Plánuješ si pořídit projektor na večerní promítání filmů s přáteli, hraní her, nebo sháníš kvalitní projektor do zasedací místnosti či do školy? Stačí pípnout. Poradíme ti, podle čeho projektor vybrat a na co si při tom dát pozor.

Průvodce výběrem projektoru

Výběr projektoru závisí hned na několika faktorech, které je třeba před koupí zvážit. Nejprve by sis měl/a odpovědět na 3 důležité otázky: K čemu chci projektor využívat? Kolik mám prostoru pro využití? Kolik chci za projektor utratit?

1. K čemu chci projektor využívat?

Především je důležité zaměřit se na to, jaké máš s projektorem plány. Pro lepší orientaci jsme projektory rozdělili do kategorií podle typu využití a podle technologie.

Projektory podle typu využití

 • Domácí projektory
Chceš doma sledovat své oblíbené filmy a cítit se přitom jako v kině? Domácí projektory ti zprostředkují kultovní zážitek, na který jen tak nezapomeneš. Kromě filmů si s projektorem užiješ i spoustu zábavy při hraní her. Pro správné zobrazení filmů je ideální rozlišení 4K, Full HD nebo HD Ready s poměrem stran 16:9 nebo 21:9. Co se týče ceny, 4K modely jsou poměrně dražší variantou. Za to jsou však investicí pro celou rodinu.

 • Kancelářské a školní projektory
Hledáš projektor do zasedací místnosti nebo do učebny? Projektory, které mají vysokou svítivost i během dne, jsou pro tebe ideálním řešením. Mají poměr stran 4:3, 5:4 nebo 16:10 a hodí se k promítání prezentací v konferenčních a školících místnostech. Na druhou stranu mají nižší kontrast a nehodí se tak například k promítání filmů.

 • Projektory na cesty
Pokud rád cestuješ a chceš mít perfektní zážitek z promítání i kdekoliv jinde než doma, výbornou volbou jsou mini projektory. Jsou tak univerzální a připojíš je jednoduše ke svému mobilnímu telefonu či tabletu. Oproti již zmíněným projektorům mají tyto typy nižší světelný výkon, ale svůj účel splňují na jedničku.

Projektory podle technologie

 • DLP projektory
Nabízejí vysoké snímkové frekvence pro plynulé obrazy, takže ti neunikne žádná rychlá scéna ve filmu ani ve hře. Poskytují přesné zobrazení barev, mají dobrý kontrast a vysoký jas. Jsou větší a pro velký výkon i trochu hlučnější. Mnohdy je potřeba pravidelná výměna lampy.

 • LCD projektory
Nabízejí stabilní obraz bez otřesů, krásné barvy a vysoký jas. Mají menší ostrost, nižší obnovovací frekvenci, barvy mohou s rostoucím stářím LCD panelů blednout a čištění těchto projektorů je obtížnější. Opět vyžadují pravidelnou výměnu lampy.

 • LED projektory
Na principu LCD fungují i LED projektory, jediný rozdíl je v tom, že zdrojem paprsku je LED dioda. Ta má oproti projekční lampě velkou výhodu, protože vydrží dvacet až třicet tisíc hodin, což je třikrát až pětkrát více než projekční lampa u DLP a LCD projektorů. S diodou je spojená také nižší energetická spotřeba.

 • LCoS projektory
Tato technologie, podobně jako LCD projektor, pracuje na principu lampy a třech rozdělených paprsků na základní barvy. Oproti LCD technologii se však paprsky před kompletováním odráží o speciální LCoS zrcadla. LCoS projektory jsou známé především nádhernými barvami, speciálně černé a šedé barvy.

2. Kolik mám prostoru pro využití?

 • Umístění projektoru a projekční vzdálenost
Pro domácí a kancelářské prostředí se doporučují projektory s krátkou nebo ultrakrátkou projekční vzdáleností, které umožňují promítat obraz z blízké vzdálenosti. Většina z nich se dá zavěsit i postavit. Projektory s ultrakrátkou vzdáleností jsou praktické, protože nemusí být umístěny daleko od plátna. V parametrech projektoru se běžně uvádí minimální a maximální projekční vzdálenost, od které se odvíjí velikost úhlopříčky projekce.

 •  Plátno nebo stěna?
Projekční plátno poskytuje dokonalejší barevné podání a povrch je uzpůsobený promítání. Je tak pro promítání lepší volbou než obyčejná stěna. Pokud však nemáš plátno kam zavěsit, rovná bílá stěna jako podklad k promítání postačí.

3. Kolik chci za projektor utratit?

Poslední a ve většině případů i nejdůležitější otázkou je, kolik chceš do projektoru investovat. V naší nabídce najdeš projektory od pro nenáročné do 5 000 až 10 000 Kč, zlatou střední cestu mezi 20 až 40 tisíci i pro náročné od 50 000 Kč a výše.

Na co se při výběru ještě zaměřit?

Ať už chceš projektor využít jako obří televizi, na které si budeš promítat své oblíbené filmy, do školy, nebo jsou tvé potřeby čistě pracovní, zde je pár faktorů, které bys neměl/a opomenout.

 • Rozlišení
Vyšší rozlišení znamená jemnější obraz. Zvol rozlišení podle toho, jaký typ obsahu chceš promítat. Standardní rozlišení je např. Full HD (1920x1080), ale pro filmy či prezentace s detailní grafikou se hodí i vyšší rozlišení.

 • Velikost obrazu
Velikost obrazu závisí na rozměrech místnosti a tvé vlastní preferenci. Ruku v ruce s tím souvisí také to, zda budeš promítat na plátno či na zeď.

 • Svítivost a kontrast
Jas určuje, jak dobře projektor pracuje v osvětleném prostoru. Pro tmavé místnosti je dostatečný projektor s nižším jasem a postačí ti tak projektor s 1 000 lumeny. Naopak pro místnosti s přirozeným světlem je třeba pořídit projektor s vyšším jasem 2 000 a více než 3 000 lumenů. Kontrastní poměr i svítivost najdeš u každého projektoru v přehledu parametrů.

 • Mobilita a hlučnost
Pokud plánuješ projektor přesouvat nebo používat i v jiných místnostech, dej při výběru také pozor na jeho hmotnost a rozměry, aby se vešel do každého prostoru, do kterého potřebuješ. V neposlední řadě se zaměř také na hlučnost, aby tě projektor při používání nerušil.

iMessage
WhatsApp
Chat