Běh

„Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.“ Slavná slova Emila Zátopka stále motivují masy k nazouvání běžeckých bot a překonávání hranic. Běh se stal synonymem moderního životního stylu. Pohyb je důležitou součástí zdravého životního stylu, ať už chceme zhubnout nebo si jen vybudovat fyzičku. Běhání patří spolu s jízdou na kole k nejoblíbenějším sportům, a to především díky nízkým požadavkům na vybavení. Stačí si nazout boty a vyběhnout. Žijeme však v době technické, a proto si k běžecké obuvi a oblečení pořiď i některé z chytrých zařízení, která ti běhání nejen zpříjemní, ale také usnadní.

Vyběhej to ze sebe

Máš stres z práce, ze školy nebo je toho na tebe teď dost? Běh je účinným sportem, jak ze sebe stres dostat a nahradit ho endorfiny. Aby sis hlídal srdeční tep a celkovou fyzičku, potřebuješ k tomu parťáka. Tím nejlepším jsou chytré hodinky, které rozpoznají až stovky různých druhů sportů, měří trasu, monitorují důležité životní funkce a počítají kalorie. Většina z nich je lehká a odolná, takže tě při běhu nijak neomezují. Kromě toho tě ke každé aktivitě motivují a jsou tvým skvělým sparing partnerem. Sleduj své pokroky a běhej jako profík.

A které hodinky na běh zvolit? Vybrat si můžeš podle libosti, ale pokud si nevíš rady, tady jsou naši favoriti:

Hudba, co tě nakopne

Co krok, to rytmický tón. Hudba má kouzelnou schopnost nakopnout tě i ve chvílích, kdy se ti vyběhnout zrovna moc nechce. Klidnější playlist ti pomůže s protahováním, rychlejší písně zase se sprintem. Dalším nepostradatelným parťákem pro běhání jsou proto kvalitní sluchátka.

Jak zvolit sluchátka na sport? To se dozvíš v našem článku. Přesto máme ale pár tipů, které z nich si vybrat:

Chraň svůj telefon

Chystáš se vyběhnout a marně přemýšlíš, kam bezpečně uložit svůj telefon? V tuto chvíli se ti jistě bude hodit šikovné pouzdro, které se připevňuje na paži páskem se suchým zipem. Taková pouzdra jsou odolná proti dešti a potu a poskytují pohodlný přístup ke všem ovládacím prvkům tvého smartphonu. Zvolit si můžeš mezi několika druhy podle materiálu nebo velikosti telefonu. Některá pouzdra jsou navíc vybavena bezpečnostními reflexními prvky.

Dodržuj pitný režim

Ať už běháš, jezdíš na kole, na kolečkových bruslích nebo plaveš, neměl bys zapomínat na dostatečný příjem tekutin. Někdy se žízeň ozve sama, především po náročném tréninku nebo sprintu. Při méně náročném vytrvalostním běhu ale často zapomínáme pít a zahráváme si tak se svým zdravím. Chytré láhve nám připomínají, že je čas se napít. Zároveň počítají denní příjem tekutin. Chytrou láhev si stačí propojit s telefonem a nastavit potřebné informace.

Nepodceňuj relax a odpočinek

Po každém tréninku by ses měl protáhnout, napít a v noci se pořádně vyspat. Součástí toho je také masáž svalů, kterou ti zajistí produkty Therabody. Značka Therabody se už přes deset let věnuje wellness technologiím na špičkové úrovni, které nám přináší v podobě jejich originálních masážních produktů. A protože vědí, že každé tělo si zaslouží hýčkat jak před sportem, tak i po něm, nabízí hned několik druhů masážních přístrojů, od přístrojů využívajících perkusní terapii, hloubkové čištění obličeje až po kompresní systém a regeneraci dolních končetin.

Therabody umí zvýšit svalovou sílu před výkonem, potlačit svalovou bolest i pozátěžovou bolest, protáhnout vlákna svalů a zlepšit tak funkci i rozsah pohybu v okolních kloubech, urychlit hojení a regeneraci svalů, podpořit lymfatický systém, zvýšit prokrvení a podpořit hydrataci tkání.

Važ si sám sebe

Pokud ses pustil do běhání, abys zhubl nějaké to kilo, jistě si jednou za čas budeš chtít ověřit své úspěchy. Obyčejná osobní váha ti však sdělí pouze jediný údaj, a tím jsou kilogramy. Když navíc začneš cvičit, tvá svalová hmota začne přirozeně nabírat a ty máš pak pocit, že se tvá váha vůbec nehýbe. Proto se vyplatí investovat do chytré váhy, která dokáže rozeznat, kolik procent tvé hmotnosti je voda, kolik svalstvo a tuk. V kompatibilní aplikaci pak můžeš sledovat vývoj měřených hodnot a sledovat pokrok, který děláš.