Sportovní seriál: 5. díl: S mazlíčky
Pořídili jste si nového domácího mazlíčka a marně přemýšlíte, jak nadále provozovat své sportovní aktivity, aniž byste svého miláčka pravidelně opouštěli? Svůj běžný denní režim nemusíte měnit. A pokud patříte k těm, kteří nesportují ani sami, natož pak se zvířetem, měli byste začít. Se svým psem nebo kočkou totiž můžete podnikat mnoho aktivit, které protáhnou svaly nejen vašim čtyřnohým společníkům, ale i vám.
Zapojte svého mazlíčka
Nejběžnějšími zvířecími sportovci jsou psi a tím nejpřirozenějším sportem jsou samozřejmě procházky, které jsou spojené s venčením. Venčení by však nemělo být jen prostředkem k rychlému vykonání potřeby, nýbrž také k budování fyzičky vašeho zvířete. Proto svého psa berte do přírody co nejčastěji, aby měl šanci pořádně se proběhnout a zvládl s vámi i jiný druh tréninku. Tím může být například společný běh nebo jízda na kole se psem po boku. Aby byl váš miláček dobře vidět i v podvečer, pořiďte mu svítící obojek Tractive s integrovaným LED podsvícením. Aby se váš pes neztratil, když sportujete v nepřehledném terénu nebo v lese, můžete mu koupit obojek Tractive GPS Tracker.
Kynologické disciplíny
Všechny sporty, které podniká pán se svým psem, spadají do kategorie tzv. kynologických disciplín. Milovníky pochodů a túr potěší disciplína zvaná dog trekking, orientační závod se psem ve volném terénu dlouhý 80 - 100 km. Při této disciplíně jistě oceníte praktický sledovací obojek Mishiko Premium GPS fitness, se kterým se váš pes jen tak nezatoulá.
Pokud milujete hory a zimní sporty, můžete zkusit mushing (též mushérství) neboli jízdu se psím spřežením. Tato disciplína je však vhodná pouze pro severská sáňová plemena, která musí mít patřičný výcvik. Chcete si ze zasněžené scenérie odnést památku? Akční kamera GoPro HERO se dá snadno přidělat na sáně nebo na hrudník a díky voděodolnému zpracování jí sníh nevyvede z míry. K hrudi si ji snadno přiděláte pomocí držáku GoPro Chest Harness s nastavitelnými popruhy.
Od psí školky po sportovního šampiona
Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Když si pořídíte štěně, vaše první kroky by tedy měly směřovat do psí školky. V té se váš pes naučí disciplíně, základním povelům a pokud je učenlivý, můžete s ním později provozovat i tzv. agility. Jde o sport, který trochu připomíná koňský parkur. Cílem je co nejrychleji překonat dráhu s různými typy překážek. Podmínkou pro dokonalé zvládnutí tohoto běhu je však také kondice psovoda. Ten by měl mít patřičnou fyzičku, aby se svým psem zvládl celou trať.
Pokud si chcete krom vítězné stuhy odnést ze závodu i památku ve formě videa, spolehněte se na akční kamery GoPro. Miniaturní kamera GoPro Hero5 Session pořizuje záznam ve 4K rozlišení a díky svým rozměrům vašemu miláčkovi nebude nijak překážet.
Outdoorovou kameru využijete i při disciplíně zvané flyball. V tomto sportu připomínajícím štafetu má družstvo složené ze čtyř psovodů a čtyř psů za úkol překonat v co nejkratším čase překážky a ještě donést do cíle míčky. Tento sport je pro psovoda velmi nenáročný, mohou jej tak provozovat i rekreační sportovci.
Smím prosit?
Vůbec nejnáročnější disciplínou provozovanou se psem je dogdancing. Tento sport spočívá v provádění různých cviků na povel psovoda do rytmu hudby. U této aktivity jsou velmi důležité také pohybové schopnosti psovoda, který musí být stejně mrštný jako jeho psí parťák. U tohoto sportu je povolena celá řada pohybů od chůze či slalomu u nohy přes otočky a panáčkování až po válení sudů a chůzi po zadních nohách. Dogdancing se dělí na čtyři divize podle náročnosti a provedení cviků. Vystoupení často mívá nějaký příběh, proto se při něm používají kostýmy, nejrůznější rekvizity a tematická hudba.
Pokud s touto aktivitou začínáte, trénink dogdancingu by nikdy neměl trvat déle než dvakrát deset minut denně. I ten nejhravější pes ztratí při dlouhém tréninku zájem. Pokud však budete trpěliví, brzy budete mít doma zkušeného tanečníka. Vyrazíte-li se svým čtyřnohým přítelem na závody do zahraničí, určitě nezapomeňte GPS lokátor Alcatel MOVETRACK Pet, který se jednoduše připevňuje na obojek, a díky němuž budete mít dokonalý přehled o každém kroku svého mazlíčka.
Na koni
Kůň není typickým domácím mazlíčkem a kdo nemá za domem stáj, pravděpodobně svému běloušovi v obýváku pelíšek neudělá. Pokud ale odmalička sníte o spanilých vyjížďkách na koni, nikdy není pozdě se tuto aktivitu naučit.
Jezdectví obsahuje celou řadu disciplín, ale provozovat jej můžete i rekreačně v nejbližší stáji, kde vám koně půjčí. Jízda na koni se zdá být snadná, ale každý, kdo někdy seděl v sedle, potvrdí, že patří k fyzicky nejnáročnějším sportům. Abyste se totiž na koňském hřbetu udrželi, zatínáte i ty svaly, o jejichž existenci jste neměli tušení. Jízda na koni také pomáhá s poruchami hybnosti, protože příznivě působí na celý pohybový aparát. Trpíte-li tedy například bolestí zad ze sedavého zaměstnání, měli byste tuto aktivitu rozhodně vyzkoušet. Čas strávený s tímto ušlechtilým zvířetem na čerstvém vzduchu navíc působí jako balzám na psychiku a pocuchané nervy. Vaši společnou cestu si můžete natočit z nebeské výšky s pomocí dronu DJI Spark Fly More Combo, který vás navíc dokáže celou cestu následovat.
Sportují králíci, kohouti i želvy
Psi a koně však nejsou jedinými sportovci. V poslední době se setkáváme také s kočičími atlety, a to především v zahraničí. Přestože se kočka prezentuje jako tvrdohlavé zvíře bez disciplíny, naučí se mnohdy více než pes. Se svým kočičím parťákem tak můžete chodit na procházky nebo trénovat kočičí agility.
Kromě psů a koček se však setkáváme i se sportovci z říše hlodavců, ptáků či plazů. U aktivit těchto mazlíčků člověk figuruje pouze jako divák nebo trenér. Provozují se kohoutí zápasy, velbloudí wrestling, závody pavouků, hlemýžďů či v USA čím dál populárnější závody želv. Obdobou koňského parkuru je tzv. králičí hop, při němž mrštnější rasy králíků překonávají nejrůznější překážky. Pokud máte i vy doma nějakého toho netypického sportovce, zkuste mu dát šanci, třeba vás překvapí.