Aktuální rychlost doručení
objednávek u zboží skladem
Prodejny Smarty.cz a výdejní
místa po ČR: 0-2 dny
Express Praha
Do 24 hodin
Doručení domů
2-3 dny
Produkty označené stromečkem
vám doručíme do Vánoc.

Sportovní seriál: 6. díl: Extrémní sporty

„Neděláme tyto sporty, abychom unikli životu, ale aby život neunikl nám.”

Tato věta, kterou pronesl paraglider Bob Drury, přesně vystihuje filozofii extrémních sportů. Extrémní sport je v původním významu takový sport, jehož provozování údajně provází zvýšená hladina adrenalinu v krvi a jeho milovníci si zahrávají se životem. Tento dojem je však nepřesný, při extrémních sportech dochází především k uvolňování hormonů endorfinu, dopaminu a serotoninu, tedy spíše hormonů štěstí než strachu. Bojíme se zkrátka rádi, a ne nutně je extrémní sport vždy na hraně života a smrti.


Skáču dobře, skáču rád

Bungee jumping, base jumping, cliff diving, paragliding a další. Co mají tyto sporty společného? Skok. Skok do prostoru, do propasti, do vody. Skoky na pružícím laně z vysokých mostů a nebo budov náleží bungee jumpingu. První skok v západním světě provedl reportér National Geographic, Kal Müller, který jej popsal jako skok, při kterém se na okamžik zastaví srdce. Od té doby si bungee jumping našel své příznivce a další stále přibývají. Pokud se tomuto extrémnímu sportu chcete začít věnovat i vy, 3-osý kompas, gyroskop, barometrický výškoměr a akcelerometr hodinek Garmin fenix5 Sapphire dokáží zaznamenat všechny důležité aspekty tohoto zážitku a ukázat vám tak bungee jumping v novém světle. Jedinečné extrémní záběry vám pak poskytne akční kamera GoPro. GoPro HERO natáčí ve 4K při 30 snímcích za vteřinu a zaručí perfektní záběry z každého úhlu.


Na vlastní nebezpečí

Mnohem nebezpečnějším kouskem je base jumping. Ten spočívá ve skoku do prostoru z nějakého pevného objektu či základny (base). Tento sport má bohužel vysokou míru nebezpečí zranění nebo úmrtí. Dle České base jumpové komunity zemřelo za loňský rok následkem nepovedeného skoku 18 lidí. Jumper totiž musí být opravdu zkušeným parašutistou a musí mít dokonalý odhad výšky, ve které má otevřít padák, aby se nezranil o okolní objekty. Pokud tedy neoplýváte některou z těchto schopností, raději base jumping nezkoušejte.

Skákání z útesů a převisů do vody z co největší výšky se nazývá cliff diving. Cliff diving se provozuje na profesionální i amatérské úrovni a často jej provází bolestivé pády do vody. Tento sport pochází z ostrova Hawai, kde se místní muži vrhali do moře, aby ženám dokázali svou mužnost. Od této tradice prošel cliff diving jen malými obměnami a dodnes nemá pevná pravidla ani věková omezení. Skákat mohou ženy, děti i starší lidé, které spojuje jediné - odvaha skočit.


Skejťáci všech zemí, spojte se

Prkno je dalším nástrojem extrémních sportů. Ať už s kolečky, bez nich, krátké, dlouhé, na vodu, na sníh, na beton, prkno se stalo synonymem moderního životního stylu. Asi nejznámějším sportem tohoto druhu je skateboarding. Skate, jak jej známe dnes, se zrodil ve 40. letech 20. století v Kalifornii, kde si netrpěliví surfaři při čekání na tu největší vlnu přimontovali na surf kolečka. Dnes se se skatem setkáme téměř na všech rozích, pod paží jej nosí holky i kluci, a speciálních skateparků stále přibývá. Ve výbavě každého skejťáka by přitom neměla chybět akční kamera, která se dá přimontovat na tělo nebo na skate a pořídí ty nejkvalitnější záběry každé jízdy. Xiaomi Mi Action Camera 4k disponuje elektronickou stabilizací obrazu, možností vložit microSD kartu a navíc ji můžete připevnit na ruční stabilizátor Xiaomi Mi Action Camera Holding Platform a získat tak ještě stabilnější záběry.


Šílenci na prknech

Mezi extrémní sporty původně patřila i jízda na snowboardu, která mezi lyžaři vzbuzovala dojem nebezpečí a nezodpovědnosti. Tento dojem snowboarďáci ještě přikrmovali jízdou mimo vyznačené sjezdovky a svými nebezpečnými kousky. Dnes už je však snowboard srovnatelný se sjezdovým lyžováním. Exotičtější verzí oblíbeného prknaření je surfing. Surfing se podle typu surfu a stylu jízdy dělí na dvě hlavní odvětví, longboarding a shortboarding. Pokud jste zvědaví, co s vaším tělem dělá čekání na správnou vlnu, pořiďte si vodotěsné hodinky Xiaomi Huami Amazfit 2 Stratos, které dokáží změřit váš tep i maximální spotřebu kyslíku při zátěži.

