiskni přijmout a aplikace se ihned začne stahovat a poté se nainstaluje na tvůj telefon. Pokud vlastníš antivir, zkontroluj každou aplikaci ještě před instalací. Nainstalované aplikace najdeš v hlavním menu na nejbližší volné pozici hned vedle těch předinstalovaných. Stejně jako widgety si ji můžeš přetáhnout na hlavní obrazovku, abys ji měl po ruce.

Nyní je tvůj telefon připraven k používání. Vybav jej svými oblíbenými aplikacemi. Hraj hry a přes Google Play sleduj, jak si v nich vedete. Poslouchej hudbu a svou oblíbenou píseň nastav jako vyzvánění. Vytvářej památeční fotografie, které se bezpečně uloží do vašeho Google Drive úložiště. Své oblíbence si přesunuj na hlavní obrazovku a měj je tak vždy při ruce. Zkrátka využívej svůj smartphone naplno.