Jak vybrat monitor?

Přemýšlíš nad novým monitorem, ale nevíš, jak vybrat ten správný na práci či hru? Stačí pípnout. Sepsali jsme pro tebe ty nejdůležitější parametry, na které se při výběru zaměřit. Proč je dobré pamatovat na více vlastností a kterým značkám monitorů věnovat pozornost? Pokračuj ve čtení a vše se dozvíš.

Monitory podle typu využití

Monitory na práci

Hledáš monitor do kanceláře nebo na svůj pracovní stůl doma? Nejdřív se zaměř na jeho velikost. Vol takovou, která se ti na stůl vejde a nebude ti v ničem překážet. Pokud pracuješ s tabulkami nebo větším množstvím informací naráz, zvol 2 monitory, které ti rozšíří tvou pracovní plochu a poskytnou rychlý multitasking.

Pro kancelářské monitory je důležitý typ povrchu displeje (lesklý nebo matný) a kombinace úhlopříčky a rozlišení pro zvýšení produktivity. Zaměř se také na filtr modrého světla, který nezatěžuje oči a chrání je před únavou. Při výběru monitoru k notebooku je důležité zvolit monitor s vhodnými porty pro propojení.

Tipy Smarty:

Monitory na hraní

Pokud hledáš monitor především na hraní her, bude pro tebe důležité, aby byl monitor natolik výkonný a zvládl co nejplynulejší obraz. Bude tě také zajímat obnovovací frekvence s co nejmenší odezvou značící dobu, za kterou monitor zpracuje požadavek na změnu, technologie zabraňující trhání obrazu, kvalitní a ostré barvy, rozlišení obrazovky, které ti zaručí perfektní podívanou, a pokud si potrpíš i na vzhledu, vybírej tak, aby ti monitor ladil s ostatní herní výbavou a počítačem.

Tipy Smarty:

Profesionální monitory pro grafickou práci

Potřebuješ vidět i ty nejjemnější detaily? Profesionální grafické monitory nabízejí široký barevný gamut (rozsah barev, který je konkrétní zařízení schopno zobrazovat nebo zaznamenávat), velkou barevnou hloubku a bohaté možnosti polohování. Jsou vhodné pro grafiky a fotografy, kteří hledají precizní zobrazení barev a vhodný monitor pro dlouhodobou práci.

Tipy Smarty:

Nejdůležitější parametry monitorů

Ať už na monitoru pracuješ nebo hraješ hry, pravděpodobně na něj koukáš i několik hodin denně. Z toho důvodu bys měl/a brát ohled na to, který monitor si pořizuješ. Není lehké se ve všech vlastnostech monitorů vyznat, a proto jsme pro tebe vybrali body, na které by ses měl/a při výběru zaměřit.

  • Displej
Většina moderních monitorů využívá LCD obrazovky s LED podsvícením. Nejběžnější typ je IPS monitor s věrným podáním barev a dobrou odezvou. VA monitory mají lepší kontrast, ale jinak jsou srovnatelné s IPS. TN panely mají naopak rychlou odezvu, ale jsou slabší v barvách a pozorovacích úhlech. OLED monitory nabízejí skvělé podání černé a lepší pozorovací úhly než QLED monitory, které využívají kvantové tečky pro precizní barvy s miliardou odstínů.

  •  Rozlišení
Rozlišení monitoru udává počet obrazových bodů. ČÍm je rozlišení vyšší, tím je obraz jemnější. Full HD monitor je dostačující do 24" úhlopříčky, zatímco u 27" monitorů je obvyklé vyšší rozlišení. Nejkvalitnější je však 4K, které na oplátku vyžaduje velmi vysoký výkon.

  •  Jas, kontrast a HDR
Jas monitoru je důležitým faktorem, který se udává v cd/m2 nebo nitech. Vyšší hodnota znamená lepší svítivost a záření barevných pixelů. Doporučené minimální hodnoty jsou 300 cd/m2 pro běžné použití a 350 cd/m2 pro grafiky a hráče. Pro HDR je potřeba minimálně 300 cd/m2, až 1000 nitů pro kvalitní zobrazení barev při jakémkoliv jasu. Jas nad 400 cd/m2 je vhodný především pro osvětlené prostory.

Kontrast monitoru ovlivňuje kvalitu barev, a to zejména černou a bílou. Pro kancelářské použití postačí poměr 400:1, pro hry a filmy je kvůli detailům vhodný 1000:1. Kvalitní monitory mohou mít hodnotu i 2000:1 a více.

HDR monitor ukazuje obraz v živých odstínech, a tak jsou detaily obrazu zobrazeny tak, jak by je viděly vaše oči v reálu. Ve výsledku jde o rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem, který dokáže monitor zobrazit.

  • Barevná hloubka
Barevná hloubka monitoru určuje, kolik paměti je vyhrazeno pro základní barvy RGB matice (červená, zelená, modrá). Standardní 8bitové monitory dokážou zobrazit až 16 milionů odstínů, zatímco 10bitové monitory až miliardu. Běžný uživatel rozdíl patrně ani nezpozoruje, ale profesionální grafici jej poznají.

  •  Poměr stran
Poměr stran monitoru se odvíjí od toho, na co ho chceš využívat. Standardní 16:9 poměr je univerzální a používá se pro běžná rozlišení, jako je HD, Full HD, QHD, 4K a 8K. Pro lepší produktivitu jsou stále populárnější monitory s poměrem stran 16:10, které nabízejí více pracovního místa. Ultrawide monitory s poměrem stran 21:9 jsou oblíbené především pro přehrávání filmů, hraní her a využití při práci, protože poskytují velkou pracovní plochu bez nutnosti 2 monitorů.

  •  Úhlopříčka
Velikost monitoru se udává v palcích a reprezentuje vzdálenost protilehlých okrajů obrazovky. Dnes jsou běžné širokoúhlé monitory s různými poměry stran, jako 16:9, 21:9 nebo 32:9. Větší monitory umožňují efektivnější práci a multitasking, zatímco menší monitory do 24 palců jsou vhodné pro omezený pracovní prostor.

  •  Odezva a obnovovací frekvence
Odezva a obnovovací frekvence jsou důležité hlavně pro hráče akčních počítačových her. Pro hráče FPS her se doporučuje 144Hz monitor. Pro běžné použití nejsou tyto údaje příliš důležité.

Doba odezvy monitoru udává, jak rychle obrazový bod změní barvu, což ovlivňuje rozmazání obrazu. Běžné monitory mají odezvu kolem 8 ms, zatímco herní monitory dosahují kolem 2 ms.

  •  Povrchová úprava
U LCD monitorů si můžeme vybrat z různých povrchů - lesklý, matný nebo antireflexní. Lesklý povrch poskytuje sytější barvy, ale je citlivý na světlo. Matný povrch snižuje živost barev, ale nevrhá odlesky. Antireflexní úprava monitoru potom kombinuje výhody obou povrchů, nabízí tedy vysoký jas a kvalitní podání barev s eliminací odlesků. Nezapomeň, že při výběru monitoru je důležité zvážit světelné podmínky umístění.

  •  Konektivita
Nejpoužívanější monitorový konektor je většinou HDMI kabel. Pro lepší kvalitu barev je však nejlepší volbou DisplayPort, který podporuje rozlišení přesahující Full HD i 10-bitové barvy. VGA/D-Sub také podporuje 10bitové barvy, ale s vyšším rozlišením klesá ostrost obrazu a najdeš jej spíše na starších počítačích.