10 generací iPhonu rok po roce

Z iPhonů se nesporně v průběhu let stala legenda. Apple letos oslavil 10 let od vydání prvního iPhonu a za tu dobu prodal již více než 1,2 miliardy takových mobilních telefonů. Společnost s jablkem ve znaku nezměnila jen způsob, jakým vnímáme mobilní telefony. Opět se jí povedlo přeměnit celý průmysl se spotřební elektronikou. Vývoj těchto mobilních telefonů dospěl do desáté generace, kdy Apple představil trojici nových smartphonů. Tedy iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X (čtěte iPhone deset). Pojďme se ale nyní vrátit proti proudu času a představit si jednotlivé generace iPhonů rok po roce.

iPhone

„Vytvořili jsme nový iPod. Nový mobilní telefon a nový internetový komunikátor. To vše v jednom zařízení.“Tak zněla slova otce Applu na vůbec první keynote, kde iPhone spatřil světlo světa. Z dnešního pohledu může být pohled na první iPhone vcelku úsměvný, v roce 2007 šlo ale o skutečnou revoluci.

A co že bylo tou revolucí? První iPhone přinesl na svou dobu nevídaně velký displej s úhlopříčkou 3,5“ s rozlišením 480 x 320 pixelů. Oproti většině tehdejších smartphonů, které většinou disponovali nepraktickou mechanickou klávesnicí a malým displejem, vypadal iPhone jako mobil z budoucnosti.

V displeji navíc nabídnul používání dotykových gest a dokázal zaznamenat i více dotyků zároveň. Navíc ukázal spojení produktového designu s maximální možnou využitelností, a právě z těchto důvodů opět potvrdil svou identitu technického leadra a předznamenal tvář mobilních telefonů na dekádu dopředu.

iPhone 3G

Druhá generace nesla jméno iPhone 3G. Jak je již z názvu patrné, tento telefon bylo možné připojit k rychlému datovému připojení a využívat jej k pohodlnějšímu prohlížení internetu. Telefon oproti svému předchůdci nenabídl záda tvořená z hliníku ale z plastu.

Jednalo se také o první iPhone, který jste mohli oficiální cestou zakoupit v České republice. iPhone 3G se prodával ve dvou kapacitních variantách, tedy v 8 a 16 GB variantě.

iPhone 3Gs

Další z novinek, která byla představena v roce 2009 nezaznamenala žádné kosmetické změny. Jednalo se především o hardwarová vylepšení. Procesoru se zvětšil takt na 600 MHz a operační paměť nabídla 256 MB. Uživatelé mohli nově sáhnout také po variantě s 32GB a 64GB úložištěm. Vylepšení dostal také fotoaparát. Ten si polepšil ze 2 megapixelů na 3.

iPhone 4

iPhone 4 byl další opravdovou revolucí. Přinesl ikonický hranatý design, který si některé z iPhonů nesou dodnes. Jako první Apple zařízení přinesl tzv. Retina displej. Jeho úhlopříčka stále nesla 3,5“ tentokrát ale s rozlišením 960 x 640 pixelů.

Tento telefon byl vskutku uměleckým dílem. Rámečky tvořené ocelí a celá přední i zadní strana ze skla. Zkrátka radost pohledět.

Velké vylepšení nesl fotoaparát, který nabídnul 5 Mpx. V telefonu se objevila i přední selfie kamerka.

iPhone 4s

iPhone 4s, jak již je u verzí S zvykem, zaznamenal pouze hardwarové úpravy nikoliv pak změny v designu. Procesor nabídl takt 1 GHz, a operační paměť RAM nesla 512 MB. iPhone 4s se navíc nabízel i ve 64GB variantě.

Nové „čtyři-esko“ též neslo 8 Mpx fotoaparát, který dokázal pořizovat videozáznam v rozlišení Full HD. Šlo zároveň o první iPhone, ve kterém jsme setkali s hlasovou asistentkou Siri.

iPhone 5

S novou generací iPhonu přichází opět celá řada novinek. Jednalo se o první přístroj od Cupertinského giganta, jenž disponoval 4 palcovým displejem. Také to byl první iPhone, který nabídl drobný oboustranný lightning konektor. Fotoaparátu zůstalo stejné rozlišení, nabídl ale lepší světelnost f/2.4.

Co se designu týče, iPhone stále zůstává u hranatého tvaru, na rozdíl od čtyřky a čtyři-eska nese na zádech hliníkový plát namísto skla.

iPhone 5s

iPhone 5s designově vycházel ze svého předchůdce. Doplnil však barevnou nabídku o zlaté provedení.

Jako první z iPhonů nabídnul Touch ID pro ověření otisku prstu a dvojitý LED blesk na zádech. Opět se setkáváme s osmi-megapixelovým fotoaparátem. Ten ale opět nabídl lepší světelnost konkrétně pak f/2.2. iPhone 5s byl prvním z iPhonů, které na trh přinesli 64-bitový procesor.

iPhone 5C

Spolu s iPhonem 5s byl představen i celoplastový pestrobarevný model iPhone 5C. Ten nabídl hned pětici pestrých barev. iPhone 5C nesl stejné vnitřnosti jako iPhone 5.

iPhone 6 a 6 Plus

Zcela nová generace, zcela nový design. U iPhonu 6 jsme se setkali se zaoblenými tvary, které si iPhony udržely dodnes. Telefon opět o něco povyrostl a nabídl úhlopříčku 4,7“.

