Sportovní seriál: 3. díl: Vodní sporty

Počasí láká k vodě a protože koupání už Čechům nestačí, roste obliba vodních sportů. Kdo chce být aktivní i v létě, má na výběr množství zábavných aktivit, které lze provozovat na vodě či pod vodou. A protože my těmto sportům rozhodně fandíme, připravili jsme pro vás seznam těch nej a doplnili ho doporučením šikovných zařízení, která vám léto ještě více zpříjemní.


Plavání

Umět plavat už dávno neznamená jen udržet se na hladině abychom se neutopili, plavání se stalo náročným sportem, který má pozitivní vliv na budování fyzičky. Jde o stejně přirozený pohyb, jakým je například běhání. Plavat umí i každé novorozeně, ačkoli to v prvním roce zapomene. Tento sport je finančně nenáročný a kromě plavek k němu nepotřebujete žádné vybavení. I proto jeho obliba stále stoupá. Svůj tréninkový plán navíc nemusíte přerušit ani s příchodem zimy, kryté bazény s plaveckými dráhami jsou totiž téměř v každém městě.

Ať už je to rekreační plavání v rybníce, trénink v bazénu nebo šnorchlování u moře, obliba plavání stále stoupá. Abyste měli přehled o svých výkonech, pořiďte si chytré hodinky s certifikací voděodolnosti IPX8, tedy voděodolností do 50 metrů hloubky. Takové jsou například Apple Watch Series 3, které navíc bezpečně poznají, že jste zahájili trénink. Kromě toho, že vám řeknou, kolik bazénů jste zvládli, ještě kontinuálně měří váš tep.

Pokud nejste příznivci bazénů a plavete nejraději venku v přírodě, u vody se vám bude hodit voděodolné pouzdro, do kterého uložíte svůj telefon. CELLY Splash Bag nabízí vodotěsný prostor na telefon, bankovky a karty. Pokročilým řešením je promyslet nákup nového voděodolného telefonu. Certifikaci odolnosti proti vodě a prachu nabídne například Sony Xperia XZ2 Compact nebo Samsung Galaxy S8, který vám nyní přinášíme s cashbackem 4 000 Kč.


Potápění

V České republice se nachází více než 200 potápěcích míst a podle většiny cestovních kanceláří jezdí více než polovina Čechů k moři právě proto, aby si užili přístrojové potápění. Vše přitom začíná velmi jednoduše. První seznámení se světem pod vodní hladinou můžeme zažít i s obyčejným šnorchlem, brýlemi a ploutvemi - tato varianta je levná a nenáročná na výbavu.

Pro náročnější vodní živly je tu hloubkové potápění, a to buď scuba diving neboli přístrojové potápění s dýchacím přístrojem nebo free diving, tedy potápění bez přístroje pouze na nádech. Ačkoli se nám tento sport může zdát jako velmi jednoduchý a bezpečný, opak je pravdou. Potápění je jeden z nejnebezpečnějších sportů a je tedy třeba následovat všechna bezpečnostní pravidla a pokyny instruktora, abychom nepřišli k úrazu.

Při potápění do 100 metrů navíc můžete využít funkce chytrých hodinek. Skvělou volbou jsou například Garmin Fenix 5X, které disponují voděodolností do 10 ATM, GPS, nepřekonatelnou výdrží a optickým měřičem tepu.

Abyste své podvodní dobrodružství zachytili v plné kráse, nezapomeňte na outdoorovou akční kameru. Nejlepším řešením je miniaturní kamera GoPro Hero5 Session, která natáčí video ve 4K rozlišení a nabízí množství efektů a stabilní záběry až z hloubky 10 metrů.

Na dovolenou u moře určitě nezapomeňte zabalit voděodolný obal na váš telefon. Pokud se zrovna nebudete potápět, při opalování svůj smartphone určitě využijete. Nebezpečí, že se vaše zařízení dostane do kontaktu s vodou nebo pískem, je potom větší. Ochránit jej můžete například obalem Cellularline VOYAGER, ve kterém svůj mobil neprodyšně uzavřete, nebo pouzdrem CELLY Splash Wallet, které navíc slouží jako voděodolná peněženka.


Kanoistika

Přestože je název tohoto sportu odvozen od kánoe, patří sem i sportování na kajaku. Profesionální kanoistika má mnoho disciplín, z těch nejznámějších například rychlostní závody, slalom na divoké vodě, akrobacie nebo závody dračích lodí.

