Nabídka pro firmy Nové
Košík

Protokol Matter

Seznam se s novým protokolem Matter, setkat se můžeš také s označením standard Matter, který přináší zcela nový způsob komunikace zařízení pro chytrou domácnost. Chceš se dozvědět, v čem je tento standard revoluční? Klikni na více a dozvíš se vše potřebné.

Více

Co je protokol/standard Matter?

Primárním důvodem vzniku standard Matter je snaha o sjednocení způsobu komunikace mezi zařízeními a produkty pro chytrou domácnost. Zapomenout bychom měli na doby, kdy nejrůznější výrobci představují zařízení pro chytrou domácnost, která jsou bohužel kompatibilní jen s některými platformami typu Apple HomeKit, Google Assistant, Amazon Alexa či Samsung Smartthings.

Proč je standard Matter předurčen k úspěchu?

Nejedná se o první pokus o sjednocení komunikace a kompatibility mezi jednotlivými zařízeními pro chytrou domácnost. Ovšem v tomto případě se na jeho implementaci podílejí všichni velcí hráči na trhu včetně Apple, Google, Samsung, Amazon a mnoho dalších světoznámých značek, což se doposud u jiných projektů nepovedlo. S touto globální podporou se již nyní můžeme těšit ze zařízení, která zlepšují uživatelskou zkušenost s využíváním chytré domácnosti.

Historie protokolu Matter

K jeho oznámení došlo v prosinci 2019, kdy byl ještě představen pod názvem CHIP (Project Connected Home over IP) s jediným cílem, vytvořit standard pro jednotnou komunikaci mezi zařízeními chytré domácnosti. Již u jeho zrodu stály společnosti jako Google, Apple, Amazon, ale třeba i IKEA.

Samotný vývoj financovalo 30 společností, jež se sdružili v nezávislé organizaci pod názvem Connectivity Standards Alliance (CSA). Dnes je v této organizaci zainteresováno na 550 společností.

Tato aliance představila 4. října 2022 standard Matter 1.0 a členským společnostem poskytla potřebnou dokumentaci k uvedení produktů nové generace. Členské společnosti mají k dispozici i autorizované testovací laboratoře sloužící k certifikaci produktů, které jednak urychlí uvádění nových zařízení na trh a zároveň garantují bezpečnost produktů.

Logo

Že je zařízení vybaveno protokolem Matter lze poznat podle loga uvedeného na každém produktu. Představuje 3 šipky mířící do stejného bodu, kdy každá z nich je nositelem jedné vlastnosti – jednoduchost, kompatibilita a bezpečnost.

Jaké jsou výhody a jaké problémy standard Matter vyřeší?

Pojďme si to představit na jednoduchém příkladu. Mnozí z nás se již s nějakým zařízením pro chytrou domácnost setkali, někteří je ve své domácnosti hojně využíváme.

A určitě každý z nás narazil na situaci, kdy si chtěl pořídit produkt, který by skvěle splňoval jeho požadavky pro využití v chytré domácnosti, ale zařízení neumí komunikovat s těmi, které již vlastní. Buďto je možné ovládat je pomocí asistentů Google či Amazon nebo jsou naopak podporovány pouze prostřednictvím Apple HomeKit. Nedej bože, když narazíme na zařízení, které lze ovládat pouze prostřednictvím specifické mobilní aplikace. A proto vznikl protokol Matter, díky kterému dokáže každé zařízení komunikovat s jakýmkoliv systémem pro jeho ovládání.

Jednoduchost a kompatibilita

Z příkladu vyplývá, že hlavní výhodou tohoto protokolu je možnost jeho globálního využití, jelikož bude kompatibilní s naprostou většinou zařízení napříč trhem bez ohledu na značku a výrobce. Do teď jsme si museli dávat pozor, jaké zařízení si vybíráme s ohledem na to, jakými ovládacími systémy je podporován. Nově bude stačit jediné, vybrat si zařízení s logem Matter.

Bezpečnost

Aby zůstala data o uživatelích v naprostém bezpečí, využívá standard Matter řadu bezpečnostních prvků:

  • Šifrování – probíhá dle nejnovějších bezpečnostních standardů.
  • Ověřování – každé zařízení disponuje unikátním identifikátorem, který brání útokům v podobě snahy přihlásit se do zařízení pod falešnými údaji. Navíc Matter podporuje dvoufaktorové ověření.
  • Autentizace – zařízení lze ochránit pomocí hesla či PIN kódu.

Energetická úspora

Díky automatizaci světel, senzorům teploty, či přesného ovládání termostatů, lze podle studií s protokolem Matter ušetřit až 10 % nákladů na energie.

Jak protokol Matter funguje?

Zařízení, jež je Matter součástí spolu komunikují prostřednictvím dobře známého internetového protokolu IP. V současnosti se tato zařízení dokáží připojit prostřednictvím

  • Wi-Fi
  • Thread
  • Bluetooth LE

Zařízení se jednoduše připojí k sítí Wi-Fi, Thread nebo prostřednictvím Bluetooth, identifikují se podle jedinečného identifikátoru a následně mezi sebou komunikují a vyměňují si informace.

Fungují Matter zařízení i bez připojení k internetu?

Pokud dojde k výpadku internetové sítě, zařízení mezi sebou dokáží i přesto nadále komunikovat a lze je ovládat například prostřednictvím chytrých telefonů či vypínačů.

Jelikož byl protokol Matter představen poměrně nedávno, lze očekávat velký boom v podobě podporovaných zařízení i nových technologií, kterými bude schopen disponovat.

Méně