Na prkno si nezapomeňte pořídit akční 4K kameru GoPro Hero5 Session, kterou snadno připevníte na helmu. Pokud toužíte po jiném úhlu pohledu, zkuste se spolehnout na výkonného drona, který vás bude sledovat po celou dobu jízdy. DJI Mavic Air FLY MORE COMBO je skládací dron, kterému díky 4K kamerce umístěné na tříosém stabilizátoru neunikne žádný záběr.


Až na Everest

Pokud lze něco považovat za extrémní, jsou to výšky. Dnešní horolezectví zahrnuje širokou škálu odvětví, která mají společný snad jen pohyb ve vertikálním směru. Horolezectví se dá přibližně rozdělit dle terénu, na kterém se leze. Známe tedy lezení na umělých stěnách, v horách, na ledovcích a pískovcových skalách. Nejoblíbenějším typem lezení je tzv. bouldering, protože je nenáročný na vybavení a po krátkém tréninku jej zvládnou i začátečníci. Bouldering je druh lezení provozovaný bez lana na malých skalách jen pár metrů nad zemí. Na takové lezení vám stačí vhodná obuv a oblečení, sáček s magnéziem, které omezuje pocení rukou při úchytu, a dostatek tekutin. Ten vám může pomoci ohlídat například chytrá láhev UMAX Smart Bottle U5 s upozorněním na pitný režim a indikací teploty tekutiny.

Pokud vyrazíte na horolezeckou výpravu, do základního tábora nezapomeňte též chytrou svítilnu, s jejíž pomocí se vám bude lépe stavět stan. OUTXE IP68 3v1 voděodolná LED lampa v sobě navíc skrývá ještě powerbanku, takže můžete snadno dobít svůj telefon. Do drsné přírody doporučujeme odolný telefon, například CAT S41 Dual SIM, který nerozbijete ani na skalním převisu.


Divoká řeka

Ne nadarmo se říká, že voda je zrádná. Není se tedy čemu divit, že se množství extrémních sportů provozuje na vodě nebo pod vodou. Asi nejznámějším je rafting, sjíždění divoké vody na nafukovacím raftu pro čtyři až osm účastníků, kteří pádlují dle pokynů zkušeného zadáka. Úspěch takového sjezdu závisí na zkušenostech zadáka a fyzičce posádky. Na raftu jistě oceníte voděodolná pouzdra Catalyst, která ochrání váš telefon, hodinky či sluchátka. Všechny cennosti pak uschovejte do voděodolného vaku Celly Explorer.

Pokud máte odvahu strčit hlavu pod vodu, můžete vyzkoušet potápění. Potápění s kyslíkovou bombou a instruktorem může zkusit i úplný začátečník. Co však nezkušeným potápkám nedoporučujeme, je sport zvaný freediving. Jde o volné potápění na jeden nádech, které je vhodné především pro trénované jedince. Výhodou je, že k takovému tréninku nepotřebujete žádné zvláštní vybavení a se zadržováním dechu můžete začít třeba na zahradě v bazénu. Nejdůležitejším, co se ale musíte naučit, není pouze zadržení dechu, ale především překonání panického strachu ve chvíli, kdy vám vzduch dochází. K měření svých výkonů můžete použít chytré hodinky Apple Watch Nike+, které kontinuálně měří váš tep a upozorní vás, pokud něco není v pořádku.


Na kole

Jízdou na kole jsme se v našem seriálu již zabývali. Teď se ale na podíváme její o trochu odvážnější a extrémnější podobu. Závody na horských kolech vznikly asi v 70. letech 20 století a v roce 1996 byly zařazeny do programu olympijských her. Základními disciplínami jsou cross country, downhill, fourcross a trial. Biker musí být na sjezd tohoto typu patřičně připraven. Nelze jej například vykonávat s jakýmkoli kolem. Velmi důležitý je výběr plášťů a odpružení, stejně jako přesná jízda a zkušenosti bikera.

Pro horské sjezdy se vybavte výkonnou GPS navigací. Wahoo ELEMNT GPS je profesionální cyklopočítač s GPS a možností připojení k mobilnímu telefonu, který vás informuje o najetých kilometrech, rychlosti či převýšení. Pokud si při svých “vyjížďkách” vystačíte s mobilem, pořiďte si alespoň ten odolný, například UleFone Armor X Dual SIM s chytrými funkcemi smartphonu a dlouhou výdrží.