Jak šel čas aneb všechny generace iPhone rok po roce

Legenda zvaná iPhone se stala důležitým společníkem a fenoménem, který stále zaujímá přední místo v popularitě a kterého v dnešní době vlastní více než 50 % lidí v Americe, u nás zhruba přes 20 % uživatelů.

Počátek roku 2007 se stal důležitým milníkem pro značku Apple, která představila své první vydání iPhone. Za tu dobu se jich prodalo nespočet. Do roku 2022 to byly podle společnosti International Data Corporation (IDC) více než 2,32 miliardy, což znamená, že každý třetí člověk na světě by mohl být jeho vlastníkem.

Vývoj těchto mobilních telefonů postupuje čím dál výš. Pojďme se nyní vrátit proti proudu času a představit si jednotlivé generace iPhonů rok po roce.

První iPhone

„Vytvořili jsme nový iPod, nový mobilní telefon a nový internetový komunikátor. To vše v jednom zařízení.“ Tak zněla slova otce Apple, Steva Jobse, který na Keynote představil vůbec první iPhone svého druhu. Dnes už se mnozí z nás mohou nad podobou prvního iPhone zasmát, ale v roce 2007 se jednalo opravdu o skutečnou revoluci.

A co že bylo tou revolucí? První iPhone přinesl na svou dobu nevídaně velký displej s úhlopříčkou 3,5“ s rozlišením 480 x 320 pixelů. Oproti většině tehdejších smartphonů, které většinou disponovaly nepraktickou mechanickou klávesnicí a malým displejem, vypadal iPhone jako mobil z budoucnosti.

V displeji navíc nabídnul používání dotykových gest a dokázal zaznamenat i více dotyků zároveň. Navíc ukázal spojení produktového designu s maximální možnou využitelností, a právě z těchto důvodů opět potvrdil svou identitu technického leadra a předznamenal tvář mobilních telefonů na několik dekád dopředu.

Za zmínku jistě stojí menší podvod, který vyšel na povrch až o několik let později. Při představení totiž iPhone plně nefungoval, ačkoliv tak byl prezentován. Jednalo se nedodělek, který byl pomocí různých fíglů představen jako revoluční kousek. Doopravdy fungoval až o půl roku později, kdy vstoupil do prodeje a zamířil k prvním zákazníkům.

iPhone 3G

Druhá generace z roku 2008 nesla označení iPhone 3G. Jak je již z názvu patrné, tento telefon bylo možné připojit k rychlému datovému připojení a využívat jej k pohodlnějšímu prohlížení internetu. Telefon oproti svému předchůdci nenabídl záda tvořená z hliníku, ale z plastu.

Jednalo se také o první iPhone, který jsme mohli oficiální cestou zakoupit v České republice. iPhone 3G se prodával ve dvou kapacitních variantách, tedy v 8 a 16 GB variantě.

iPhone 3Gs

Další z novinek, která byla představena v roce 2009, nezaznamenala žádné kosmetické změny. Jednalo se především o hardwarová vylepšení. Procesoru se zvětšil takt na 600 MHz a operační paměť nabídla 256 MB. Uživatelé mohli nově sáhnout také po variantě s 32GB a 64GB úložištěm. Vylepšení dostal také fotoaparát. Ten si polepšil ze 2 Mpx na 3.

iPhone 4 a 4s

iPhone 4 z roku 2010 byl další opravdovou revolucí. Přinesl ikonický hranatý design, který si mnoho z nás může pamatovat. Jako první Apple zařízení přinesl tzv. Retina displej. Jeho úhlopříčka stále nesla 3,5“, tentokrát ale s rozlišením 960 x 640 pixelů.

Tento telefon byl vskutku uměleckým dílem. Rámečky tvořené ocelí a celá přední i zadní strana ze skla. Zkrátka radost pohledět. Velké vylepšení nesl fotoaparát, který nabídnul 5 Mpx. V telefonu se objevila i přední selfie kamerka.

V roce 2011 byl představen iPhone 4s, který jak již je u verzí S zvykem, zaznamenal pouze hardwarové úpravy nikoliv pak změny v designu. Procesor nabídl takt 1 GHz a operační paměť RAM nesla 512 MB. iPhone 4s se navíc nabízel i ve 64GB variantě.

