Přes Atlantik a zase zpět
E-kniha, Autor: neuveden, Jazyk: čeština, Počet stran: 632
Eseje o anglofonní literatuře, reflektující třicet let českého psaní. Dialog o kvalitních prozaických textech a přehodnocení literárního kánonu.
Více informacía nástroje, šetří čas i peníze více
Kniha Přes Atlantik a zase zpět je souborem esejí, které vznikly v letech 1994–2024 jako doslovyk překladům anglofonních románů vycházejících v edici AAA nakladatelství Argo. V padesáti osmitextech se tu představuje dvacet pět autorů, vesměs předních českých anglistů. Editor Petr Onufer zvolil chronologické řazení esejí podle data vydání originálu; první esej tak pojednává o Kerouacově románu Na cestě, vydaném v roce 1957 (reeditovaný překlad Jiřího Joska byl v roce 1994symbolicky rovněž prvním svazkem edice AAA), poslední pak o předloni vydaném románu Stella Maris od Cormaca McCarthyho, který v edici AAA vyšel na počátku roku 2024.
Jednotlivé eseje přitom nenabízejí „jen“ zasvěcené pojednání o anglofonní beletrii, ale také výmluvně dokládají,jakým způsobem a v jaké kvalitě se u nás během posledních třiceti let psalo a píše o jinojazyčnýchliteraturách. V tomto ohledu je kniha přínosem nejen pro čtenáře se zájmem o anglofonní literaturynebo studenty anglistiky, ale rovněž pro bohemistickou obec či šířeji pro obecně kulturní publikum.
Výbor Přes Atlantik a zase zpět přitom nemá ambici být syntetickými dějinami anglofonní literatury (je ostatně otázkou, zda lze vůbec podobnou práci dnes ještě napsat, zvláště pak v tuzemskémprostředí), naopak usiluje o to být výzvou k dialogu, k společnému uvažování nad kvalitními prozaickými texty, k utváření i přehodnocování literárního kánonu anglicky psaných literatur v českémpřekladu.
Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky