Sleva 20 % na SONY audio. Slevový kupón: SONY20. Vybírejte zde
Přihlásit se

Samsung Galaxy A8: Střední třída s vysokými standa

Tak akorát do ruky

Áčko rozhodně nezapře svého staršího sourozence Galaxy S8. Telefon dokonale padne do ruky, velmi příjemně se drží, a přestože má skleněná i záda, nevyklouzává. Zamykací tlačítko je v ideální výšce, stejně tak tlačítka ovládání hlasitosti. Displej o úhlopříčce 5,6” má zakulacené hrany a i když výrobce uvádí, že jde o Infinity displej, postranní hrany jsou stále dost viditelné. Tento fakt mi ovšem nijak nevadil, spíše naopak, přechod z boční hrany v čelo a bradu je alespoň plynulejší. V oblasti horního rámečku je umístěn duální fotoaparát a příslušné senzory. Spodní část rámečku zůstala prázdná.

Snadné odemykání a dýchající displej

Telefon je vybaven Super AMOLED displejem, což není u střední třídy úplně běžné. Potěšila mě především živost barev, dokonalé kontury a skvělé pozorovací úhly. Nezáleží na tom, jak na telefon koukáte, ze všech stran je perfektně viditelný. Mimo to displej skvěle reaguje na přímé světlo, jas se automaticky přizpůsobuje okolnímu prostředí a displej si zachovává svou čitelnost.

Pokud si stejně jako já říkáte, proč vám nejde zamknout telefon a indikátor času neustále problikává, seznamte se s funkcí Always On Displeje. Tato funkce umožňuje kontrolovat čas a notifikace na pohotovostní obrazovce, tedy obrazovce již zamknutého telefonu. Můžete si samozřejmě nastavit, co vám telefon bude ukazovat, zda to bude jen čas, oznámení a čas, nebo kalendář. Tato funkce rozhodně sníží počet otravných odemykání telefonu jen kvůli zjištění času, ale nepříjemně snižuje výdrž baterie. Tuto funkci je ale samozřejmě možné vypnout.

Nový Samsung má podle očekávání čtečku otisků prstů. První nahrání sice trvá déle, rychlost a perfektní umístění čtečky vám to ovšem vynahradí. Sken je nyní umístěn přímo pod fotoaparátem, kde se při držení přístroje přesně nachází ukazováček praváka i leváka. Čtečce je přitom jedno, zda prst přiložíte rovně nebo ze strany. Oproti “Es osmičce”, která měla čtečku umístěnou vedle fotoaparátu, je toto řešení jednoznačně krokem kupředu.

Kromě skeneru otisků prstů je telefon vybaven i dalším způsobem zabezpečení, a to snímačem obličeje. Smartphone se při prvním nastavení naučí rozeznávat charakteristické rysy vaší tváře a spojovat je v konečný obraz. Při testování se telefon odemkl vždy bez problémů, přesto je však dobré nastavit si kód PIN, kterým jej odemknete v případě, že vás skenery zradí. Sám výrobce totiž udává, že je zámek displeje pomocí rozeznání obličeje méně spolehlivý než otisk prstu nebo PIN kód.

Foťák jako brus

Přestože je telefon řazen do střední třídy, za svůj fotoaparát se rozhodně nemusí stydět. Hlavní fotoaparát sice není duální, ale nabízí skvělou světelnost f/1.7 při rozlišení 16 megapixelů. Při nahrávání videa můžete využít digitální stabilizaci obrazu, oproti S8 však chybí kvalitnější optická stabilizace, jejíž absenci jsem pocítila především při nahrávání videa za jízdy.

Oproti S8 má A8 duální přední kameru s 16Mpx a 8Mpx čočkami se světelností f/1.9. Přední kamera navíc nabízí množství efektů, nejvíc mě zaujal tzv. Bokeh efekt, který umožňuje pořizovat portrétové selfies s rozmazaným pozadím. Pro nadšence do selfies je tenhle mód naprosto super.

Fotoaparát velmi dobře reaguje na světelné změny, fotky jsou ostré a barvy živé. Závěrka je velmi rychlá, neuteče vám tak žádný zážitek. Nechybí ani funkce Bixby Vision, která dokáže detekovat množství detailů na právě pořizované fotce. Tak dokáže vyhledat podobné fotky, najít online produkty nebo překládá text. Stačí si přitom jen vytvořit účet Samsung.