Nové „čtyři-esko“ též neslo 8 Mpx fotoaparát, který dokázal pořizovat videozáznam v rozlišení Full HD. Šlo zároveň o první iPhone, ve kterém jsme se setkali s hlasovou asistentkou Siri.

iPhone 5

S novou generací iPhonu přichází v roce 2012 opět celá řada novinek. Jednalo se o první přístroj od Cupertinského giganta, jenž disponoval 4palcovým displejem. Také to byl první iPhone, který nabídl drobný oboustranný lightning konektor. Fotoaparátu zůstalo stejné rozlišení, nabídl ale lepší světelnost f/2.4.

Co se designu týče, iPhone stále zůstává u hranatého tvaru, na rozdíl od čtyřky a čtyři-eska nese na zádech hliníkový plát namísto skla.

iPhone 5s

iPhone 5s designově vycházel ze svého předchůdce. Doplnil však barevnou nabídku o zlaté provedení.

Jako první z iPhonů nabídnul Touch ID pro ověření otisku prstu a dvojitý LED blesk na zádech. Opět se setkáváme s 8 Mpx fotoaparátem. Ten ale opět nabídl lepší světelnost konkrétně pak f/2.2. iPhone 5s byl prvním z iPhonů, které na trh přinesli 64-bitový procesor.

iPhone 5C

Spolu s iPhonem 5s byl představen i celoplastový pestrobarevný model iPhone 5C. Ten nabídl hned pětici pestrých barev. iPhone 5C nesl stejné vnitřnosti jako iPhone 5.

iPhone 6 a 6 Plus

Zcela nová generace, zcela nový design pro rok 2014. U iPhonu 6 jsme se setkali se zaoblenými tvary. Telefon opět o něco povyrostl a nabídl úhlopříčku 4,7“.

Setkali jsme se v něm s novějším procesorem, větší operační pamětí a opět vylepšeným fotoaparátem. Ten nabídl stejně jako u předchozího modelu 8 Mpx. Novinky se udály především v rámci pořizování videa. To dokázal iPhone točit v rozlišení Full HD při 60 snímcích za sekundu a při použití rozlišení HD dokázal dokonce 120 snímků za sekundu. Přibyla také nová kapacitní varianta 128 GB.

Velkou změnou oproti předchozím generacím je především uvedení větší varianty iPhonu 6 Plus. Tento telefon nabídl 5,5“ displej a v podstatě totožnou výbavu s menší šestkou. Výrazná novinka proběhla ve fotoaparátu, ten dostal optickou stabilizaci.

iPhone 6s a 6s Plus

Další upgrade o rok později. iPhone 6 a 6s vypadaly naprosto totožně, výrobce v této generaci však přidává růžově zlatou variantu. Apple do iPhonu integroval nový čip Apple A9 s taktem 1,85 GHz, kterému sekunduje operační paměť RAM o velikosti 2 GB. Displej nově dokázal rozpoznat sílu dotyku díky technologii zvané 3D Touch. S fotoaparátem bylo nově možné pořídit videozáznam s rozlišením 4K.

Nová generace iPhonu přišla také s větší verzí Plus, která se od menšího zařízení liší pouze velikostí a stabilizací obrazu při pořizování fotografií a videa.

iPhone SE (2016)

iPhone SE nese design, který známe již ze starších generací iPhonů, tedy 5 a 5s. Nabízí ale mnohonásobně větší výkon. Po větších „šest-eskách“ totiž zdědil procesor A9 a 2GB RAM. Nově dostal také 12 Mpx fotoaparát s možností zaznamenávat video ve 4K a při HD rozlišení dokáže vytvořit zpomalené video s 240 snímky za sekundu.

iPhone 7 a 7 Plus

Co se designu týče, iPhony řady 7 nabídly jen drobné změny. Klasický Homebutton pod displejem už není mechanický a odezvu zajišťuje haptický čip, díky němuž jsme dostáli pocitu, jako by tlačítko opravdu mechanické bylo.

