Rozloučení s Windows 10: Jak Windows 11 a umělá inteligence mění každodenní práci i zábavu

ÚVOD

Jak už je asi všem dobře známé, podpora Windows 10 společností Microsoft končí 14. října 2025. S blížícím se koncem podpory přichází éra Windows 11, který slibuje nejen elegantní uživatelské prostředí, ale také integraci umělé inteligence (AI) na úplně nové úrovni. Jak se Windows 11 liší a jak může AI zjednodušit naši každodenní práci a přinést nové možnosti zábavy?

CO TO ZNAMENÁ PRO UŽIVATELE?

Po deseti letech tato starší verze Windows již nebude dostávat bezplatné aktualizace přes službu Windows Update, technickou podporu ani bezpečnostní opravy. Pro spotřebitele to tedy znamená, že jejich počítače budou postupně zranitelnější vůči novým bezpečnostním hrozbám a virům. Navíc bez aktualizací začne systém postupně zastarávat, což může vést k problémům s kompatibilitou s novými aplikacemi a technologiemi.

JAK SE NA PŘECHOD PŘIPRAVIT?

Zálohování dat a příprava na migraci

  • Zálohování důležitých souborů: Před instalací nového systému je důležité provést zálohu všech důležitých dokumentů. Doporučuje se uložit data na externí disk nebo cloudové úložiště. Kdyby během instalace došlo k problémům, budete mít své důležité soubory zálohované, ať už se jedná o soubory či fotografie. Zároveň zálohování šetří čas – data ze starého počítače se automaticky převedou do nového.

Kontrola kompatibility aplikací

  • Před přechodem se ujistěte, že všechny vaše klíčové aplikace jsou kompatibilní s Windows 11 nebo zda existují aktualizace, které podporu přidávají.

SEZNAMTE SE S WINDOWS 11

Tento operační systém je navržen tak, aby zlepšil produktivitu, zjednodušil multitasking a zároveň byl více přizpůsobený modernímu způsobu práce a zábavy. Snadnější bude tedy použití, produktivita, zabezpečení i hraní. To jsou hlavní pilíře výhod Windows 11. Důležité je také zmínit inovativní funkce poháněné AI.

POROVNÁNÍ WINDOWS 10 A WINDOWS 11

Windows 10 poskytl spolehlivý a univerzální operační systém, Windows 11 posouvá zážitek na vyšší úroveň, zejména díky využití umělé inteligence, vylepšenému multitaskingu a lepší optimalizaci pro moderní hardware. Pojďte se s námi podívat na zajímavá srovnání v různých oblastech.

Uživatelské prostředí

  • Windows 10: Nabídka Start a hlavní panel jsou umístěny vlevo, prostředí je známé a připomíná starší verze Windows. Design je jednoduchý a univerzálně známý.
  • Windows 11: Snaží se méně namáhat oči a vytvářet uklidňující prostředí. Nabídka Start je umístěna uprostřed obrazovky s čistým a minimalistickým designem. Ikony a grafika jsou modernější, zaoblené rohy a nové barvy dodávají systému svěží vzhled.
Výkon a optimalizace

  • Windows 10: Běží dobře na různém hardwaru, od starších zařízení po moderní počítače. Je univerzálně optimalizován, ale nenabízí takovou úroveň plynulosti a rychlosti.
  • Windows 11: Díky lepší optimalizaci využívá moderní hardware efektivněji. Využívá DirectStorage, což zrychluje načítání souborů a her (výhoda pro hráče).
Multitasking a správa oken

  • Windows 10: Nabízí základní možnosti multitaskingu a uspořádání oken.
  • Windows 11: Funkce Snap Layouts a Snap Groups umožňují přesnější organizaci více oken a lepší využití velkých displejů. Tyto funkce přidávají flexibilitu při práci s více aplikacemi a také zvyšují efektivitu.
Herní zážitky

  • Windows 10: Podporuje většinu herních funkcí a je široce používán mezi hráči, ale nemá podporu DirectStorage a Auto HDR.
  • Windows 11: Obsahuje technologie DirectStorage a Auto HDR, které zlepšují grafickou kvalitu a rychlost načítání her. Má také lepší integraci s Xbox Game Pass, což hráčům umožňuje jednodušší přístup k hrám.
Zabezpečení

  • Windows 10: Obsahuje základní bezpečnostní prvky, jako je Windows Defender, ale nemá přísné hardwarové požadavky na zabezpečení.
  • Windows 11: Vyžaduje TPM 2.0 a Secure Boot, což zvyšuje bezpečnost zařízení proti moderním hrozbám. Windows 11 tak lépe chrání před kybernetickými útoky a zajišťuje větší bezpečnost osobních údajů. Využívá šifrování a ochrany bránou firewall a integrovaných protokolů VPN.

Podpora staršího hardwaru

  • Windows 10: Je kompatibilní s širokou škálou staršího hardwaru, což z něj činí dostupnou volbu pro mnoho uživatelů s omezeným rozpočtem.
  • Windows 11: Má přísnější požadavky na hardware, což znamená, že starší zařízení nemusí být kompatibilní. Je však možné ověřit kompatibilitu zařízení pomocí nástroje od Microsoft.

UMĚLÁ INTELIGENCE JAKO KLÍČOVÝ PRVEK WINDOWS 11

Počítače Lenovo s technologií umělé inteligence přinášejí efektivnější a příjemnější řešení pro vaše každodenní úkoly. Díky personalizovaným funkcím je práce jednodušší, rychlejší a bezpečnější. To vše od jednoho partnera.

Lenovo využívá AI k optimalizaci výkonu a prodloužení životnosti baterie tím, že dynamicky upravuje výkon procesoru a chlazení. Personalizuje uživatelský zážitek automatickým nastavením podle prostředí a nabízí pokročilé zabezpečení díky funkcím, jako je rozpoznání tváře a ochrana soukromí. Umělá inteligence také zlepšuje kvalitu videohovorů, spravuje prediktivní údržbu pro delší životnost zařízení a nabízí AI softwarová řešení pro analýzu dat, a tím následné zefektivnění obchodních procesů ve specifických odvětvích.

NPU

Lenovo notebooky, jako například modely Yoga Slim 7x a ThinkPad T14s Gen 6, jsou vybaveny pokročilými procesory Qualcomm Snapdragon X Elite, které obsahují dedikovanou jednotku pro zpracování neuronových sítí (NPU).

Díky NPU mohou Lenovo notebooky nabídnout:

  • Chytřejší napájení: Optimalizace spotřeby energie a prodloužení výdrže baterie.
  • Vylepšené zabezpečení: Detekce hrozeb a ochrana dat pomocí AI.
  • Pokročilé funkce pro videohovory: Lepší kvalita obrazu a zvuku díky AI algoritmům.
  • Personalizované uživatelské zážitky: Přizpůsobení nastavení a funkcí podle chování a preferencí uživatele.
Tyto inovace dělají z Lenovo notebooků ideální volbu pro uživatele, kteří hledají výkonné a inteligentní zařízení pro práci i zábavu.

Těšíme se zase příště u dalšího článku!

Tým Smarty pro firmy