Rekreační kanoistika je v Českých podmínkách známá jako vodáctví. Kromě kánoí, pramic a kajaků využívají vodáci i rafty. Každoročně se na všech větších říčních tocích v republice objevuje množství plavidel, která se přesunují mezi jednotlivými tábořišti a kempy po proudu. Každý, kdo byl někdy na vodě, ví, jak je náročné udržet své osobní věci v suchu. Ačkoli je každý vodák vybaven prostorným barelem, cennější osobní věci je lepší ochránit voděodolným vakem Celly Explorer. Tyto vaky jsou k dispozici ve třech velikostech, disponují dotykovou kapsou na mobil a jednoduchým rolovacím systémem uzavření.

Když se před vámi objeví několik kilometrů voleje, určitě oceníte nějaké to rozptýlení. Pusťte si svůj oblíbený letní playlist na voděodolném reproduktoru JBL. Přenosná verze JBL GO 2 se vejde i do kapsy a hudbu přehrává až 5 hodin v kuse. Pro náročnější uživatele je tu JBL CHARGE 3, který má v sobě navíc integrovanou powerbanku na dobití vašeho smartphonu.

Na večerní posezení u stanu se vám bude jistě hodit voděodolná světýlka Solight, která se dají jednoduše složit do vaku a nezaberou téměř žádné místo. Světýlka jsou navíc napájena solární energií, pro nabití tedy naprosto stačí, když je na pár hodin vystavíte slunečnímu svitu.


Windsurfing

Jak již název napovídá, jde o vodní sport, při kterém jezdec surfuje na vodní ploše, přičemž pro ovládání prkna využívá sílu větru. Plachta je k prknu připevněna pomocí kloubu, aby bylo možné ji libovolně ohýbat. Windsurfing se stal olympijským sportem, životním stylem, ale i zábavou pro nadšené začátečníky.

Pokud chcete mít z aktivního léta památku, určitě se vybavte kvalitní voděodolnou kamerou, kterou snadno připevníte na hrudník nebo přímo na surf. Kamera LAMAX X7.1 Naos nabídne skvělé funkce jako jsou časosběrné video nebo zpomalené záběry a navíc má nativní rozlišení 2,7K. Kamera je navíc vybavena plovákem, v případě pádu do vody ji tak snadno vylovíte.

Své výkony si snadno změříte chytrými hodinkami Samsung R600 Gear Sport, které jsou vybavené gyroskopem, barometrem, funkcí měření tepu a samozřejmě nepostrádají ani GPS.


Vodní pólo

Ačkoli pólaři v bazénu vypadají jako nezvedené malé děti při letních radovánkách, vodní pólo je jeden z fyzicky nejnáročnějších sportů. Správně se totiž hraje v bazénu hlubším než 1,8 m, aby hráči nemohli při hře stát na dně. Speciální gumový míč pak mohou házet pouze jednou rukou. Vodní pólo se hraje hlavně v Maďarsku, balkánských státech, USA a Austrálii, ale svůj reprezentační tým má i Česká republika. Kromě toho se pólo stává oblíbenou rekreační aktivitou na vařejných koupalištích a bazénech.

I při této vodní míčové hře se vám může hodit šikovný vodotěsný náramek nebo chytré hodinky. Honor Band 3 má certifikaci odolnosti 5ATM, takže se s ním lze potopit do hloubky až 50 metrů. Při plavání náramek měří čas, spálené kalorie a hlídá srdeční tep. Navíc vydrží na jediné nabití až 30 dnů. Další možnou volbou je náramek Huawei ColorBand A2, který je plně vodotěsný, vydrží na jedno nabití až 18 hodin a sleduje vaše aktivity.


Vodní lyžování

Nadšení lyžaři mohou jásat. S rozvojem a zvyšující se oblibou vodních sportů se lyžování rozšířilo ze sněhu i na vodu. Vodního lyžaře táhne na vodě člun nebo speciální vlek, pro úspěšnou jízdu jsou ale nejdůležitější především schopnosti lyžaře - výborná koordinace, rovnováha i schopnost předvídat. Tento vodní sport je populární i v Čechách, provozovat jej můžete na přehradách a jiných větších vodních plochách po celé republice.

Pokud si z tohoto zážitku chcete odnést vzpomínku v podobě fotek nebo videa, určitě se vybavte akční kamerou, kterou můžete připevnit například na hruď. Outdoorová kamera Niceboy VEGA 5 fun natáčí v rozlišení 4K, disponuje perfektní stabilizací obrazu, funkcí časosběrného videa a slow motion a navíc zachytí záběry až do šíře 170°.

iMessage
WhatsApp
Chat