Drony
Dron nebo též kvadroptéra je létající model ovládaný vysílačem nebo mobilním telefonem. Oblíbený je u dětí i dospělých. Jejich hlavní předností je možnost pořizovat s ním fotografie a videa z nejrůznějších úhlů. Některé mají kameru integrovanou, na jiné lze připevnit outdoorovou kameru.
Typ dronu
Drony můžeme rozdělit podle toho, kde s nimi létáme. Obecně platí, že drony, které používáme uvnitř, jsou levnější a tedy vhodné pro začátečníky. Naproti tomu drony outdoorové jsou nákladnější a hodí se pro pokročilé uživatele, kteří již vědí, jak na to.
Indoorové
Indoorové drony jsou určeny na létání uvnitř, v bytě, hale nebo jiném větším prostoru. Jsou ideální pro začátečníky, kteří se s technologií dronu setkávají poprvé, nebo také jako dárek pro děti. Zpravidla jsou levnější a jejich případné poškození kvůli neznalosti vaši peněženku tolik nebolí. S těmito drony se naučíte logiku ovládání, porozumíte každému centimetru vašeho dronu a proškolíte se v technologii létání.
Outdoorové
Drony outdoorové jsou určeny k létání venku patří do rukou zkušenějším “pilotům”. Lišit se mohou především v počtu vrtulí. Nejčastěji se setkáváme s kvadroptérami (mají čtyři vrtule), občas také s hexakoptérami (šest vrtulí) a zřídka i s dalšími speciálními konstrukcemi.
I v této skupině můžeme najít levnější drony, které slouží jako tréninkové stroje. čím dražší dron je, tím více funkcí a lepších leteckých vlastností nabízí. Dražší drony jsou vybavené nejrůznějšími senzory, pokročilejší a kvalitnější kamerou a lepšími stabilizátory obrazu při letu.
Vlastnosti dronů
Drony můžeme rozlišovat i podle funkcí, které uživateli nabízejí. Lišit se mohou způsobem ovládání, počtem vrtulí, přídatnými GPS funkcemi, senzory okolního světa, druhy a počtem kamer a v neposlední řadě dobou letu a maximální rychlostí.
Způsob ovládání
- Ovladačem: Takový vysílač je součástí balení dronu a pomocí určené frekvence ovládá dron.
- Telefonem v držáku: V tomto případě stačí váš chytrý telefon vložit do držáku na ovladači a na displeji telefonu sledovat obraz živě přenášený z kamery na dronu a jednoduše mu dotyky udávat směr.
- Bez ovládání: Ty nejchytřejší drony dokáží samy sledovat trasu nebo letět za určeným objektem. Přitom se dokážou vyhýbat překážkám na cestě. Stačí jim předem zadat místo, na které mají letět.
Počet vrtulí
Nejčastěji se setkáváme s drony, které mají čtyři vrtule, tedy tzv. kvadroptérami. Občas mají drony i 6 a více vrtulí. Počet vrtulí přímo ovlivňuje letové vlastnosti dronu. S vyšším počtem vrtulí stoupá stabilita letu a schopnost odolat i větším poryvům větru. Na druhou stranu, drony s menším počtem vrtulí jsou mnohem obratnější.
GPS
Díky integrované funkci GPS je možné vybrané drony navést na konkrétní místo, na které pak doletí zcela samy bez nutného ovládání. Díky tomuto senzoru se dron také dokáže vrátit na místo vzletu. To se hodí například při poklesu hodnoty baterie nebo ztrátě signálu.
Je nutné myslet na to, že létání dronu podléhá pravidlům Úřadu pro civilní letectví. Pokud se chcete vyhnout případným nepříjemnostem, doporučujeme tato pravidla nastudovat.
Kamera
Počet a kvalita kamer je důležitým aspektem při výběru drona. Nejprve je nutné ujasnit si, za jakým účelem si jej pořizujeme. Pokud je vaším cílem především zábava pro vás a vaše blízké, kvalita kamery nemusí být tak vysoká. V případě koupi drona určeného pro pořizování profesionálních záběrů je nutné pořídit drona s kamerou schopnou natáčet HDR 4K videa, s panoramatickým režimem nebo i dalšími přídatnými kamerami.
- S integrovanou kamerou: Dron je vybaven jednou nebo více kamerami.
- Bez integrované kamery: Na tento dron je nutné připevnit vlastní akční kameru.
Doba letu a maximální rychlost
Výrobci dronů zpravidla neuvádějí maximální možnou rychlost. ta je totiž ovlivněna mnoha faktory, především větrem a zatížením, které působí připevněné kamery. Nejvýkonnější drony létají i rychlostí kolem 60 až 100 km/h. Délka letu se při průměrné rychlosti udává v rozmezí 15 až 30 minut.