Jak vybrat notebook?

Máš v plánu pořídit si nový notebook a bojuješ s výběrem? Vybrat notebook na míru tvým požadavkům závisí na několika faktorech, jako je účel použití, výkon, mobilnost, výdrž baterie nebo i rozpočet. Sepsali jsme pro tebe pár bodů, na které by ses měl/a při výběru notebooku zaměřit a které snad pomohou k tomu, abys vybral/a správně. Tak jdeme na to.

Účel použití

Ať už chceš notebook využívat pro cokoliv, je důležité zaměřit se především na jednu oblast, pro kterou jej potřebuješ. Pro práci, zábavu, studium či složité programování se hodí jiný typ notebooku. Pokud potřebuješ notebook pro základní práci, jako jsou e-maily, kancelářské dokumenty a webové prohlížeče, měl by stačit notebook s nižšími výkonovými požadavky. Pokud však budeš notebook využívat pro náročné úlohy, jako je grafické zpracování, hraní her nebo programování, budeš potřebovat naopak notebook s vyšším výkonem.

Výkon

Když víš, na co budeš notebook využívat, měl/a bys zvážit jeho výkon. Pro základní práci budeš potřebovat notebook s procesorem s nižší výkonovou spotřebou, jako je Intel Core i3 nebo i5 či AMD Ryzen 3 nebo 5. Pokud chceš notebook využívat na náročné úlohy, budeš potřebovat notebook s výkonným procesorem, jako je Intel Core i7 nebo i9 či AMD Ryzen 7 nebo 9.

Grafická karta

Při výběru nového notebooku dbej i na grafickou kartu, která je hned po procesoru nejdůležitějším komponentem tvého notebooku a kterou využiješ především při práci s grafikou či při hraní. Grafické karty vyrábí především výrobci NVIDIA či AMD. Důležité je také zaměřit se na paměť grafické karty, kdy je pro náročnější uživatele třeba zvolit větší paměť s vyšším výkonem.

Mobilnost a velikost displeje

Pokud plánuješ s notebookem cestovat, budeš potřebovat notebook, který se dá lehce přenáší, tedy s nízkou hmotností a kompaktním designem. Notebooky s menší obrazovkou jsou obvykle lehčí a snadněji se přenášejí. Pokud neplánuješ notebook přenášet a využiješ ho především na domácí práci či v kanceláři, můžeš zvolit notebook s větší obrazovkou pro lepší zobrazení a větší multitasking.

Výdrž baterie

Pokud plánuješ používat notebook na cestách, je důležité zvážit výdrž baterie. Pokud víš, že budeš notebook často přenášet, zainvestuj do vyšší výdrže baterie a netrap se neustálým nabíjením a přenášením nabíječky.

Velikost úložiště

V případě úložiště je dobré rozlišit mezi HDD, SDD a SSHD disky, které slouží k ukládání veškerých dat v notebooku a které zároveň ovlivňují rychlost počítače. I v tomto případě platí čím vyšší kapacita úložiště, tím větší množnost ukládání programů, aplikací a dat.

Operační paměť RAM

Při výběru se zaměř i na operační paměť RAM. RAM (Random Access Memory) je typ paměti, který slouží k dočasnému ukládání dat a programů v počítači. Bez RAM by počítač nešlapal tak, jak má, protože umožňuje rychlý a plynulý přístup k datům potřebným pro danou úlohu, čímž zvyšuje výkon celého systému a zajišťuje spuštění několika aplikací najednou. Minimum jsou v dnešní době především 4 GB, ideální RAM pro klasickou práci je ve velikosti 8 GB a maximum se může vyšplhat až na 64 GB, které vyžívají především profesionálové či esportoví hráči.

Rozpočet

V neposlední řadě je důležitá i cena. Rozmysli si proto předem, kolik chceš do nového notebooku investovat. U nás si stačí cenu vyfiltrovat s maximální možnou cenou a systém už ti ukáže, které notebooky jsou ve tvé cenové relaci. Zároveň ale mysli na to, že pokud budeš notebook využívat na denní bázi, vyplatí se investovat do lepšího kousku, který ti zaručí dlouholetou službu.