Velikost displeje určuje velikost úhlopříčky diagonálně protilehlých rohů v palcích (1 palec = 2,54 cm).
Tyto hodinky jsou určeny k používání v těch nejnáročnějších podmínkách. Jsou ideální pro dobrodruhy. Hodí se na hory, trekové výpravy, výlety do přírody. Často bývají vybaveny výškoměrem, GPS navigací, barometrem pro sledování počasí, teploměrem, kompasem a dalším.
GPS funguje na velmi podobném principu jako systém Glonass. Slouží především k určování polohy a následné navigaci v aplikacích s mapovými podklady. Přesnost určování polohy závisí na celé řadě aspektů, kterými jsou například oblačnost nebo umístění přijímače (záleží, zda jste na otevřeném prostranství či v zastavěném městě).Díky GPS senzoru vaše chytré hodinky poznají, kudy vedla vaše cesta, ať už jdete pěšky, nebo jedete na kole. Výsledky je poté možné zobrazit a dlouhodobě sledovat.GPS senzor také využívají dětské chytré hodinky, které zastávají především bezpečnostní funkci. Umožňují například lokalizaci dítěte nebo upozornění v případě, že dítě opustí předem nastavenou bezpečnou zónu.
Jak již z názvu tohoto senzoru vyplývá, bude sloužit k určení polohy. Ve spolupráci s GPS či Glonass dokáže rychleji zorientovat mapu dle světových stran.Nemusí však sloužit pouze k určování polohy. Vývojáři aplikací jej často používají v aplikacích, jejichž cílem je zobrazovat virtuální realitu (například Google Sky Map či Layar), kde také pomáhá s přesnějším určením polohy zobrazovaných objektů.
Speciální druh tlakoměru používaný k určování počasí. Na základě měření atmosférického tlaku dokáže určit, jaké bude počasí. Při vyšším tlaku obvykle bývá jasno, s nízkým tlakem se dají očekávat deště.V hodinkách bývá umístěné zvláštní čidlo, které měří tlak vzduchu a informaci zobrazuje na displeji.
Odolné chytré hodinky jsou často kompletně vodotěsné. Vodotěsnost udává tlak vodního sloupce, který může působit na zařízení, aniž by do něj pronikla voda. Tento údaj se zpravidla udává ve třech jednodtkách. V barech, atmosférách a metrech. Je důležité zmínit, že tyto hodnoty se určují v laboratorních podmínkách, a tak je nutné zjistit jakou raálnou odolností zařízení disponuje.
Rozlišení displeje udává poměr počtu pixelů, které leží v osách X a Y. Tedy ve sloupcích a řádcích.
Druhy displejů dělíme především dle technologie. Těmi nejpoužívanějšími jsou IPS a Amoled. Typ displeje definuje jeho kvalitu, pozorovací úhly, podání barev atd.
Operační systém umožňuje instalování a běh aplikací.
Baterie jsou rozděleny dle použité technologie, nejpoužívanějčí jsou Lithium-iontové akumulátory.
GPS je geolokační systém pro určování polohy a následné navigaci v aplikacích s mapovými podklady.
Wi-Fi je pro smartphony naprosto stěžejní technologií. Umožňuje připojení k internetu především v domácnosti nebo v práci.
Materiálů a konstrukcí pouzder je celá řada, a tak si vybere takřka každý.