Objev kouzlo chytré domácnosti s Matter

Protokol nebo také Standard Matter posouvá hranice chytré domácnosti opět o stupínek výše. Jednoduše umožňuje propojit produkty z chytré domácnosti různých značek. Pojďme se společně podívat na všechny přednosti této technologie.

Protokol Matter pro tvou domácnost

Standard Matter nabízí nové možnosti, jak využít produkty chytré domácnosti naplno. Tato myšlenka vznikla v rámci projektu Connected Home Over IP (Project Chip) v roce 2019. Nyní jej známe pod označením Protokol či Standard Matter. Hlavním cílem tohoto projektu je především konektivita napříč různými značkami, a proto se do projektu připojily známé společnosti jako Apple, Amazon, Google a Samsung. S touto technologií ti tak stačí jedna aplikace, ve které můžeš jednoduše ovládat zařízení od různých výrobců, aniž bys jich musel vlastnit několik.

Jakmile tedy uvidíš, že jsou produkty oštítkované logem Matter, máš jistotu, že budou kompatibilní s ostatními produkty jakékoliv značky, které komunikují tímto standardem.

Výhody protokolu Matter

  • Kompatibilita

Největší výhodou, kterou tento protokol nabízí, je především už zmíněná kompatibilita. Díky tomu, že mají produkty logo Matter, nemusíš být věrný pouze jedné značce, ale můžeš jich zkusit mnohem více. Znáš to, občas je jedna značka levnější, další kvalitnější a každá se specializuje trochu na něco jiného. Pokud tedy plánuješ, že plně přejdeš na chytrou domácnost, Matter ti umožní spoustu starostí s vybíráním i financemi.

  • Jednoduchost

Pokud už máš s chytrou domácností nějakou zkušenost, moc dobře víš, že celkový systém nemusí být u všech značek nejjednodušší. Především z toho důvodu, že si musíš dávat pozor na to, který produkt co podporuje a s čím jde spárovat. S Matter tuhle patálii rozhodně řešit nemusíš. Instalace je navíc jednoduchá a ovládání zvládneš snadno.

  • Bezpečnost

Ačkoliv je Smart Home velkým bestsellerem mnoha domácností, stále se objevují obavy o ztrátu soukromí a bezpečnosti. Se standard Matter se ale nikdo skrze dveře tvého domu bez předchozího požádání neprojde. Předtím, než je zařízení integrováno do sítě Matter, prochází ověření, které zjišťuje certifikaci společnosti CSA.

  • Funguje nepřetržitě a spolehlivě

Velkou výhodou, kterou protokol Matter nabízí, je jejich spolehlivé připojení. Pokud by náhodou došlo k odpojení internetu, zařízení s technologií Matter mezi sebou dokážou komunikovat i nadále a lze je jednoduše ovládat skrze tvůj chytrý telefon či. vypínač.

  • Úspora

Podle známé studie je dokázáno, že s využitím automatizace osvětlení, teplotních senzorů a přesného ovládání termostatů můžeš skrze protokol Matter dosáhnout až 10% úspory nákladů na energie.

Jak to funguje?

Zařízení, která využívají protokol Matter, mezi sebou komunikují prostřednictvím známého internetového protokolu IP. Jakékoliv zařízení z chytré domácnosti mají schopnost připojit k síti Wi-Fi, Thread nebo využít Bluetooth LE. Zařízení se poté jednoduše připojí k jedné z těchto sítí, identifikuje se pomocí unikátního identifikátoru, a poté komunikuje s dalšími.