Základní desky

Skříň neboli Case je úplný základ při sestavování vlastního PC. Alfou a omegou je v tomto případě její velikost, protože ta závisí na tom, zda do ní budeš schopen/schopna umístit všechny vybrané komponenty. Velikost hraje roli i v rámci ideální cirkulace vzduchu často nazývané jako airflow.

Více

Socket základní desky

Socket neboli patice je konektor, kterým se základní deska připojuje k procesoru. V našem konfigurátoru dohlížíme na to, aby se ti při výběru procesoru zobrazily pouze takové základní desky, které jsou s němu kompatibilní a naopak.

Formáty základních desek

Dělí se podle jejich fyzické velikosti a v současnosti se můžeš setkat s těmito 4 formáty:

  • eATX (Extended ATX) - do této základní desky lze připojit 3 až 4 grafické karty. Již z toho je zřejmé, že pro tuto desku bude potřeba rozměrná skříň. Využívá se především u herních a vysoce výkonných sestav.
  • ATX – jedná se o standardní desku s dostatkem prostoru pro komponenty a s širokou nabídkou konektorů. Využívá se u sestav, u kterých nevyžaduješ ten nejvyšší výkon.
  • mATX (Micro ATX) - k této základní desce připojíš jednu grafickou kartu a několik rozšiřujících karet. Využívá se u kancelářských počítačů či PC k běžnému využití.
  • mITX (Mini ITX) – deska určená pro nenáročné uživatele, nenabízí příliš místa pro připojení dalších rozšiřujících karet a lze k ní připojit pouze jednu grafickou kartu.

Sloty a konektory základních desek

Lze je rozdělit na interní a externí, oboje zajišťují konektivitu dalších komponentů.

Interní sloty

  • PCI a PCI–Express – slouží k připojení grafických, zvukových a rozšiřujících karet.
  • Serial ATA (SATA), M.2 a U.2 - díky těmto slotům připojíš pevný disk a SSD disk.
  • DIMM sloty – jejich prostřednictvím zapojíš operační paměť. Dnešní základní desky disponují alespoň 4 sloty.

Externí konektory

Slouží k připojení periferie pro PC jako jsou monitory, klávesnice, myši a další.

Čipové sady (čipsety)

Na trhu se můžeš setkat hlavně se 2 čipsety od výrobců Intel a AMD:

  • Intel – pro nenáročné uživatele jsou vhodné čipsety s označením H a B, pro ty náročné, kteří si potrpí na dostatek výkonu, jsou určeny sady Z a X. K těmto základním deskám lze připojit procesory Intel.
  • AMD – jako základní je označována řada A, řada B a X patří mezi ty výkonné. V tomto případě lze k desce připojit procesory AMD.
Méně
 
1/3

Tipy pro konfigurátor

Zde nalezneš výběr všech komponent do tvé sestavy.

Vybrané komponenty 0/8