Pevné disky

Pevný disk slouží k ukládání a zálohování dat v počítači. V současnosti se můžeme setkat se třemi typy, kterými jsou HDD, SSD a SSHD disky. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Klikni na více.

Více

HDD disky (Hard Disk Drive)

Jedná se o konvenční disky, které disponují velkou kapacitou a zároveň přijatelnou cenou. Skládají se z pohyblivých rotujících ploten a k ukládání dat dochází prostřednictvím magnetické indukce. Jejich hlavní nevýhodou je rychlost načítání dat, která není závratná a díky pohyblivým částem jsou náchylné na mechanické poškození. Své využití najdou v ukládání dat nebo programů, které nevyužíváš na denní bázi.

SSD disky (Solid State Drive)

Tyto disky se pyšní vyšší rychlostí a větší spolehlivostí. Postaveny jsou na technologii NAND Flash, která ukládá data prostřednictvím tranzistorů. Proto jsou využívány jako disky pro operační systém a nejvyužívanější aplikace. Nedosahují ale takových kapacit jako HDD disky a jejich cenová hladina je o něco vyšší.

SSHD disky (Solid-state hybrid drive)

Jedná se o hybridní disky, které si z obou výše uvedených berou to nejlepší. Obsahují HDD disk, kterému vypomáhá disk SSD ve formě cache paměti. V jednoduchosti jde o to, že do této paměti jsou automaticky ukládána data dle četnosti jejich využívání, aby mohla být co nejrychleji načtena.

Kapacity pevných disků

Je třeba se rozhodnout, s jak velkými soubory či daty pracuješ a podle toho si vybrat kapacitu disku, abys pro ně měl/a dostatek místa. Pokud pracuješ s videi nebo hraješ náročné hry, sáhni po disku s velkou kapacitou.

Formáty pevných disků

V současnosti lze formáty dělit na 3 základní:

  • 3,5“ – jedná se o standardní formát pro počítače.
  • 2,5“ – menší varianta, která je zpravidla využívána u notebooků, nic ale nebrání tomu je využít i u stolních počítačů. Jejich velikost může být vykoupena vyšší cenou či nižší rychlostí.
  • M.2 – formát určený přímo pro SSD disky, usazuje se přímo na základní desku. Jejich přednost je v miniaturních rozměrech a rychlosti.

Rychlost pevných disků

Sledují se dvě základní hodnoty, rychlost čtení a zápisu. Rychlostí čtení rozuměj rychlost, kterou je ti disk schopný zpřístupnit uložená data. Rychlostí zápisu je myšlena rychlost, kterou disk dokáže data přijmout a uložit.

Rychlost se měří dle otáček za minutu (RPM). Logicky zde platí, že čím vyšších otáček disky dosahují, tím rychleji data zapisují a čtou.

Méně
 
1/3

Tipy pro konfigurátor

Zde nalezneš výběr všech komponent do tvé sestavy.

Vybrané komponenty 0/8