Paměťová média

Vyberte si z naší široké nabídky paměťových médií, která rozšíří paměť vašeho zařízení, nebo vám mohou poskytnout extra paměť ve formě externího disku. V naší nabídce najdete i paměťové karty různých formátů a celou řadu kapacitních variant.

Více

Paměťová média vám umožní rozšířit kapacitu vašeho mobilního telefonu. V naší nabídce naleznete microSD karty pro doplnění kapacity či OTG flashdisky, které vám pomohou přenášet a zálohovat vaše soubory. Při výběru paměťového média je důležité zohlednit mimo kapacity i typ média a rychlost nahrávání souborů. Do telefonu nebo tabletu můžeme vkládat SD nebo micro SD karty s kapacitou až několik set GB. Externí paměťový disk dosahuje kapacit až několik TB.

Paměťové karty

Paměťových karet dnes existuje velké množství (SD, SDHC, CF, microSD a SDHC). Typ paměťové karty závisí na rozhodnutí výrobce. Jejich použití se nelimituje jen na mobilní telefony. Paměťová karta bývá zpravidla méně kvalitní než vnitřní paměť zařízení. Pokud je vám však interní paměť vašeho telefonu malá, pomůže paměťová karta.Paměťové karty mohou mít různou kapacitu, od 8 GB do 256 GB.

Flashky

USB Flash disk se používá pro přenos a uchování dat. Velkou výhodou tohoto zařízení je jeho velká kapacita, která se pohybuje od jednotek gigabajtů až po stovky GB. Díky jeho malým rozměrům jej snadno můžete strčit do kapsy a svá data mít stále u sebe. Flash disky se liší použitou technologií USB, na které závisí rychlost přenosu dat. Nejčastěji se setkáme s použitím USB 2.0, celá řada USB flash disků nabídne USB 3.0. Nalezneme však i s USB 3.1 neboli USB C.

Technologie USB OTG umožňuje přenášet či zálohovat soubory z mobilního telefonu do počítače nebo je uchovávat na flash disku. Před zakoupením OTG disku je nutné zjistit, zda váš telefon podporuje připojení OTG. To se vždy dozvíte v atributech u každého telefonu.

Čtečky karet

Paměťové karty se používají v mnoha chytrých zařízeních. V mobilních telefonech a tabletech nejčastěji pro jednoduché rozšíření kapacity úložiště. Čtečky, jak z jejich názvu plyne, slouží pro přečtení a přenos dat z takovéto paměťové karty. Dělí se na interní, napevno zabudované ve stolním počítači, a externí, „zvenčí“ připojené k vašemu zařízení nejčastěji pomocí USB rozhraní.Čtečka vám poslouží například i při přenosu fotografií a videí z vašeho fotoaparátu do počítače. Nejpraktičtější jsou čtečky, které dokáží číst data z co největšího typu paměťových karet. Tento typ čtečky vám ušetří spoustu času a starostí.

SSD/HDD disky

Nejpoužívanějšími paměťovými disky jsou v současné době HDD disky. Klasické pevné HDD disky jsou však postupně vytlačovány novějšími SSD disky, které jsou tišší, lehčí, šetrnější a odolnější. Nejčastěji se s nimi setkáme u notebooků.HDD disky obsahují více pohyblivých částí, při pádu tedy hrozí poškození a ztráta důležitých dat. SSD disky naproti tomu neobsahují žádné pohyblivé části, díky tomu jsou energeticky úsporné a v případě pádu notebooku je pravděpodobnost rozbití disku o poznání nižší. SSD disky jsou také o poznání rychlejší než disky HDD.Technologie, kterou jsou SSD disky vyrobeny je však o poznání nákladnější, a tak jsou přístroje jimi osazené dražší. Počet zápisů dat je navíc v porovnání s HDD diskem omezen, SSD disk má proto kratší životnost. Většina uživatelů se však konce životnosti disku nedočká. Moderní SSD disky totiž zvládnou zapsat stovky TB, přičemž průměrné médium tohoto typu se k takovýmto hodnotám dostane až za více než 10 let.

Méně