Průměrná výdrž baterie

Výdrž baterie o kapacitě 3 000 mAh mě vzhledem k nárokům displeje vůbec nepřekvapila. Hraní her vyčerpává dle očekávání baterii nejvíc, její výdrž se držela na pouhých šesti hodinách. Při celodenním přehrávání videí a hudby vydržela A8 asi jedenáct hodin, při prohlížení webových stránek za použití WiFi připojení se vyšplhala na 17 hodin. Pohotovostní režim s občasným telefonováním a psaním zpráv vám zajistí výdrž skoro 24 hodin. Po snížení jasu displeje se průměrná výdrž u všech aktivit zvýšila až o 30 procent. Při chytrém nastavování jasu máte tedy šanci udržet svůj telefon celý den v provozu.

Telefon je navíc vybaven funkcí úsporného režimu, a to ve dvou úrovních. Střední úspora zajistí výdrž až dva dny, maximální pak kolem 4 dnů. Tyto údaje jsou však pouze orientační, používání jakýchkoli aplikací samozřejmě úsporu snižuje. A8 také podporuje rychlonabíjení přes USB-C.

Čisté audio

Ačkoli se Samsung Galaxy A8 nemůže chlubit stereo reproduktory, mono repráček umístěný vpravo nad zamykacím tlačítkem poskytuje překvapivě čistý a hluboký zvuk. Lehce plechový podtón lze zaslechnout pouze u nastavení maximální hlasitosti a jen u některých vyšších tónů, tento nedostatek se dá ale snadno odstranit snížením hlasitosti nebo připojením externího reproduktoru.

Po připojení externího reproduktoru nebo sluchátek se kvalita zvuku pochopitelně ještě zlepšuje a poskytuje prostorovější poslech. U telefonu této třídy je audio výbava více než uspokojující.

Spolehlivý Android s výkonným srdcem

Telefon je prozatím vybaven operačním systémem Nougat, který spolu s uživatelským rozhraním Samsung Experience umožňuje plně využít veškerý potenciál modelu. Operační systém je rychlý, intuitivní a jeho chod je zcela plynulý. Aktualizace na Android Oreo je navíc za dveřmi.

Rozhraní je velmi podobné S8čce, Áčko ji kopíruje u domovské i zamykací obrazovky, panelu notifikací i levého multitasking tlačítka, které umožňuje přepínání mezi více okny. Telefon je vybaven i funkcí rozdělené obrazovky, díky které můžete ukotvit na displej dvě otevřené aplikace nebo stránky najednou, jako to například děláte v práci mezi dvěma monitory. V telefonu zůstaly všechny vychytávky včetně Always On displeje, rychlé čtečky otisků prstů nebo funkce Android Smart Lock, která dokázala automaticky odemknout zařízení, když jsem se přiblížila k domovu, tedy důvěryhodnému místu.

A8ka má samozřejmě stejně jako předchozí Samsungy podporu v oficiálním Samsung Theme Storu. Zde si můžete vybrat vzhled vnitřního rozhraní podle ročního období, nálady nebo jiné příležitosti. Srdce telefonu tvoří osmijádrový procesor Exynos 7885 přímo od Samsungu s RAMkou 4 GB a vnitřní pamětí 32 GB. Běžné úkony běží úplně hladce a telefon šlape jako hodinky i při hraní nejnáročnějších her.

Áčko překonalo očekávání

Přestože se Samsung Galaxy A8 zdá být na první pohled jakousi “lite” verzí S8čky, rozhodně překonal má očekávání. Prvním velkým plusem je pro mě přesunutí čtečky otisků prstů z nepraktického místa vedle fotoaparátu pod něj. K tomu je A8 vybavena duálním předním fotoaparátem s mnoha funkcemi, hlavním fotoaparátem s perfektní světelností a AMOLED displejem s dechberoucí barevností.

Novinka se sice zatím nemůže pochlubit nejnovějším Androidem, rozmanité funkce převzaté z Eskové série ji však i přesto posouvají za hranice vybavenosti telefonů střední třídy a předurčují k velkému úspěchu na poli “jednoručních” smartphonů. Jedinou nevýhodou telefonu je jeho cena. Ta se v přepočtu vyšplhala na nepříjemných 12 990 korun. Oproti Esku je však skoro poloviční, pokud tedy sháníte plnohodnotnou levnější alternativu Samsungu S8, je Áčko tou pravou volbou.