Setkali jsme se v něm s novějším procesorem, větší operační pamětí a opět vylepšeným fotoaparátem. Ten nabídl stejně jako u předchozího modelu 8 Mpx. Novinky se ale udály především v rámci pořizování videa. To dokázal iPhone točit v rozlišení FullHD při 60 snímcích za sekundu a při použití rozlišení HD dokázal dokonce 120 snímků za sekundu. Přibyla také nová kapacitní varianta 128 GB.

Velkou změnou oproti předchozím generacím je především uvedení větší varianty iPhonu 6 Plus. Tento telefon nabídl 5,5“ displej a v podstatě totožnou výbavu s menší šestkou. Výrazná novinka se udála ve fotoaparátu, ten dostal optickou stabilizaci.

iPhone 6s a iPhone 6s Plus

iPhone 6 a 6s vypadaly naprosto stejně, výrobce v této generaci však přidává růžově zlatou variantu. Apple do iPhonu integroval nový čip Apple A9 s taktem 1,85 GHz, kterému sekunduje operační paměť RAM o velikosti 2 GB. Displej nově dokázal rozpoznat sílu dotyku díky technologii zvané 3D Touch. S fotoaparátem bylo nově možné pořídit videozáznam s rozlišením 4K.

Nová generace iPhonu přichází také s větší verzí Plus. Od menšího zařízení se liší pouze velikostí a stabilizací obrazu při pořizování fotografií a videa.

iPhone SE

iPhone SE nese design, který známe již ze starších generací iPhonů. Tedy 5 a 5s. Nabízí ale mnohonásobně větší výkon. Po větších „šest-eskách“ totiž zdědil procesor A9 a 2 GB RAM. Nově dostal také 12 megapixelový fotoaparát s možností zaznamenávat video ve 4K a při HD rozlišení dokáže vytvořit zpomalené video s 240 snímky za sekundu.

iPhone 7 a iPhone 7 Plus

Co se designu týče, nové iPhony nabídnou jen drobné změny. Klasický Homebutton pod displejem už není mechanický a odezvu zajišťuje haptický čip, díky němuž máte pocit, jako by tlačítko opravdu mechanické bylo.

Jako první iPhone přichází s odolností proti prachu a vodě s certifikací IP67. Opět přinesl výkonnější hardware. Nabídl o poznání výkonnější stereoreproduktory. Novému iPhonu také zmizel 3,5 mm konektor na sluchátka, které je k němu možné připojit buď přes bluetooth nebo pomocí lightning konektoru. Fotoaparát nabídl optickou stabilizaci.

IPhone 7 Plus přináší více novinek, než tomu bylo zvykem u předchozích zvětšených verzí. Kromě optické stabilizace obrazu fotoaparát také nabídne duální objektiv s až dvojnásobným optickým zoomem. iPhone 7 Plus také nese větší operační paměť RAM o velikosti 3 GB. IPhony 7 a 7 Plus byly představeny se zbrusu novou temně černou barvou zvanou jet black.

iPhone 8 a iPhone 8 Plus

iPhone 8 a 8 Plus nesou velmi podobný design jako ten, který známe z předchozích modelů. Na rozdíl od nich ale nabídne skleněná záda. Opět se nabízí ve dvou velikostních variantách tedy s 4,7“ a 5,5“ displejem.

Nabízí nový čip A11 bionic, který má dostatek výkonu pro složité výpočetní úkony, které jsou vhodné pro kvalitní zobrazování rozšířené reality.

Poprvé u iPhonu jej také můžete nabíjet bezdrátově pomocí technologie QI. U fotoaparátů došlo k mírnému vylepšení světelnosti oproti předchozí generaci. iPhone 8 Plus nabídne dvojnásobný optický zoom.

iPhone X

Nový iPhone X se úplně zbavil tlačítek. Celou jeho přední stranu zabírá velký 5,8“ displej s rozlišením 2437 x 1125 pixelů. Poprvé v iPhonu se také setkáváme s OLED displeje. Tato novinka nabídne stejně jako iPhone 8 bezdrátové nabíjení.

Navíc přináší technologii zvanou FaceID, která pomocí soustavy kamer a senzorů dokáže přesně zmapovat váš obličej, díky čemuž jej neodemkne nikdo jiný než samotný majitel telefonu. S fotoaparátem nyní pořídíte opravdu kvalitní portréty srovnatelné s těmi, které dokážou pořídit profesionální zrcadlovky.

Apple se svými iPhony za deset let ušel pořádný kus cesty. Inovací a pokrokových řešení bylo v jeho případě nespočet. A my už se těšíme na to, co přinese zase za rok.