Chladiče

Důležitou součástí počítače je chlazení, které má za úkol udržovat správnou teplotu vnitřních komponent, zejména procesoru a grafické karty. Chladiče zároveň zajišťují, aby mohl počítač využít svůj celý potenciál. Pokud totiž dojde k přehřátí procesoru či dalších komponent, může dojít k jejich poškození a zpomalení reakce systému.

Více

Na co se zaměřit při výběru chladiče?

V každém případě je potřeba dát si pozor na kompatibilitu s ostatními komponenty, pro které chladič pořizuješ. Ať už je to pro procesor, grafickou kartu, disk či paměť, pamatuj na velikost, ať se ti všechny komponenty vejdou do skříně.

Dalším důležitým faktorem je výkon chladiče. Větší kapacitu chlazení budeš potřebovat v případě, že sis vybral/a výkonný procesor či grafickou kartu.

Typy chlazení

  •  Vzduchové chlazení: Tento typ chlazení patří k nejčastější volbě pro většinu sestavených počítačů. Jeho výhodou je snadná instalace a příjemná cena. Nevýhodou může být hluk a nedostatečná účinnost při chlazení výkonnějších procesorů.
  •  Kapalné (vodní) chlazení: Výhodou tohoto typu chlazení je to, že je velmi účinné a tiché, což se odráží i v jeho cenové dostupnosti. Nezapomeň, že instalace tohoto typu bývá i velmi náročná a může vyžadovat pomoc od profesionála.

Méně