Sportovní senzory

Při svém sportovním výkonu můžete sledovat množství informací, které přímo ovlivňují váš výkon a zdravotní stav. K jejich zaznamenání, měření a vyhodnocení slouží různé druhy sportovních senzorů.

Více

Fitness náramky

Chytré fitness náramky jsou skvělou vychytávkou pro všechny, kteří chtějí v rámci zdravého životního stylu zaznamenávat svůj pohyb. K dostání jsou ve všech možných barevných provedeních a stylech. Jejich společným jmenovatelem je tak schopnost monitorovat aktivitu svého uživatele. Chytrý náramek sleduje kvalitu vašeho spánku, měří váš srdeční tep, funguje jako krokoměr a s extrémní přesností vás nakonec motivuje k lepším výsledkům. Některé náramky vás navíc upozorní na telefonický hovor, SMS, nebo vás ráno probudí. Fitness náramky mají většinou lehké tělo a pohodlný pásek, některé jsou vybavené displejem nebo jsou vodotěsné. Dá se říci, že fitness náramek slučuje více senzorů do jednoho zařízení.

Senzory

Chůvičky

Mějte neustálý přehled o klidném spánku svého dítka. Chůvičky mohou kontrolovat zvuk, nebo i obraz. Některé disponují i pokojovým teploměrem či automatickým nočním módem. Pokročilejší chůvičky mohou zahrát vašemu miminku jednu z několika uklidňujících melodií. Přenos signálu funguje až do vzdálenosti 300 metrů a neomezuje jej ani silná zeď nebo umístění chůvičky do jiného patra domu.

Senzory pohybu

Senzory pohybu jsou skvělou částí vaší chytré domácnosti. Můžete je spárovat s telefonem a ovládat s jejich pomocí světla v celém bytě. Většina senzorů pohybu je navíc kompatibilní s Apple Home Kit.

Teplotní senzory

Senzory pravidelně snímají teplotu svého okolí a naměřené hodnoty odesílají přes Bluetooth do aplikace v chytrém telefonu. V aplikaci lze sledovat vývoj teplot v rámci dne, měsíce a roku. Na překročení spodního a horního nastavitelného teplotního limitu vás navíc upozorní zvukovým signálem. U senzoru lze navíc nastavit frekvenci a časový interval prováděných měření.

Lokalizační čipy

Tyto čipy vám pomohou najít vše důležité. Před odchodem vás upozorní na zapomenuté klíče či peněženku, na parkovišti vám pomohou najít vaše auto nebo ohlídat vašeho čtyřnohého miláčka, když se na procházce příliš vzdálí od vás. Čip většinou spustí alarm, jakmile se hledaný předmět vzdálí na více než 30 m z dosahu Bluetooth, kterým je spárován s chytrým telefonem nebo tabletem.

Lokalizační čipy bývají často odolné vůči vodě a prachu. Tuto možnost oceníte především u lokalizačních obojků pro psy, u kterých je možnost kontaktu s vodou pravděpodobnější.

Glukometry

Malé přenosné zařízení, které slouží k měření glukózy v krvi amperometrickou technologií. Pro testování většinou využívá testovací proužky.

Po spárování s chytrým telefonem můžete sledovat naměřené hodnoty ve speciální aplikaci. Ta zároveň hlídá termíny měření a příjem potravin. Nabízí možnost ukládání, editace a prohlížení hodnot na cloudovém úložišti.

K samotnému přístroji je nutné pořídit ještě lancety, kterými se provádí vpich do kůže a odběr krve, a zároveň testovací proužky, na něž se vzorek krve nanáší. Tento proužek se pak jednoduše vsune do glukometru a ten provede měření.

Monitory spánku

Monitory spánku měří čas strávený v posteli, spánkové cykly, délku usínání a bdělého stavu. Jsou skvělým pomocníkem pro všechny, kteří trpí poruchami spánku. Často nabízí i možnost nastavení budíku. Jejich použití je velmi jednoduché. Stačí je umístit pod prostěradlo a ulehnout ke spánku.

Měřiče tlaku

Měřiče tlaku zaručují kvalitní a přesné měření tlaku v pohodlí vašeho domova. Dají se propojit s chytrým telefonem a vy tak máte všechny svoje výsledky neustále pod dohledem. Tlakoměr zároveň vypočítá průměrné hodnoty a v případě nevhodného měření upozorní signálem. V případě vysokých hodnot dokáže zjistit například i srdeční arytmii. Kromě krevního tlaku dokážou spočítat též puls.

Jejich velkou výhodou je jednoduché ovládání a přesnost měření. Přináší totiž výsledky, které jsou srovnatelné s klinickými testy.

Chytré tlakoměry mají paměť, přístroj tak ukládá i desítky posledních měření. To ocení například dlouhodobě nemocní lidé, kteří svůj tlak potřebují kontrolovat často.

Oxymetry

Oxymetr slouží k měření saturace krve kyslíkem a srdečního tepu. Hodí se pro přesné měření hodnot během sportovních aktivit nebo rekreace. Měření probíhá velmi jednoduše, stačí vsunout koneček prstu do oxymetru. Pomocí dvou světelných paprsků, jednoho červeného a druhého infračerveného, osvítí kapiláry vsunutého prstu. Saturace je pak udávána procentuálním podílem vůči maximálnímu množství kyslíku, které krev může nést, s přesností na dvě procenta.

Naměřené hodnoty se poté přenáší pomocí Bluetooth do aplikace ve vašem telefonu. Oxymetr uchovává údaje z posledních 100 měření.

Sportovní senzory

Sportovní senzory snímají údaje o tělesném pohybu a poté je vyhodnocují. Na konci každého tréninku tak můžete znovu projít svůj výkon krok za krokem a posoudit své silné i slabé stránky. Lze je spárovat s chytrým telefonem a údaje tak mít k dispozici ve sportovní aplikaci. Ke každému tréninku se navíc můžete kdykoli vrátit v kalendáři této aplikace.

Rozdělit je lze podle sportu, k jehož měření jsou určeny.

  • Boxerské senzory
  • Tenisové senzory
  • Lyžařské senzory
  • Cyklistické senzory
  • Golfové senzory a další

Méně