Chladiče

Hlavním úkolem chladiče je odvádění tepla, které produkují jednotlivé komponenty a nedocházelo tak k jejich přehřívání. Bez chladiče může dojít ke ztrátě výkonu nebo k jejich fatálnímu poškození.

Více

Typy chladičů pro PC

Chladiče můžeme rozdělit do 3 základních kategorií:

  • S pasivním chlazením – teplo je ze skříně odváděno přirozeným prouděním vzduchu prostřednictvím žeber vyrobených z materiálů s dobrou tepelnou vodivostí.
  • S aktivním chlazením – k odvádění tepla a proudění vzduchu jsou využívány ventilátory, což vede k efektivnějšímu ochlazování komponent.
  • S vodním chlazením – pro odvod tepla je využívána cirkulující tekutina, jedná se tak o nejúčinnější typ chlazení.

Pro které komponenty jsou chladiče důležité?

Chceš zajistit maximální výkon svého počítače a zamezit přehřívání jednotlivých komponent? Pokud ano, bez chlazení se neobejdeš.

Chladiče pro procesory

Procesory mají zpravidla integrované chladiče, ovšem u těch nejvýkonnějších či přetaktovaných může nastat situace, kdy tento chladič není dostatečný a dojde k jejich přehřívání. V této situaci je hodno dokoupit sekundární chladič procesoru.

Chladiče pro grafické karty

I grafické karty mají v základním balení své chladiče, které zajišťují optimální výkon karty bez rizika přehřátí. Postupem času ale může s chlazením nastat problém, který lze rozpoznat třeba dle nadměrné hlučnosti vedoucí k úplné nefunkčnosti. V tuto chvíli je čas dokoupit nový chladič grafické karty.

Chladiče pro počítačové skříně

Dnešní PC skříně disponují spoustou pozic pro ventilátory, mohou být umístěny vepředu, vzadu, ale i nahoře nebo dole. Správným rozmístěním můžeš dosáhnout optimálního proudění vzduchu, které bývá často nazýváno také jako airflow.

Které další parametry u chladičů sledovat?

  • Výkon – lze odhadnou od počtu otáček za minutu (RPM) ale i velikosti ventilátoru, který se pohybuje od 70 do 140 mm. Pro náročné úlohy, jako je hraní her nebo videoediting, vybírej chladiče s vyšším chladicím výkonem.
  • Hlučnost – měřena je klasicky v decibelech (dB). Některé modely mají regulovatelné ventilátory pro optimalizaci hlučnosti v závislosti na zatížení.
  • LED osvětlení či RGB efekty – z pohledu estetiky si můžeš vybrat chladiče s LED osvětlením nebo RGB efekty, které přizpůsobí vzhled počítače podle tvých preferencí.
Méně
 
1/3

Tipy pro konfigurátor

Zde nalezneš výběr všech komponent do tvé sestavy.

Vybrané komponenty 0/8