Sportovní seriál: 1. díl: Na kole

Nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla, to je fakt. Pokud však bujného oře nevlastníte, podobný zážitek nabídne i sedlo jízdního kola. Vítr ve vlasech, míhající se krajina a rytmus šlapání působí na tělo a mysl jako balzám. Kromě toho, že je jízda na kole skvělým odreagováním od běžných starostí, je i náročným sportem, který dá vašim svalům pořádně zabrat. Pokud rychle šlapete na nižší převod, nahrazuje vám kolo aerobní trénink. Při delším vytrvalostním šlapání zase posilujete hýžďové svaly, stehna a lýtka. Ať už jste zastánci spanilých vyjížděk do parku nebo jste fandové spíše dravější cyklistiky, máme pro vás pár tipů, jak si čas strávený na kole užít naplno a navíc bezpečně.

Jak telefon připevnit na řídítka

Abyste svůj smartphone mohli používat i během jízdy, musíte jej patřičně uchytit. Pro snadné používání navigace je nejlepší připevnit telefon na řídítka. Pro uchycení telefonu je možné použít držáky na míru určené pro konkrétní model, nebo se spokojit s univerzálními držáky, které se řídí velikostí displeje.

Držáky na míru

Svůj účel splní i levnější držákypro nejběžnější modely telefonů, pro náročnější bikery jsou však určeny spíše pokročilejší držáky, například SP Bike Bundle, který je dodáván nejen s upevňovacím prstencem na kolo a čelistmi pro uchycení smartphonu, ale také odolným pouzdrem na záda telefonu a voděodolným silikonovým návlekem na displej.

Univerzální držáky

Z univerzálních držáků je nutno zmínit držáky Interphone, které kombinují držák a pouzdro a chrání tak telefony před vodou a prachem.


S navigací se neztratíte

Mapy.cz

Tím nejdůležitějším, co při jízdě na kole potřebujete, je samozřejmě kolo. Hned na druhém místě je ale šikovná navigace, která vás provede i úseky, které neznáte. Jednou z možností je navigace v mobilu. Skvělou volbou jsou Mapy.cz od Seznamu, které nahrazují již ukončené Smartmaps. Seznam mapy jsou pro Android i iOS zcela zdarma, umožňují uložit oblíbenou oblast jako offline mapu a nabízí i tipy na výlety v okolí.

Pokročilá navigace

Pokročilým řešením je navigace, která disponuje více funkcemi a větší přesností než ta mobilní. Tyto navigace nabízí podrobnější mapu, často také výškoměr a kompas. Ideálním řešením na cesty je navigace na řídítka SmartHalo, která navíc uchrání vaše kolo proti krádeži. Větší výbavu nabídne navigace Garmin Montana 610 PRO, robustní přístroj s kompletní vodotěsností.


Energie sbalená na cesty

Řeč není o tatrance, ačkoli na svačinu byste při svých vyjížďkách také neměli zapomínat, ale o powerbankách. Protože je při spuštěné navigaci v plném zápřahu nejen displej, ale také mobilní data a GPS, úroveň baterie klesá opravdu velmi rychle. Záložní zdroj se proto může hodit.

Klasické powerbanky

Powerbank najdeme na trhu nepřeberné množství. Mají různou velikost, kapacitu, mohou být ukryty v krytu na telefon nebo kosmetickém zrcátku.

Powerbanky na kolo

Speciálním druhem jsou powerbanky na kolo. Jsou menší, lehčí, připevňují se přímo na řídítka kola a často jsou vybaveny LED svítilnou, která vám ve večerních hodinách osvětlí cestu. Taková je například powerbanka Goobay s kapacitou 5 000 mAh, která dokáže plně nabít váš telefon až dvakrát. Na řídítka se dá připevnit i powerbanka FIXED Torch s integrovanou svítilnou.


Uložte telefon do pouzdra

Pokud chcete své zařízení ochránit před případným pádem nebo vnějšími vlivy a přitom vám stačí jen jednou za čas mrknout na displej, doporučujeme držáky na horní rámovou trubku. Předním zástupcem této skupiny jsou držáky na kolo značky Roswheel, které slouží k uložení telefonu i dalších potřebných věcí. Do pouzdra se vejde peněženka, klíče, lepení na kolo a také zmíněná powerbanka. Vše potřebné tak budete mít vždy u sebe. Brašna má měkké polstrování a voděodolnou úpravu, takže je váš telefon chráněn před nepřízní počasí i případným pádem.

