Jízda na kole

Vítr ve vlasech, míhající se krajina a rytmus šlapání působí na tělo a mysl jako balzám. Kromě toho, že je jízda na kole skvělým odreagováním, je zároveň náročným sportem, který dá tvým svalům pořádně zabrat. Pokud rychle šlapeš na nižší převod, nahrazuje ti kolo aerobní trénink – dnes už na podobném principu existují také skupinové lekce Cycling na stacionárních kolech. Při delším vytrvalostním šlapání zase posiluješ hýžďové svaly, stehna a lýtka. Ať už jsi zastánce spanilých vyjížděk po parku, nebo fandíš spíše dravější cyklistice, máme pro tebe pár tipů, jak si čas strávený na kole užít naplno a bezpečně.

Jak telefon připevnit na řídítka

Asi si nikdo z nás nedokáže představit, že by si na vyjížďku s sebou nevzal svůj telefon. Kam ho ale umístit, aby ses nemusel bát, že ti každou chvíli vypadne z kapsy? Naštěstí žijeme v moderní době, kdy existují držáky. Díky nim můžeš využít telefon jako navigaci, a navíc ho budeš mít v bezpečí a na očích. Vybrat si můžeš z různých typů univerzálních držáků. Některé jsou dokonce s pouzdrem, které chrání mobil před vodou, prachem či pádem a vejde se do nich i peněženka, klíče a další maličkosti.

S navigací se neztratíš

Pokud se vydáváš na místo, které ještě neznáš, důležitou pomůckou pro tebe bude šikovná navigace. Mobilní data má ve svých telefonech dnes kde kdo, a tak není těžké najít si trasu v aplikacích, jako jsou Mapy.cz, Google Maps nebo Mapy Apple, které jsou zcela zdarma. A pokud vlastníš chytré hodinky, trasu v mapách můžeš sledovat i v nich.

Energie sbalená na cesty

Teď nemáme na mysli tatranku, ačkoliv na správnou svačinu bys rozhodně neměl zapomínat, ale powerbanku. Navigace a mapy v plném zápřahu dokáží tvůj telefon rychle vyšťavit. Záložní zdroj se proto vždycky hodí, a protože jsou powerbanky malé a praktické, místo v batohu ti rozhodně nezaplní. U nás si vybereš z široké nabídky powerbank – dle kapacity, s rychlým nabíjením, bezdrátové, odolné i solární.

Monitoruj svůj výkon

Nejlepším kamarádem každého sportovce je zařízení, které monitoruje jeho aktivitu. Tím mohou být například chytré hodinky. Většina chytrých hodinek rozezná konkrétní sport, má zabudovaný GPS senzor, kompas, měří tep, kontrolují a vyhodnocují tvůj výkon a bývají odolné proti vodě a prachu. Vybrat si můžeš z celé řady chytrých hodinek, ale doporučujeme zaměřit se na Apple Watch, Samsung Galaxy, Garmin nebo Xiaomi.

Natoč si akční video

Z kola si nemusíš odnést jen pevnější postavu a fyzičku, ale také video z akční kamery. Můžeš jej použít pro zpětnou kontrolu stylu jízdy, sdílet jej na sociální sítě nebo jen získat nezapomenutelnou vzpomínku. Akční outdoorová kamera se dá připevnit na řídítka, na helmu nebo na hrudník a umožňuje ti natáčet sebe nebo spolujezdce. Tuto kamerku ocení především freestylový nadšenci, ale je vhodná i k natáčení rodinných výletů a každodenních vyjížděk. Nejznámější a nejkvalitnější akční kamerou je GoPro. Nejkompaktnější řešení nabízí odolná kamera GoPro HERO12 BLACK, která nabízí skvělou kvalitu obrazu, vylepšenou stabilizaci, rozlišení 5,3K i dlouhou výdrž baterie.

Šlapej do rytmu

Zapomenout při sportu na sluchátka, je jako zapomenout na sportovní obuv. Hudba nás motivuje, přináší dobrou náladu a udává tempo. A pokud jde o sluchátka na kolo, měla by splňovat jistý bezpečnostní standard.Běžná sluchátka tlumí okolní zvuky, což je zejména při jízdě na silnici velmi nebezpečné. Proto byla vyvinuta speciální otevřená sluchátka s technologií přenosu zvuku pomocí vibrací přes spánkovou kost, která kromě kvalitního poslechu hudby zajistí i plný odposlech okolních zvuků. Známé jsou například sluchátka Shokz.