Paměťové karty

Paměťové karty slouží k ukládání dat do zařízení. Využijete je tehdy, pokud vám nestačí vnitřní paměť vašeho přístroje. Při koupi karty je nutné zohlednit především typ paměťové karty, její rychlost a kapacitu.

Více

Vnitřní paměť bývá zpravidla kvalitnější, než paměťová karta. Pro běžného uživatele, který nepoužívá velké množství her či aplikací postačí varianta 8 či 16 GB. V případě, že máte na svůj přístroj vyšší požadavky, sáhněte po 32 či 64GB variantě. Novější iPhony od Applu nabídnou dokonce 128 GB variantu.

Je důležité zmínit, že předinstalované aplikace ve vnitřním úložišti zabírají značnou část prostoru. Například osmi gigabajtová paměť je od prvního zapnutí zhruba z 3,5 GB obsazena operačním systémem a předinstalovanými aplikacemi, které často nelze uživatelsky odinstalovat.

Některé přístroje nabídnou možnost rozšíření o microSD kartu, která může disponovat kapacitou větší, než je 128 GB, a tak můžete ze svého telefonu udělat velkokapacitní zařízení.

Paměťových karet dnes existuje velké množství (SD, SDHC, CF, microSD a SDHC). Typ paměťové karty závisí na rozhodnutí výrobce. Jejich použití se nelimituje jen na mobilní telefony. Paměťová karta bývá zpravidla méně kvalitní než vnitřní paměť zařízení. Pokud je vám však interní paměť vašeho telefonu malá, pomůže paměťová karta.

Paměťové karty mohou mít různou kapacitu, od 8 GB do 256 GB.

Typ a kapacita paměťových karet

SD karty

Nejčastěji používaným typem paměťové karty je karta SD. Jejími novějšími verzemi jsou SDHC a SDXC karty, jejichž rychlost je vyšší.

  • SD karty mají kapacitu 8 MB až 2 GB a dnes už se používají jen zřídka.
  • SDHC karty disponují kapacitou 4 až 32 GB a jsou nejpoužívanějším typem.
  • SDXC karty mají úložiště 64 GB až 2 TB.

Micro SD karty

Jde o zmenšenou verzi SD karet. Využívají se především v mobilních zařízeních a přehrávačích.

  • Micro SD karty se již skoro nepoužívají.
  • Micro SDHC karty mají kapacitu od 4 do 32 GB.
  • Micro SDXC karty disponují kapacitou 64 GB nebo až 2 TB.

Compact Flash

Narozdíl od SD karet jsou CF karty odolnější a rychlejší. Své využití najdou především v profesionálních fotoaparátech a kamerách. Vybrat si můžete z kapacit od 2 do 256 GB. CFast 2.0 a XQD karty jsou pak novější verze.

Méně
Vyberte si to správné příslušenství pro vaše zařízení:
 
iMessage
WhatsApp
Chat