Svůj telefon ale můžete uložit i jinam. Do batohu, do pouzdra kolem pasu nebo na ruku jako při běhání. Sportovní pásek, např. Celly RunBelt, se zapíná kolem pasu jako klasická ledvinka a poskytuje dostatek prostoru pro uložení dalších drobností. Do sportovního pouzdra na ruku telefon uložíte stejně jednoduše jako do kapsy. Taková jsou například pouzdra Belkin nebo Celly Armband, která umožňují pohodlný přístup ke všem konektorům a tlačítkům.


Monitorujte svůj výkon

Chytré hodinky

Nejlepším kamarádem každého sportovce je zařízení, které monitoruje jeho aktivitu. Tím mohou být například chytré hodinky. Dražší hodinky dokáží rozeznat konkrétní spor, mívají pozabudovaný výškoměr, GPS senzor, barometr, kompas a nebo teploměr. Sportovní hodinky umí měřit i VO2max, neboli spotřebu kyslíku, a na jedno nabití vydrží i více než týden. Náročným sportovcům doporučujeme hodinky Garmin Forerunner 735 XT či Garmin Forerunner 35 Optic fitness. Ohromné množství sportovních funkcí nabízí hodinky Garmin Fenix 3.

Cyklopočítače

Další možnost sledování výkonu je prostřednictvím cyklopočítače. Ten zvládne nejen sledovat vaši aktivitu, ale nabídne i základní či rozšířenou navigaci. Série cyklopočítačů Garmin Edge nabízí menší kompaktní modely i velké cyklopočítače s dotykovým displejem a skvělou čitelností na slunci. Cyklopočítače Garmin Edge mají vylepšené notifikace, alarmy počasí a funkci navrhování nejoblíbenějších cyklistických tras. Garmin Edge 520 je malý a lehký cyklopočítač s možností live trackingu, Garmin Edge 820 Bundle zase umožňuje skupinové sledování cyklistů a uložení až 100 tras.


Natočte si akční video

Z kola si nemusíte odnést jen pevnější postavu a fyzičku, ale i video z akční kamery. Můžete jej použít pro zpětnou kontrolu stylu jízdy, sdílet na sociální sítě a nebo jen získat nezapomenutelnou vzpomínku. Akční outdoorová kamera se dá připevnit na řídítka, na helmu nebo na hrudník a umožňuje vám natáčet sebe nebo spolujezdce. Tuto kamerku ocení především freestylový nadšenci, ale je vhodná i k natáčení rodinných výletů a každodenních vyjížděk.

Nejznámější a nejkvalitnější akční kamerou je GoPro. Nejkompaktnější řešení nabízí odolná kamera GoPro Hero5 Session, kterou lze ovládat hlasem, takže je vysoce bezpečné měnit nastavení i během jízdy. Z miniaturní kamerky navíc dostanete video v kvalitě 4K a fotografie v rozlišení 10 Mpx. Dvojnásobný výkon než Hero5 nabídne GoPro HERO6 s inovovaným čipem GP1. Disponuje úplnou vodotěsností, natáčí video ve 4K a zvládne nejrůznější efekty včetně zpomaleného videa. I tuto kamerku můžete ovládat hlasem.


Poslouchejte hudbu bezpečně

Zapomenout při sportu na sluchátka je jako zapomenout na sportovní obuv. Hudba nás motivuje, přináší dobrou náladu a udává tempo. A pokud jde o sluchátka na kolo, měla by splňovat jistý bezpečnostní standard.

Běžná sluchátka tlumí okolní zvuky, což je zejména při jízdě na silnici velmi nebezpečné. Proto byla vyvinuta speciální otevřená sluchátka AfterShokz s technologií přenosu zvuku pomocí vibrací přes spánkovou kost, která kromě kvalitního poslechu hudby zajistí i plný odposlech okolních zvuků. Zvolit můžete drátová sluchátka AfterShokz Sportz Titanium nebo bezdrátová AfterShokz Trekz Air či AfterShokz Trekz Titanium.


Myslete na bezpečnost

Především silniční cyklisté by se měli zabývat bezpečností ze všech možných úhlů. Mimo chráničů, helmy, odrazových světel a speciálních polouzavřených sluchátek se o vaši bezpečnou jízdu postará i zpětný radar, který vás upozorní, když se k vám blíží auto.

Zpětný radar Garmin Varia RTL500 dokáže detekovat blížící se vozidlo a zabránit nehodě. Radar navíc zvýšenou frekvencí blikání upozorní i řidiče blížícího se auta. Po spárování s cyklopočítačem může cyklista na obrazovce sledovat až 8 blížících se automobilů současně.