Sleva 20 % na vybrané produkty z kategorie Audio-Video s kódem UNOR20.
Přihlásit se

Mini a mikro systémy

Mini a mikro systémy jsou určeny k přehrávání audio nebo video obsahu. Audio systémy přehrávají hudbu z CD nebo z USB zařízení. Systémy, které přehrávají video z DVD nebo Blu-Ray, jsou domácí kina. Výhodou mini a mikro systémů je možnost propojení s dalšími zařízeními.

Pokračovat

Rozdělení systémů

Podle velikosti

Při výběru systému myslete i na to, jak velký prostor máte k dispozici. Reprobedny mini systémů mohou být totiž opravdu velké.

Mini systémy

Navzdory svému názvu mají mini systémy větší konstrukci, která dává prostor výkonnějším součástkám. Kvalitnější zdroj, kondenzátor zvuku a zesilovač mají totiž velký vliv na kvalitu zvuku.

Šířka hlavní skříně mini systémů se pohybuje okolo 30 cm. Jako skříň nazýváme pouze základní těleso bez reproboxů. Ty bývají často mechanicky odděleny, aby bylo možné rozmístit je po místnosti podle preferencí a dosáhnout tak širší stereobáze.

Další důležitou součástí mini systémů jsou ještě velké reprobedny. Díky své velikosti ozvučí reproduktory i větší pokoje a poskytnou jedinečný zážitek z poslechu.

Mikro systémy

Mikro systémy jsou přístroje s šířkou základní skříně kolem 15 až 20 centimetrů. Soustava je navržena tak, aby maximálně šetřila místo s minimální ztrátou kvality zvuku. Oproti mini systémům jsou mikro systémy určeny především pro menší místnosti. Jsou tak vhodnou audio nebo video soustavou do kuchyně, ložnice nebo jiných menších prostor.

Jejich nevýhodou je, že nepodporují tolik formátů jako mini systémy. Na rozdíl od mini soustav jsou ale energeticky úsporné.

Mezi nejznámější výrobce mikrosystémů patří Philips, Sony, Panasonic, Samsung a JVC. Mikro systémy nabízejí i výrobci HiFi soustav jako např. Onkyo nebo Yamaha.

Podle mechaniky

Mikro systémy můžeme rozdělit podle druhu mechaniky, kterou jsou vybaveny.

S kazetovou mechanikou

V dnešní době je už kazetová mechanika spíše nadstandardní výbavou. Někteří výrobci jí však své přístroje stále opatřují. Mikro systémy s kazetovou mechanikou jsou určeny spíše uživatelům, kteří mají na kazetách větší množství unikátního audio záznamu.

S CD

Standardní výbavou mikro systémů je CD mechanika, která je schopna přehrávat disky CD, CD-R/RW a formáty MP3 a WMA. Při výběru audio systému si zkontrolujte, jaké formáty systém podporuje. Systémy jsou většinou vybaveny i FM rádiem, které na displeji zobrazuje názvy stanic a písniček, umožňuje ukládat stanice a nastavovat další předvolby.

S DVD

Tyto systémy přehrávají i video disky DVD, DVD-R/RW, nebo DVD+R/RW. Mimo to samozřejmě dokáží přehrávat i audio disky CD a CD-R/RW. Podporují většinou formáty MP3, WMA, JPEG či DivX. I u těchto soustav můžete využít služby FM rádia.

S Blu-Ray

Systémy s Blu-Ray mechanikou jsou novinkou a dosud jich je na trhu jen velmi málo. Tyto systémy přehrávají Blu-Ray disky, mají kvalitní provedení a disponují HDMI výstupem.

Vlastnosti a funkce

Vstupy

USB

U mikro i mini systémů je hodně rozšířený USB vstup. Ten umožňuje přehrávání formátů MP3 a WMA. Přes USB může probíhat i tzv. CD ripping, tedy nahrávání obsahu z CD na flash paměť nebo do MP3 přehrávače. Některé modely umí nahrávat obsah i z FM rádia nebo kazety.

Nově se objevuje i možnost připojit Apple iPhone nebo iPad. Některé systémy mají též dokovací stanici, do které stačí přístroj připojit a poté začít jednoduše přehrávat jeho obsah.

Jack

U některých systémů najdeme i audio vstup pomocí konektoru jack o průměru 3,5 mm, přes který lze připojit přehrávač, nebo analogový vstup cinch pro připojení zařízení DVD, VHS nebo satelitu.

Výstupy

HDMI

Rozhraní HDMI se používá pro přenos video a audio signálu zároveň. V praxi tedy slouží pro propojení počítače s monitorem, projektorem či televizí. Zvládne digitálně přenášet obraz ve vysokém rozlišení. Plně nahrazuje své předchůdce (například VGA), kteří přenášeli obraz analogově. Navíc zvládne přenést jak obraz, tak zvuk, a to bez ztráty kvality. Přenos totiž probíhá bez jakékoliv komprese.

Cinch

Jde o standard pro připojení audio, video nebo digitálního přenosu. Na rozdíl od jack konektoru vede maximálně dvojici kontaktů. Využívá se i v elektro soupravách. Většinou je umístěn v zadní části mini/mikro systému.

Scart

Jde o 21 pólový konektor, který slouží k připojení audio nebo video zařízení. Umožňuje přenášet více druhů signálu. Jeho nástupcem se stává HDMI, a proto jej dnes najdeme už jen u zlomku systémů.

Další funkce

  • Ekvalizér - Většina mikro/mini systémů nabízí možnost nastavit ekvalizér, tedy například nastavení basů nebo výšek podle hudebního žánru.
  • Časovač - Ideální pro automatické vypnutí a zapnutí systému tehdy, kdy chcete. Tato funkce se hodí například večer při usínání nebo namísto budíku.
  • Budík - Jsou i systémy s integrovaným budíkem. Díky své oblíbené hudbě již nikdy nezaspíte.

Skrýt

Nejprodávanější

1
Thomson MIC122BT

Mikrosystém Thomson MIC 122BT s CD / MP3 přehrávačem, FM rádiem s RDS i USB vstupem pro připojení externího úložiště. Výkon 2x 10 W, 3,5 mm audio jack i dálkové ovládání.

17 %  z 2 499 Kč

2 090 Kč

2
Pioneer X-HM86D-S stříbrný

Kompaktní mikrosystém Pioneer X-HM86D-S nabídne široké možnosti streamování oblíbené hudby. Je vybaven kvalitními reproduktory, Wi-Fi, Bluetooth i DAB tunerem.

5 %  z 20 490 Kč

19 490 Kč

3
Pioneer X-HM86D-B černý

Kompaktní mikrosystém Pioneer X-HM86D-B nabídne široké možnosti streamování oblíbené hudby. Je vybaven kvalitními reproduktory, Wi-Fi, Bluetooth i DAB tunerem.

5 %  z 20 490 Kč

19 490 Kč

Zobrazit dalších 7 produktůSkrýt posledních 7 produktů
Všechny filtry
+ Přidat další
Zrušit vybrané filtry
Všechny filtry