Vodní sporty
Obliba vodních sportů stále roste. Kdo chce být aktivní i v létě, má na výběr množství zábavných aktivit, které lze provozovat na vodě či pod vodou. A protože my těmto sportům fandíme, připravili jsme si pro tebe seznam těch nejoblíbenějších a doplnili ho o doporučení šikovných zařízení, která ti léto ještě více zpříjemní.
Plavání
Umět plavat už dávno neznamená jen udržet se na hladině, abychom se neutopili. Plavání se stalo náročným sportem, který má pozitivní vliv na budování fyzičky. Jde o stejně přirozený pohyb, jakým je například běhání. Plavat umí i každé novorozeně, ačkoli to v prvním roce zapomene. Tento sport je finančně nenáročný, a kromě plavek (když nepočítáme výstroj pro potápění) k němu nepotřebuješ žádné vybavení. I proto jeho obliba stále stoupá. Svůj tréninkový plán navíc nemusíš přerušit ani s příchodem zimy, kryté bazény s plaveckými dráhami jsou totiž téměř v každém větším městě.
Ať už je to rekreační plavání v rybníce, trénink v bazénu nebo šnorchlování u moře, obliba plavání stále stoupá. Abys měli přehled o svých výkonech, pořiď si chytré hodinky s certifikací voděodolnosti IPX8, tedy voděodolností do 40 metrů hloubky. To splňují například Apple Watch Ultra 2, které ti řeknou, kolik bazénů jsi už zvládl, změří tvůj tep a budou monitorovat každý tvůj pohyb. Jsou zároveň plnohodnotným potápěčským počítačem, plánují ponor s lokálním přehledem, ukážou ti čas strávený pod hladinou, aktuální hloubku, teplotu vody a vše se ti zaznamenává do historie.
Pokud nejsi příznivcem bazénů a plaveš nejraději venku v přírodě, u vody se ti bude hodit voděodolné pouzdro, do kterého uložíš svůj telefon.
Potápění
Podle většiny cestovních kanceláří jezdí více než polovina Čechů k moři právě proto, aby si užila přístrojové potápění. Není se čemu divit, podmořský svět nabízí krásný pohled, který se jen tak neokouká. Ve většině destinacích si můžeš vybrat, které podmořské tvory chceš pozorovat.
První seznámení se světem pod vodní hladinou však můžeme zažít i s obyčejným šnorchlem, brýlemi a ploutvemi – tato varianta je levná a nenáročná na výbavu. Pro náročnější vodní živly je tu hloubkové potápění, a to buď scuba diving neboli přístrojové potápění s dýchacím přístrojem nebo free diving, tedy potápění bez přístroje pouze na nádech. Ačkoli se nám tento sport může zdát jako velmi jednoduchý a bezpečný, opak je pravdou. Potápění je jeden z nejnebezpečnějších sportů a je tedy třeba následovat všechna bezpečnostní pravidla a pokyny instruktora, abychom nepřišli k úrazu.
Abys své podvodní dobrodružství zachytil v plné kráse, nezapomeň na outdoorovou akční kameru. Nejlepším řešením je kamera GoPro HERO12 Black, která natáčí video ve 5,3K rozlišení a nabízí množství efektů a stabilní záběry až z hloubky 10 metrů.
Na dovolenou u moře si určitě nezapomeň zabalit voděodolný obal na telefon. Pokud se zrovna nebudeš potápět, při opalování svůj smartphone určitě využiješ. Nebezpečí, že se zařízení dostane do kontaktu s vodou nebo pískem, je potom větší. Ochránit jej můžeš například obalem či pouzdrem.
Kanoistika
Přestože je název tohoto sportu odvozen od kánoe, patří sem i sportování na kajaku. Profesionální kanoistika má mnoho disciplín, z těch nejznámějších jsou to například rychlostní závody, slalom na divoké vodě, akrobacie nebo závody dračích lodí.
Rekreační kanoistika je v Českých podmínkách známá jako vodáctví. Kromě kánoí, pramic a kajaků využívají vodáci i rafty. Každoročně se na všech větších říčních tocích v republice objevuje množství plavidel, která se přesunují mezi jednotlivými tábořišti a kempy po proudu. Každý, kdo byl někdy na vodě, ví, jak je náročné udržet své osobní věci v suchu. Ačkoli je každý vodák vybaven prostorným barelem, cennější osobní věci je lepší ochránit voděodolným vakem.
Když se před vaší partou objeví několik kilometrů voleje (úplně stojatá voda), určitě oceníte nějaké to rozptýlení. Pusťte společně si svůj oblíbený playlist na voděodolném reproduktoru a užijte si chvilky strávené s přáteli. Nezapomeň ani na voděodolnou powerbanku, ať můžeš být i od vody plně v obrazu.
Surfing a windsurfing
V obou případech jde o vodní sport, při kterém jezdec surfuje na vodní ploše. Surfař je unášen na nezlomné mořské vlně, zatímco windsurfař využívá k ovládání prkna sílu větru, kdy je k prknu připevněna plachta. Oba sporty se staly olympijským sportem, životním stylem, ale i zábavou několika lidí po celém světě.
Pokud chceš mít z aktivního léta památku, určitě se vybav kvalitní voděodolnou kamerou, kterou snadno připevníš na hrudník nebo přímo na surf.
Vodní pólo
Vodní pólo je jeden z fyzicky nejnáročnějších vodních sportů. Správně se totiž hraje v bazénu hlubším než 1,8 m, aby hráči nemohli při hře stát na dně. Speciální gumový míč pak mohou házet pouze jednou rukou. Vodní pólo se hraje hlavně v Maďarsku, balkánských státech, USA a Austrálii, ale svůj reprezentační tým má i Česká republika. Kromě toho se pólo stává oblíbenou rekreační aktivitou na veřejných koupalištích a bazénech.
I při této vodní míčové hře se ti může hodit šikovný vodotěsný náramek nebo chytré hodinky. Stačí si vybrat ten svůj.
Vodní lyžování
Nadšení lyžaři mohou jásat. S rozvojem a zvyšující se oblibou vodních sportů se lyžování rozšířilo ze sněhu i na vodu. Vodního lyžaře táhne na vodě člun nebo speciální vlek. Pro úspěšnou jízdu jsou ale nejdůležitější především schopnosti lyžaře – výborná koordinace, rovnováha i schopnost předvídat. Tento vodní sport můžeš provozovat na přehradách a jiných větších vodních plochách po celé republice. A stejně jako u surfu, i tady se můžeš vybavit akční kamerou, díky které pořídíš skvělé fotky a videa.