Procesor neboli CPU (Central Processing Unit) je srdcem každého počítače a zpracovává veškerá data, úkoly i instrukce, které mu jsou zadávány. Aby procesor splnil tvé očekávání, je potřeba zaměřit se na jeho klíčové faktory. Které to jsou? Klikni na více.
Frekvence procesoru
Frekvence se měří v gigahertzích (GHz) a udává počet cyklů, které je procesor schopen zpracovat za sekundu. Zjednodušeně řečeno, jakou rychlostí je schopen zpracovávat zadávané úkoly. Platí zde základní pravidlo, že čím vyšší frekvence, tím rychlejší procesor.
Počet jader a vláken
Pro správné pochopení si pojďme určit, jaký je rozdíl mezi jádrem a vláknem procesoru.
- Jádro je fyzická část procesoru, která určuje, kolik úloh je schopen zpracovat současně.
- Vlákno si lze představit jako řadu instrukcí, které jsou jádrem procesoru prováděny a určují, jak efektivně si procesor poradí se složitými úkoly.
I zde platí pravidlo, že čím více jader, tím vyšším výkonem procesor disponuje.Pokud na počítači plánuješ využívat náročné aplikace a hry, počet jader pro tebe bude zásadní.
Architektura
Dělíme je na dvě základní:
- RISC(Reduced Instruction Set Computing) - zaměřena na jednoduché a rychlé instrukce.
- CISC(Complex Instruction Set Computing) - instrukcí zvládne větší počet, je složitější, ale poradí si s vícero operacemi v rámci jedné instrukce.
Nejčastěji se setkáme s procesory x86 a ARM, kdy x86 patří mezi nejběžnější a využívají se v počítačích, noteboocích i serverech.Naproti tomu procesory typu ARM jsou vhodné pro mobilní telefony či tablety. Jsou sice méně výkonné, ale disponují nižší spotřebou energie.
Cache
Jedná se o okamžitě přístupnou paměť sloužící k ukládání aktuálně využívaných dat.Opět platí, že čím větší cache jsou, tím rychleji je schopen procesor data zpracovávat.
TDP (Thermal Design Power)
Při výběru je třeba zaměřit se i na množství tepla, které procesor při zpracování veškerých úloh vydává. Tuto hodnotu udává právě TDP a čím vyšší je, tím větší chladič je k chlazení procesoru potřeba.
Kompatibilita
Důležité je, aby procesor využíval kompatibilní socket(patici) se základní deskou.Tuto problematiku ale řešit nemusíš, protože veškerou kompatibilitu komponentů za tebe při sestavování hlídáme my. Během procesu sestavování ti tak budou nabízeny jen ty komponenty, které lze navzájem propojit.
Tipy pro konfigurátor
Zde nalezneš výběr všech komponent do tvé sestavy.