Myši pro PC

Počítačová myš je nedílnou součástí každého PC. Právě díky ní ho můžete snadněji ovládat. Jde o jakési polohovací zařízení, které přenáší informace o svém pohybu na určitém povrchu na monitor počítače. Nabídka je široká, volit můžete mezi drátovou a bezdrátovou myší, další dělení je dle toho, k čemu myš chcete používat.

Více

Jak vybrat tu pravou myš k PC?

Myš k počítači vám usnadní práci, ale jen tehdy, když si ji správně vyberete. Na čem si dát záležet?

  • Nejprve si ujasněte, k čemu myš budete používat a kde. Bude stále připojená k jednomu zařízení a nikam ji neplánujete přenášet? Sáhněte po myši na kabel, u které nemusíte řešit baterii. Chystáte se myš přenášet, případně s ní i cestovat? Pak je lepší volbou bezdrátová myš.
  • Počet tlačítek zvolte podle toho, co s myší budete všechno dělat. Standardem je myš se třemi až pěti tlačítky, pro hraní her na PC je pak lepší volbou herní myš, která má tlačítek více.
  • Dalším důležitým parametrem je tvar konstrukce. Jeho volbu by neměli podceňovat hlavně ti, kdo s myší pracují několik hodin denně. Vertikální myš drží ruku v přirozené poloze a zbytečně nenamáhá svaly ani šlachy. Působí preventivně proti zánětu karpálních tunelů a bolesti předloktí, zápěstí nebo ramene. Horizontální myš sice umožňuje přesné ovládání, při dlouhodobé práci ale zatěžuje zápěstí.
  • Optická nebo laserová myš? Optická myš snímá pohyb senzorem s LED diodami, je třeba ji používat na podložce pod myš, protože s lesklým nebo hrubým povrchem si neporadí. Laserová myš pohyb snímá soustava laserových diod, má vyšší přesnost snímání a poradí si s každým povrchem. Je ale o něco dražší než ta optická.
  • Nepodceňujte ani citlivost snímání,která se udává v DPI. Minimem je 1000-2000 DPI, profesionální myši mají i kolem 13000 DPI.

Dělení myší k PC podle účelu

  • Herní myš má výrazný design a vylepšenou ergonomii, jednotlivá tlačítka si můžete naprogramovat. Hodí se hlavně pro hraní PC her, vybírat můžete jak mezi herní kabelovou myší, tak tou bezdrátovou. Zajímejte se o citlivost snímání a dobu odezvy, velikost myši přizpůsobte velikosti vaší ruky.
  • Kancelářská myš se hodí jak k použití v kanceláři, tak doma. Je levnější než herní myš, většinou má pravé a levé tlačítko, mezi nimi pak kolečko.
  • Trackball je alternativa k počítačové myši, neposouváte s ním po podložce, ale prstem posouváte kuličku trackballu. Oproti klasické myši je přesnější a nezatěžuje tolik zápěstí.

Méně