Známe první mobily roku 2018. Jsou to nové Xperie

Prvním, kdo letos představil nové telefony, je společnost Sony, která se stejně jako v předchozích letech drží známého designu Loop Surface. Od typického hranatého vzhledu se nejspíš Sony odkloní až při vydání nové vlajkové lodi. Aktuální modely Xperia XA2, Xperia XA2 Ultra a Xperia L2 měly oficiální premiéru na veletrhu CES v Las Vegas.

Oproti Předchůdcům se Sony konečně rozhodlo vybavit svoje smartphony Full HD displejem. V případě Xperia XA2 jde o 5,2” LCD displej, verze Ultra má pak úhlopříčku 6”. Xperia L2, nástupkyně L1, je vybavena pouze HD rozlišením na úhlopříčce 5,5”. Ačkoli patří mezi telefony střední třídy, vyklenutá plastová záda dokonale imitují kovový povrch a předurčují ji ke stejnému úspěchu, jaký měly jejich předchůdci. Všem třem modelům také přibyla čtečka otisků prstů umístěná na zadním krytu.


Xperia XA2 a XA2 Ultra se mohou pochlubit nejnovější verzí Androidu, a to 8.0 Oreo, “Elko” zatím zůstává u Androidu 7.1.1 Nougat. Všechny tři modely dostaly do vínku paměť 32 GB, co se týče operační paměti, model Ultra má 4 GB, XA2 a L2 pracují s RAM 3 GB. Výkonný osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 630 pohání obě “Xka”, L2 pracuje se čtyřmi jádry procesoru Mediatek MT6737.

Všechny tři novinky se pyšní 120° 8 Mpx přední kamerou, u verze Ultra navíc duální. Hlavní fotoaparát je u XA2 a XA2 Ultra 23 Mpx, u Xperia L2 je to pouze 13 Mpx. Každý z telefonů je dostupný v mnoha barevných variantách, v černé, stříbrné, modré, XA2 ještě v růžové a XA2 Ultra ve zlaté.


Baterie mají podobnou kapacitu, oba menší modely disponují 3 300 mAh, model Ultra pak 3 580 mAh, což je na telefon této třídy překvapivě málo. Rychlonabíjení Qnovo je k dispozici s adaptérem Quick Charger UCH12W, který však není součástí balení.

Xperia L2 by měla být k dispozici v černé, zlaté a růžové barvě v průběhu ledna. Prodej Xperia XA2 a XA2 Ultra by měl přijít v únoru a k dispozici bude Single SIM i Dual SIM verze.