Grafické karty

Grafická karta neboli GPU (Graphics Processing Unit) patří mezi klíčový komponent počítače, jež ovlivňuje vizuální zážitek i výkon celého systému. Od procesoru přebírá grafické informace a transformuje je na obraz viděný na monitoru. Zajišťuje tak zpracování grafických dat, plynulost her nebo práci s videi.

Více

Grafické jádro a paměť

Jádro přímo ovlivňuje výkon grafické karty, Jedná se o jádro výpočetní a čím výkonnější je, tím náročnější grafické operace zvládne zpracovat.

Paměť slouží pro zpracování a ukládání obrazových dat a její velikost ovlivňuje vykreslování obrazových scén.Čím vyšší paměť, tím lépe zvládne karta vykreslovat náročné scény a detaily ve vysokém rozlišení.

Šířka paměťové sběrnice

Šířka paměťové sběrnice určuje, kolik dat může grafická karta přenášet z jádra do grafické paměti za sekundu a naopak.Čím širší paměťová sběrnice je, tím vyšší je propustnost paměti a tím lépe dokáže karta zpracovávat data.

Frekvence grafické karty

Každá grafická karta disponuje svou vlastní operační pamětí a její rychlost je zásadní pro celkový výkon grafické karty.Frekvence udává, jak rychle se přesouvají data mezi jádrem karty a její operační pamětí.Tato paměť je dělena dle typu s označením GDDR a HBM.

U pamětí GDDR platí pravidlo, že s každou další představenou generací se jejich propustnost zdvojnásobuje. Velký průlom v propustnosti přinesli paměti HBM, a to díky jejich přímé integraci do čipu karty.

Typy grafického procesoru – NVIDIA vs AMD

Obě společnosti patří mezi hlavní a do nedávna v podstatě jediné relevantní výrobce grafických karet.Díky jejich technologiím a inovativním řešením takřka nemají ve svém oboru konkurenci.

Grafické karty NVIDIA

NVIDIA má zastoupení ve všech kategoriích grafických karet, ať už se jedná o karty pro nenáročné uživatele či esportové hráče. Jejich výrobní proces vychází z 8nm architektury Ampere,

  • Ray Tracing – technologie zajišťující, že lom světla, odrazy i stíny ve hrách jsou mnohem realističtější.
  • DLSS(Deep Learning Super Sampling) – technologie umožňující zvýšení rozlišení prostřednictvím upscalingu(přepočítání obrazu z nižšího rozlišení na vyšší) bez ztráty výkonu za pomoci umělé inteligence.
  • G-Sync – technologie eliminující trhání obrazu a zpoždění vstupu.Synchronizuje obnovovací frekvenci monitoru s frekvencí vykreslování grafické karty.
  • CUDA – umožňuje využívat grafický procesor pro výpočetní úlohy jako je strojové učení nebo umělá inteligence.
  • NVENC – akcelerátor kodeku umožňující nahrávání a streamování videa bez ztráty výkonu.
  • NVIDIA Reflex – technologie snižující latenci(zpoždění) vstupu u herních aplikací.

Grafické karty AMD

I AMD pokrývá celé odvětví grafických karet a nabízí technologie zlepšující výkon i kvalitu obrazu. Postavené jsou na 7nm výrobním procesu na základě architektury RDNA.

  • FreeSync – technologie eliminující trhání obrazu a zpoždění vstupu.Synchronizuje obnovovací frekvenci monitoru s frekvencí vykreslování grafické karty.Jedná se tedy o stejnou funkcionalitu jako v případě G.Sync od NVIDIA.
  • FSR(FidelityFX Super Resolution) – technologie umožňující zvýšení rozlišení obrazu bez ztráty výkonu. FSR využívá také umělou inteligenci k vykreslení obrazu v nižším rozlišení a následnému upscalingu na vyšší rozlišení.
  • SAM(AMD Smart Access Memory) – technologie zvyšující výkon her díky přístupu grafické karty ke všem datům na paměťové sběrnici.
  • RIS(Radeon Image Sharpening) – technologie zvyšující ostrost obrazu.
  • Radeon Anti-Lag – technologie snižující latenci(zpoždění) vstupu u herních aplikací.
  • RSR(Radeon Super Resolution) – využívá technologii FSR ke zvýšení rozlišení obrazu bez ztráty výkonu.
Méně
 
1/3

Tipy pro konfigurátor

Zde nalezneš výběr všech komponent do tvé sestavy.

Vybrané komponenty 0/8