Nabídka pro firmy Nové
Košík

Procesory

Procesor je pro sestavení vlastního počítače naprosto klíčovým komponentem. Jakmile si zvolíš procesor, budou se od toho odvíjet ostatní komponenty. Pro kvalitní výběr je třeba zvážit mnoho faktorů, a proto jsme sepsali několik základních otázek, na které je dobré znát odpověď, abys byl/a se svým výběrem spokojený/á.

Více

Jak budeš počítač využívat?

Pokud plánuješ počítač využívat pro běžné úkony, jako je surfování na internetu, psaní dokumentů či sledování videí, postačí ti procesor střední třídy. Jestli máš však v plánu využívat počítač pro náročnější úkoly, tedy pro grafiku nebo hry, bez výkonnějšího procesoru se neobejdeš.

Kolik chceš za procesor utratit?

Kvalitně sestavený počítač je vždy investicí, která se ti však v podobě kvalitního výkonu vrátí. Proto pečlivě zvaž, kolik jsi ochotný/á do procesoru investovat.

Kterého si vybereš výrobce?

Ať už si vybereš Intel či AMD, je důležité zvážit tento krok s ohledem na další komponenty počítače. Vždy dbej na to, aby byly všechny komponenty kompatibilní. Oba tito výrobci nabízí procesory v nižší, střední i vyšší třídě.

Kolik jader budeš potřebovat?

Počet jader určuje, kolik úloh může procesor vykonávat najednou. Základem pro běžnou kancelářskou práci a běžné úkoly jsou dnes 2 jádra. Procesory s více jádry 4-8 jsou vhodnější pro náročnější uživatele, pokud si tedy potrpíš na bezproblémovém hraní nebo pracuješ s grafikou, sáhni po procesoru s více jádry. Horní příčka jader se pohybuje na čísle 24. Nezapomeň také na frekvenci, která určuje, jak rychle procesor pracuje. Obvykle to znamená, že čím vyšší frekvence, tím vyšší výkon.

Spotřeba energie

Na spotřebu energie by sis měl/a dát pozor především v případě, pokud nechceš tolik utratit za elektřinu. Procesory s vyšším výkonem obvykle spotřebovávají mnohem více energie a takové každodenní hraní se může pěkně prodražit.

Méně