Jako první iPhone přichází s odolností proti prachu a vodě s certifikací IP67. Opět přinesl výkonnější hardware. Nabídl o poznání výkonnější stereoreproduktory. Novému iPhonu také zmizel 3,5 mm konektor na sluchátka, které je k němu možné připojit buď přes bluetooth nebo pomocí lightning konektoru. Fotoaparát nabídl optickou stabilizaci.

IPhone 7 Plus přináší více novinek, než tomu bylo zvykem u předchozích zvětšených verzí. Kromě optické stabilizace obrazu fotoaparát také nabídne duální objektiv s až dvojnásobným optickým zoomem. iPhone 7 Plus také nese větší operační paměť RAM o velikosti 3 GB. iPhony 7 a 7 Plus byly představeny se zbrusu novou temně černou barvou zvanou jet black.

iPhone 8 a 8 Plus

iPhone 8 a 8 Plus z roku 2017 nesou velmi podobný design jako ten, který známe z předchozích modelů. Na rozdíl od nich ale nabídnou skleněná záda. Opět se nabízí ve dvou velikostních variantách tedy s 4,7“ a 5,5“ displejem.

Nabízí nový čip A11 Bionic, který má dostatek výkonu pro složité výpočetní úkony, které jsou vhodné pro kvalitní zobrazování rozšířené reality.

Poprvé u iPhonu jej také můžeme nabíjet bezdrátově pomocí technologie QI. U fotoaparátů došlo k mírnému vylepšení světelnosti oproti předchozí generaci. iPhone 8 Plus nabídne dvojnásobný optický zoom.

iPhone X

Ve stejný rok, kdy Apple představil iPhone 8, uvedl na trh také iPhone X (deset) v naprosto novém designu. Tento iPhone se úplně zbavil tlačítek. Celou jeho přední stranu zabírá velký 5,8“ displej s rozlišením 2437 x 1125 pixelů. Poprvé se v iPhonu také setkáváme s OLED displejem. Tato novinka nabídne bezdrátové nabíjení stejně jako iPhone 8.

Navíc přináší technologii zvanou Face ID, která pomocí soustavy kamer a senzorů dokáže přesně zmapovat obličej, díky čemuž jej neodemkne nikdo jiný než samotný majitel telefonu. S fotoaparátem se dají pořídit opravdu kvalitní portréty srovnatelné s těmi, které dokážou pořídit profesionální zrcadlovky.

iPhone Xs, Xs Max a Xr

iPhone Xs a Xs Max cílily především na vylepšení fotoaparátů, přičemž nesmíme zapomenout také na přidání možnosti druhé SIM ve formě eSIM. Procesor A12 Bionic se postaral o sílu i rychlost a vnitřní paměť s až 512GB o skoro nekonečné ukládání souborů i fotek.

iPhone Xr naopak připomněl iPhone 5C. Prodával se v několika barevných provedeních. Jednalo se o levnější variantu Xs a Xs Max, a proto musel upustit od některých vybavení. Chyběla například dvojitá kamera, OLED displej či ocelové hrany telefonu. Co mu však nechybělo, byla dlouhá výdrž baterie a velmi přijatelná cena za skvělý výkon.

iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max

Další vylepšení v podobě iPhone 11 přišlo v roce 2019 s možností širokoúhlého fotoaparátu a výkonného procesoru A13 Bionic. Dobrá volba za rozumnou cenu. Další modely iPhone 11 Pro a 11 Max už prošly progresivnějšími změnami. Čekal nás mnohem lepší fotoaparát s dalším snímačem, 4násobným optickým zoomem i ultraširokoúhlým fotoaparátem. iPhone 11 Max disponoval především v rozměrnějším displeji o velikosti úhlopříčky 6,5“.

iPhone SE (2020)

Z velkého opět na malý. Několik iPhone uživatelů si potrpí na malém telefonu, který se snadno vejde do ruky i do kapsy, a tak vznikla druhá generace menšího telefonu SE, která se zrodila ze základů iPhone 8. iPhone SE (2020) však nabízí pokročilejší procesor Apple A13 Bionic, který vlastní i iPhone 11, kapacitu úložiště 256 GB, podporu eSIM nebo například portrétní režim.

iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max

Apple představuje ještě ten samý rok další řadu. iPhone 12 přichází s novým modelem 12 mini s nejmenší úhlopříčkou 5,4“, je tedy ještě menší než iPhone SE 2020. Model iPhone 12 oproti tomu disponuje úhlopříčkou 6,1“. iPhone 12 Pro potom přichází s dalším objektivem a senzorem LiDAR. A konečně model 12 Pro Max, který je nejen větší, ale nabízí další fotografické funkce v podobě 5násobného optického zoomu. Tato řada zaujala především natáčením videa v kvalitě Dolby Vision a přítomností bezdrátové technologie MagSafe.

iPhone 13, 13 mini, 13 Pro a 13 Pro Max

Další rok, další řada iPhone 13, která vychází opět ve 4 variantách. Kupodivu přichází s dalšími novinkami, a to s výkonnějším procesorem Apple A15 Bionic či vylepšeným fotoaparátem, kdy už snad není pochyb o tom, že rok, co rok dosahuje Apple příček, které poté sám překonává na ještě vyšší level.

Modely Pro a Pro Max se chlubí displejem s obnovovací frekvencí 120 Hz, dosahují až 1TB úložiště a dostaly do vínku i vyšší kvalitu při nedostatku světla pro noční focení a ultraširokoúhlý fotoaparát, se kterým se dají zachytit bezchybné makro snímky.

iPhone SE (2022)

3. generace iPhone SE (2022) nabízí skvělý výkon díky supervýkonnému čipu Apple A15 Bionic v malém těle. Od svého předchůdce si mnohé převzal a opět vylepšil. Nabízí až 1,2x rychlejší grafiku a pyšní se až o 2 hodiny delším přehráváním videa. Tento model ví, že dlouhá výdrž baterie je základ úspěchu, a proto je jí plně vybaven. Nesmíme zapomenout ani na bezdrátové nabíjení a 12 Mpx fotoaparát s funkcí Smart HDR 4 či Deep Fusion. Zkrátka perfektní výkon za velmi přijatelnou cenu.

iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro a 14 Pro Max

Rok 2022 přinesl opět 4 varianty modelu, a to tentokrát iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro a Pro Max. Apple tak upustil od nejmenšího modelu s označením mini a místo něho oživil model Plus. Většina modelů řady 14 se stejně jako řada 13 pyšní procesorem Apple A15 Bionic.

Vrcholné modely iPhone 14 Pro a Pro Max nabízí však ještě výkonnější procesor A16 Bionic. Tyto modely se také pyšní novým panelem Dynamic Island, díky kterému můžeš sledovat upozornění a probíhající aktivity bez klasického výřezu. U modelů Pro ještě zůstaneme, protože jim přibyla další funkce, a to Always On displej, která ti zajistí vždy zapnutou obrazovku a baterii to nijak neoslabí, protože ta je připravena vydržet celý den.

Modely iPhone 14 se zasloužily o vylepšení hodné profesionálů. Hádáš správně, toto vylepšení souvisí s fotoaparátem s akčním režimem a natáčením ve 4K HDR při 24 fps, který se vyrovná i filmovému zpracování.

iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro, 15 Pro Max

V roce 2023 vstupuje na scénu nová generace iPhone 15, kterou Apple představil opět ve 4 provedeních, na které jsme zvyklí. Jedná se o modely iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro a tradiční iPhone 15 Pro Max.

Klasické modely iPhone 15 a 15 Plus disponují především procesorem A16 Bionic, Super Retina XDR displejem s jasnými barvami, rozšířenými možnostmi Dynamic Island, fotosoustavou s vylepšenými portréty i USB-C portem.

Modely Pro poté přichází s výkonnějším procesorem A17 Pro a nejlehčí verzí iPhonů, které Apple dosud představil. Velkou novinkou je také jejich titanový design hned ve 4 nádherných barvách. Přeměnou prošlo zároveň tlačítko Akce, které nyní nabízí mnohem jednodušší ovládání, a pozornost byla zaměřena také na grafiku s propracovaným ray tracingem, který potěší především hráče.

Jak můžeme vidět, Apple se svými iPhony ušel již pořádný kus cesty. Inovací a pokrokových řešení bylo v jeho případě nespočet a my už se těšíme, co přinese zase za rok.